Çocuklara Ekolojiyi Öğreten Filmler

Çocukların doğayı korumayı ve doğaya değer vermeyi küçük yaşlarda öğrenmesi gerekir. Bu yazımızda, çocukların ekoloji hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacak filmlerden bahsedeceğiz.
Çocuklara Ekolojiyi Öğreten Filmler

Son Güncelleme: 12 Ocak, 2020

Filmler, çocuklara doğayı sevmek ve doğaya saygılı davranmak gibi önemli değerleri ve yaşam derslerini öğretmek için kullanılabilecek eğlenceli araçlar olabilir. Bu yazımızda, çocuklara ekolojiyi öğreten en iyi filmlerden bazılarını paylaşacağız.

Etrafımızda keyfini çıkardığımız doğa, yokluğunda yaşayamayacağımız kadar önemlidir. Bu nedenle, doğaya karşı duyarlı olmamız gerekir. Çocukların bu konuda bilgili olması için uygulayabileceğiniz küçük yöntemler vardır.

Günümüzde, medyada sürekli bizi küresel ısınma konusunda uyaran mesajlar görüyoruz. Dahası, küresel ısınmanın bitkiler, su, hayvanlar ve soluduğumuz hava üzerindeki etkilerini kendimiz de görmekteyiz.

Küçük yaşlardan itibaren, doğaya duyarlı olma konusunda çocukları eğitmemiz gerekir. Böylece, doğanın önemini anlayarak büyüyebilirler.Çocuklara ekoloji hakkında bilgi vermeye yardımcı olan en iyi araçlardan bazıları çocuk kitapları ve filmlerdir.

Daha önce çocuğunuz için kitap önerilerinde bulunmuştuk. Bu yazımızda, çocukların doğanın önemini anlamasına yardımcı olacak bazı filmlerden bahsedeceğiz.

Çocuklara ekolojiyi öğreten filmler

Vol-İ

Pixar ve Walt Disney Animasyon Stüdyoları, listemizdeki ilk filmi 2008 yılında yayınlamıştır. Vol-İ insanlığın sürgüne zorlanmasını ve bir uzay gemisinde sığınma aramasını konu alan bir filmdir. İnsanlığın gezegeni terk etmek zorunda kalmasının sebebi ise, Dünya’daki zehir nedeniyle artık insanların orada yaşayamıyor olmasıdır.

Vol-İ filmi robot

Bu film, 2009 yılının en iyi animasyonu Oscar’ı da dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmıştır. Vol-İ, çocuklara geri dönüşümün ve toplum olarak tüketimi azaltmanın önemini göstermektedir. Bu mesaj, filmde küçük çocukların rahatlıkla anlayabileceği bir şekilde verilmektedir.

Bambi

Listemizin iki numarasında ise, yine Disney yapımı olan bir film yer alıyor. Bambi, şüphesiz bu animasyon şirketinin en klasik ve en bilinen filmidir.

Disney bu filmi 1942 yılında yayınladı. Bununla birlikte, oldukça eski olmasına rağmen, önemli bir karakterin ölümü çocuklara hayvanlara ve onların yaşam alanlarına saygı duyulması gerektiğini öğretir.

Kayıp Balık Nemo

Bir diğer Disney yapımı olan ve 2003 yılında yayınlanan bu filmde, baş karakterler hayvandır. Kayıp Balık Nemo’da, olaylar deniz yaşamına odaklanır. Filmde canlandırılan Nemo, Dori ve diğer karakterler sizi ve çocuklarınızı çok güldürecek.

Ayrıca, olay örgüsü içerisinde çocuklar ve yetişkinler için önemli ve güçlü bir mesaj da mevcut. Bu bağlamda, ahlaki öğreti Bambi filmi ile benzer nitelikte: Hayvanları ve onların yaşam alanlarını korumak.

Deniz canlıları, iklim değişikliğinden en çok etkilenen türlerden biridir. Bu nedenle, sahilde vakit geçirdikten sonra çöplerimizi çöpe atmak gibi basit alışkanlıklar çocukların öğrenmesi gereken değerlerdendir.

Kayıp Balık Nemo, çocukların deniz altındaki dünyayı anlamasına ve doğayı korumasına yardımcı olacak bir animasyon filmidir.

Çocuklara ekolojiyi öğreten diğer filmler

Loraks

Dr Seuss’un aynı isimdeki çocuk kitabından uyarlanan ve 2012 yılında yayınlanan bu film, çocuklara ekolojiyi öğretmeye yardımcı olur. Doğaya duyarlı davranmanın önemi, endüstrileşme, ağaçları kesme… Bunlar, Universal Stüdyoları’nın bir filmi olan Loraks’ta işlenen ana konulardan bazılarıdır.

Bunun yanı sıra, bu filmin resmi internet sitesi çocukların keyifle faydalanabileceği interaktif aktiviteler de sunmaktadır. Bu oyunlar ve videolar, çocukları geri dönüşüm, doğa ve yerli malların tüketimi konusunda eğitip yüreklendirmektedir.

Bu internet sitesi, hem evde hem de sınıflarda kullanıma uygundur. Çocuklar, ilgi çekici bir konseptte hem eğlenebilir hem de ekoloji hakkında bilgi sahibi olabilir.

Pocahontas

Walt Disney Stüdyoları’nın bir diğer klasik filmi olan Pocahontas, 1995 yılında tiyatro oyunu olarak ortaya çıkmıştır. Bu film, geçmişte doğanın hiçe sayılması ile ilgili önemli dersler vermektedir.

Pocahontas izleyerek çocuklarınız pek çok önemli değeri öğrenebilir. Filmdeki nefes kesen görüntüler ve müzikler, doğanın güzelliğini gözler önüne sermektedir.

Filmdeki ana karakterlerden bir tanesi, baş kahramana öğütler veren bir konuşan ağaçtır. Çok basit bir yöntemle, çocuklar etrafımızı çevreleyen doğayı korumak için hassas dengeyi kurabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.