Dreamworks Yapımı En İyi Çocuk Filmleri

İşte sizlere Dreamworks tarafından son yıllarda yapılmış en başarılı çocuk filmleri. Bu filmlerin hepsinden son derece keyif alacağınızı garanti ediyoruz!
Dreamworks Yapımı En İyi Çocuk Filmleri

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2019

Disney ya da Pixar gibi oldukça büyük ve güçlü rakipleri olmasına rağmen, Dreamworks Stüdyoları oldukça başarılı çocuk filmleri ile ön plana çıkmayı başarmış bir yapım şirketidir.

Animasyon filmleri konusunda uzmanlaşmış olan Dreamworks tarafından yaratılan filmlerin birçoğu zaman içerisinde birer çocuk klasiği haline dönüşmüştür. Bu duruma ek olarak, Dreamworks’ün en iyi animasyon dalında Oscar ödülüne layık görülen ilk yapım şirketi olduğunun da altını çizmek gerekir.

Peki ödül kazanan filmlerinin hangileri olduğunu bilmek ya da çok iyi bildiğiniz bu filmleri hatırlamak ister misiniz? Çocuğunuzla belki de defalarca izlediğiniz ancak Dreamworks yapımı olduğunu fark etmediğiniz filmlerin hangileri olduğunu keşfetmeye ne dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız bu yazıda, ünlü yapım şirketinin herkes tarafından bilinen klasik haline gelmiş çocuk filmlerinden bazılarını sizler için derledik.

Dreamworks Yapımı Çocuk Filmleri

Shrek

Çocuk filmleri dünyasının klasikleri arasında en önde gelen yapımlardan biri şüphesiz Shrek’tir. Geleneksel hikaye türüne ait klişelerin hepsini yerle bir eden filmin başarısı, büyük oranda birçok sayıda noktanın mükemmel şekilde bir araya getirilmesinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle film, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap edecek şekilde hazırlanmıştır. Çünkü her yaştan izleyici için oldukça eğlenceli ve keyifli bir film niteliği taşımaktadır.

Shrek çocuk filmi

Diğer taraftan daha önce de belirttiğimiz gibi Shrek, yaklaşık olarak 18 yıl önce ilk vizyona girdiğinde bu tür filmler için yepyeni bir tarz olarak karşımıza çıkmıştır. Bir kalede geçen hikayedeki her şey ilk bakışta tipik bir peri masalı ve bu masaldaki prensesin etrafından geçen olaylar gibi görünür. Ancak aslında filmdeki hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Prensesin hayatını da yeşil bir dev kurtaracaktır.

Filmin bu sıradan ama aynı zamanda sıra dışı hikayesinde eğlenceli replikler ve içindeki tüm karakterlerin günlük sorunlarla bezenmiş kişilikleri asıl seyirciyi yakalayan özelliği olmuştur.

Film o denli beğenilmiş ve başarılı bulunmuştur ki, 2002 yılında en iyi animasyon film dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca beyaz perdenin bu sevimli yeşil devinin üç filmi daha ilerleyen yıllarda izleyici ile buluşmuştur.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhalar, en çok da çocuklar tarafından sevilen, onları adeta büyüleyen ve sinemanın en efsanevi karakterleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle, 2010 yılında gösterime giren bu film, Dreamworks çocuk filmleri arasında büyük bir başarı yakalayan yapımlar arasında yerini almıştır.

Her ne kadar altı yaş ve üzeri izleyici kitlesi için uygun olarak sınıflandırıldığı için bir çocuk filmi olarak değerlendirilse de, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin adlı bu yapım aynı zamanda yetişkinlere de hitap etmektedir. Bununla birlikte, elbette filmin tamamının çocuklara yönelik olarak hazırlandığı da bir gerçektir.

Çocuk filmlerinin bir çoğunda olduğu gibi, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin‘de yer alan maceralar arasında da son derece önemli mesajlar verilmektedir. Bu mesajların en önemlisi, günümüz dünyasında insanın her zaman için kendisi olması ve diğerlerine benzememeye çalışmamasının önemi ön plana çıkmaktadır.

Bu seride de, ilk filmin elde ettiği başarının sonucunda Dreamworks tarafından serinin ikinci filmi 2014, üçüncü filmi ise 2019 yılında vizyona girerek seyircisiyle buluşmuştur.

Dreamworks Tarafından Hazırlanan Diğer Önemli Çocuk Filmleri

Tavuklar Firarda

Shrek‘in vizyona girmesinden bir yıl önce Dreamworks, Tavuklar Firarda adlı filmi izleyiciye sunmaya karar vermiştir. Üzerinden 19 yıl geçmiş olsa da bu film, stop motion teknolojisi ile çekilen ve en fazla gişe hasılatı yapan filmler arasında ilk sırada gelmektedir.

Tavuklar firarda Dremaworks

Filmin konusu, başlarına ne geleceğini öğrenen bir grup tavuğun çiftlikte bir başkaldırı planı hazırlayarak oradan kaçmaya çalışmaları üzerine kurulmuştur. Hikayesiyle tüm ailenin keyifle izleyebileceği bu filmde ayrıca çiftlik hayvanlarının hangi koşullarda yaşadıkları ile ilgili ipuçları da verilmektedir.

Kung Fu Panda

Ana karakterleri hayvanlar olan çocuk filmleri, ufaklıkların her zaman çok sevdiği ve bayılarak izlediği filmler arasında ilk sıralarda yer almaktadırlar. İşte bu nedenle Kung Fu Panda adlı yapım da oldukça büyük bir başarı yakalamıştır. Film, ilk çıktığından bu yana komedi tarzında aranan yapımlar arasında yer almıştır. Filmde, özellikle bir pandanın ön plana çıktığı çok sayıda hayvan yıldız yer almaktadır. Bu panda, Öfkeli Beşli adı verilen ve normal hayvanlardan aslında pek bir farkı olmayan, ancak kung fu güçlerine sahip savaşçıların hayranıdır.

İçindeki karakterler haricinde Kung Fu Panda, özellikle grafikleri ve güçlü renklerle zenginleştirilmiş sahneleri ile çocuklar için oldukça özel bir yere sahiptir. Dreamworks, bu başarılı yapımın devam filmlerinin ikincisini 2011 yılında, üçüncüsünü ise 2016 yılında izleyicinin beğenisine sunmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.