Çocuklar Hafıza Oyunlarında Neden Çok Başarılıdır?

Çocuklar hafıza oyunlarından nasıl faydalanır? Çocuk beyni, deneyimlerini hafızalarına getirebilen depolama birimi gibidir. Hafıza oyunları, çocuklara gelecekte çok önemli olan bu beceriyi kazandırmaya yardımcı olur.
Çocuklar Hafıza Oyunlarında Neden Çok Başarılıdır?

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2020

Klasik hafıza oyunları, çocuklar arasında son derece popüler olmaya devam etmektedir. Artık, internette de bulunabilen oldukça çeşitli bir oyun alternatifi vardır.

Bazı markalar, popüler çocukluk karakterlerini ve fotoğraflarını kullanarak kendi hafıza oyunlarını üretmektedir. Ancak, hafıza oyunlarının tek faydası eğlenceli vakit geçirmek değildir. Çocuklar bu oyunlardan faydalanabilir.

Bu tür aktivitelerde yer almak, çocukların çeşitli bilişsel becerilerini kullanmalarını sağlar. Hafıza oyunlarını günlük hayatın içerisine katabilmek, faydalı etkileri de artırır.

Hafıza nedir ve nasıl işler?

Hafıza, anılarımızı depolama ve görüntüleri toplama yeteneğimizdir. Bu bağlamda, beyinlerimiz bilgileri toplama konusunda sınırsız bir depo gibidir. Bir şekilde modern bilgisayarlara benzetebiliriz.

Gördüğümüz ve öğrendiğimiz her şeyi bilincimize getirme fonksiyonu, anımsama sürecini meydana getirir. Bu süreç, saniyeler içerisinde gerçekleşir ancak uzmanların düşündüğü kadarıyla işleyiş son derece karmaşıktır.

Hafıza, aynı zamanda çocuğun beyninin düzgün çalışıp çalışmadığını gösterir. Eğer çocuğumuzun anılarını uyarmak için çalışırsak, bilişsel kapasitelerini geliştirmemiz de mümkün olabilir. Hafıza oyunları, bu konuda oldukça katkı sağlar.

şekilli kartlar

Hafıza oyunları ve bilişsel uyarım

Anımsama, üç kısımda gerçekleşen bir zihinsel aktivitedir. Bu aşamalar, işleme, depolama ve sınfılandırmadır. Çocuğunuz hafıza oyunlarını hobi olarak oynadığında, bu üç aşamadan geçmekten zevk aldığını anlayabiliriz.

Bu bilişsel döngüyü ufak çapta ve kısa süre içerisinde tamamlayarak, çocuklar farkında olmadan beyinlerini  çalıştırmış olur. Yavaş yavaş kabiliyetlerini artırırlar.

Anımsama sürecinin tamamının düzgün bir şekilde gelişmesi, genel anlamdaki öğrenme sürecini iyileştirir. Bu, kas egzersizleriyle beden eğitiminde meydana gelen duruma benzerdir. Burada, egzersiz yapılan alan beyin fonksiyonlarıdır.

Hafıza oyunlarının faydaları

  • Görsel hafızayı iyileştirir. Çocuklar hafıza oyunları oynadığında, görerek ezberleme yeteneklerini geliştirirler. Algıları daha keskin hale gelir ve görsel ilişkileri içselleştirirler.
  • Konsantrasyonu artırır. Bu tür oyunlar, çocukların odaklanma kabiliyetini geliştirmenin harika bir yoludur. Çocuklar oyunu tamamlamak istedikleri için, dikkat dağıtıcı uyaranları kontrol edebilir. Günlük davranışlarının bir parçası haline gelene kadar bu disiplini içselleştirirler.
  • Hızlı düşünme becerisi kazandırır. Bu oyunları oynamak için, çocukların yeterli olması ve çabuk kavraması gerekir. Hızlı zihinsel yanıtlar üretmeye alışırlar. Kısacası, çocuklar öğrenme ve sorun çözme becerilerinin pratiğini yaparlar.

“Hafıza, anılarımızı depolama ve görüntüleri toplama yeteneğimizdir. Bu bağlamda, beyinlerimiz bilgileri toplama konusunda sınırsız depo gibidir.”

Sanal hafıza oyunları da faydalı mıdır?

Online hafıza oyunları, son derece faydalı olabilir. Hafıza geliştirme oyunları karşısında çocukların ilgisini kaybetmesini önler. Mevcut olan pek çok seçenek vardır, önemli olan bunların arasından doğru seçimi yapabilmektir.

Online hafıza oyunları, küçük çocukların klavye ve ekran dünyasına girmesine olanak tanır. Günümüzdeki eğitim sisteminde, bunlar çocukların geleceği için son derece faydalı ve önemli yeteneklerdir.

İnternetteki bir şeye basitçe göz atmak bile, çocukları internette araştırma yapma konusunda eğitir. Ayrıca, bilgisayar ekranına odaklanırken konsantrasyon becerisi de gelişir.

çocuklarda görsel hafıza

Hafıza için faydalı olan diğer oyunlar

Kartları eşleştirmek, hafıza oyunları için tek seçenek değildir. Tekerlemeleri veya şarkı sözlerini öğrenmek de beyin fonksiyonunu uyarır. Bu aktiviteler, son derece değerli eğitim araçlarıdır.

Benzer sesleri arama ve eşleştirme temalı diğer oyunlar da, eşyalar veya geri dönüştürülmüş materyallerden yapılır. Böylece çocuklar algılarını ve işitsel hafızalarını geliştirebilir.

Her çocuğun farklı bir algı seviyesi olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekir. Bazı çocuklar gördüklerine daha iyi yanıt verirken bazıları işittikleri konusunda daha başarılı olur.

Doğru yöntemi nasıl bulacağını bilmek için anne babaların çocuklarının güçlü yönlerini gözlemlemesi gerekir. Böylece, gelecekte eğitim konusunda onları yönlendirebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.