Çocuklarınızla Seks Hakkında Konuşmak

20 Ekim 2019
Genel adıyla seks eğitimi, evde başlar. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirmek için ortaya çıkan fırsatları kaçırmayın.

Ne kadar süre erteleseniz veya kaçınmaya çalışsanız da, çocuklarınızla seks hakkında konuşmanız gereken gün gelecek.

Birçok ebeveyn için bu göz korkutucu ve rahatsız edici bir düşüncedir. Ancak, çocuklarınızla seks hakkında konuşmak, her annenin ve babanın doğal bir şey olarak yüzleşmesi gereken bir sorumluluktur.

Çoğu ebeveyn ergenliği bu konuyu ele almak için doğru zaman olarak görür. Bununla birlikte, çocuklarınızla seks hakkında ilk konuşmayı çocukluk döneminde yapmanız gerekir.

Bu fikri destekleyenler güçlü bir argüman öne sürer. Soruları şudur: Çocuklarınızın beslenmesini ve sağlığını televizyonun ve internetin elinde bırakır mısınız?

Çocuğunuzun arkadaşlarının, küçük çocuğunuza seks hakkında ilk derslerini veren kişiler olmasını isteyip istemediğinizi de kendinize sormalısınız. Cevap açıktır. Bu bariz bir hayırdır elbette.

Bu nedenle, inisiyatif almak ve çocuklarınızla seks hakkında konuşmak daha iyidir. Bu modern zamanlarda, artık bir tabu değildir. Erken bilgi sahibi olmak çok değerlidir.

Çocuğun yaşına göre öneriler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çocuklarınız hala küçükken konuşmaya başlamak iyi bir fikirdir. Ancak bu, onlara anlamadıkları veya umursamadıkları bilgilerle işkence yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Çocuğunuzun yaşına göre konuya özenle yaklaşmak için aşağıdaki önerileri aklınızda bulundurun.

2 ila 4 yaş arası

Bu aşamada çocuklar bedenlerini keşfetme sürecine girerler. Aile üyelerinin vücut kısımlarına doğru terminolojiyle hitap etmeleri önemlidir. Örneğin, “penis” ve “vajina” kelimelerini kullanın, böylece çocuklarınız anlamlarını öğrenir ve onlardan bahsetmekten utanmaz.

Tabii ki, çocuklara kendi mahremiyetlerini korumalarını öğretmek de önemlidir. Bu, vücut kısımlarına ve işlevlerine aşina olmak ve kimsenin onlara dokunmasına izin vermemek demektir.

çocuğuyla seks hakkında konuşan kadın

4 ila 5 yaş arası

Bu noktada hala çocuklarınızla konuşmadıysanız, cinsel organları hakkında sorular sormaya başlayabilirler. Ayrıca doğumlarını veya annenin karnında daha önce nerede olduklarını da sorabilirler.

Endişelenmeyin. Olayları doğal olarak açıklamaya çalışın ve çocuklarınızın belirlemesi gereken sınırları güçlendirin.

5 ila 8 yaş arası

Bu, çocukların yaşamlarında cinsel kimliklerini yaratmaya başladıkları noktadır. Onları “oyuncak bebekler kızlar için, oyuncak arabalar da erkek çocuklar içindir” gibi basmakalıp kategorilerle sınırlandırmayın. Kendi vücutlarının hissini keşfetmek için onları yalnız bırakın.

Önceki aşamada olduğu gibi, çocuğunuzun tüm sorularını cevaplamaya çalışın. Üstelememek önemlidir, aynı zamanda konuyla ilgili şüphelerini gidermek için saygı ve sabırla orada bulunduğunuza dair onlara güven verin.

Bu modern zamanlarımızda, artık bir tabu değildir. Erken bilgi sahibi olmak çok değerlidir.

9 ila 12 yaş arası

9 ile 12 yaş arasındaki çocuklar ilk defa birilerinden hoşlanabilir ve ergenlik öncesi döneme başlarlar. Ayrıca kendilerini ebeveynlerinden ayırmaya başlarlar ve akranlarıyla daha fazla etkileşim kurarlar. İdeal olarak, vücutlarının yakında geçireceği değişiklikleri aşamalı olarak açıklamalısınız.

Bu, özellikle genç kadınlar için geçerlidir. Bu, ilk menstrüasyonlarından önceki aşamadır. Bu aşamada, beyinlerinin fiziksel-kimyasal işleyişi bir yetişkinin özelliklerini alır.

12 yaş ve üstü

Bu, çocuklarınızla seks hakkında konuşmak için çok önemli bir zamandır. Yaşamın bu aşamasında, çocukların cinsel organları neredeyse tam anlamıyla işlev görür. Bu nedenle, onları cinsel yolla bulaşan hastalıklar, doğum kontrol yöntemleri ve genel olarak cinsel sorumluluk hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

baba oğluyla seks hakkında konuşurken

Çocuklarınızla seks hakkında konuşmak için ipuçları

Çocuklarınızla seks hakkında konuşmanın tek bir yolu yoktur. Bununla birlikte, konuyu titizlikle ele almanız son derece önemlidir. Bunu yapmak için aşağıdakileri öneririz:

  • Nutuk çekmeyin: Bir saatlik bir ders vermenize gerek yok. Aksine, televizyon izlerken veya okul hakkında konuşurken ortaya çıkan belirli konulardan yararlanın. Şüpheleri netleştirmek için kendinizi sınırlandırın. Çocuğunuz sormazsa, daha derinlemesine gitmek için daha sonraki bir fırsata kadar bekleyin.
  • Ertelemeyin: Dikkatli olmak, konuyu aylarca ertelemek anlamına gelmez. Bunu yaparsanız, konuşmak için oturduğunuzda tek başaracağınız şey sadece baskıyı ve rahatsızlığı artırmak olacaktır. Konuşmayı doğal hale getirin ve mümkün olduğunca sık konuşun.
  • Çocuğunuzun kendini rahat hissetmesini sağlayın: Elbette, çocuğunuzun sorduğu sorular hakkında asla dalga geçmemeli veya şaka yapmamalısınız. Net ve sıkı bir şekilde cevap vermelisiniz. Uygunsa, tartışma konusuyla ilgili kişisel bir deneyimi paylaşabilirsiniz.

Tıpkı yaşamdaki birçok diğer konu gibi, iletişim ve önlem, seks eğitimi söz konusu olduğunda önemlidir.

Bilgi, çocuklara özgür ve bilinçli kararlar verme yetisi verir. Çocuklarınızla seks hakkında konuşma fırsatını boşa harcamayın. Konuşmalarınız, çocuğunuza hayatının geri kalanında bu hassas konu hakkında rehberlik edecek.