Çocuklara Sabırlı Olmayı Öğretmek

20 Ekim 2019
Modern dünyanın enstantaneleri ve bununla birlikte önümüze altın tepsiyle sunulan sayısız imkanlar, arzularımıza ulaşmamız için her geçen gün bizi daha isteksiz bir hale getiriyor.

Çocuklara sabırlı olmayı öğretmek çok önemli bir konudur çünkü bu çocukların hayallerini gerçekleştirmesine ve zorlukları aşabilmelerine yardımcı olur. Günümüzde bu değer, her geçen yeni bir günle daha da anlam kazanmaktadır.

Sabırlı olmak, gerek tavır gerekse fikir açısından, başlanan işin sonuna kadar götürülmesine denir. Ayrıca, bu değeri bir şeyi sürekli yapmak veya uzun süre yapmak olarak da tanımlayabiliriz.

Kendimize sormamız gereken soru ise şu; bu değer içinde yaşadığımız toplumun karakteristik bir özelliği midir? Böyle olduğunu düşünmek biraz zor. Aslına bakarsanız, günümüz dünyası “gelgeçlik” ile nitelendirilmektedir.

Kullanışsız olan her şey bir yenisiyle değiştirilmektedir. Sıkıldığımız her şeyi de daha iyisi ile değiştirmekteyiz.  Dışarıda olan “anındalık” ve sayısız atraksiyon kendimiz için belirlediğimiz uzun soluklu hedeflerimize ulaşabilme yolunda önümüzde büyük bir engel olarak durmaktadır.

İşte bu nedenle çocuklarımızın eğitiminde sabırlı olma kavramı en büyük rollerden birini üstlenmektedir. Yerine getirilemeyen hayaller, planlarda veya hedeflerde yapılan sürekli değişiklikler veya belirsizlik ile kendini gösteren öfkenin önüne geçebilmek günümüzde çok büyük bir erdem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazımızın devamını okuyarak bu erdemi çocuklarınıza nasıl aşılayacağınızı, çocuklarınıza nasıl sabırlı olmayı öğretebileceğinizi ve bunların önemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuklara Sabırlı Olmayı Öğretmek ve Bunun Yararları

Sabırlı olmanın bizi doğrudan etkileyen ve oldukça tatmin edici bir erdem olduğunu biliyoruz. Buna rağmen, bu durum sabırlı olmanın kolaylıkla öğrenebilecek bir şey olduğu anlamına gelmemektedir.

Bir insana hayallerimize ulaşabilmemiz için kısa yolu tercih etmek yerine uğraş vermenin ve bu yönde çok çalışmanın daha önemli olduğunu nasıl anlatabilirsiniz? 

oyuncaktan ev yapan çocuk

Bu eğitim tekniği, ebeveynlerin ve öğretmenlerin işbirliği yapmasını gerektiren çok detaylı ve özenli bir çalışma gerektirir. Bu eğitimin çocuklara olan faydalarına bir göz atalım:

  • Okul ve iş hayatında daha iyi performans: Okulda ve iş hayatında başarılı olabilmemiz için çaba sarf etmemiz ve ortaya çıkan ilk olumsuzluk sonrasında pes etmememiz gerekmektedir.
  • Daha derin ve uzun süreli sosyal ilişkiler: Günümüzde arkadaşlık ve romantizm sosyal medya tarafından büyük tehdit altındadır. Çoğu insan buluşmak için gün saydığı sanal arkadaşlarıyla zaman geçirmektedir. Bunun nedeni de tartışmalar ve anlaşmazlıklar sonucunda yok olup giden gerçek arkadaşlıklar ve akabinde ortaya çıkan güven sorunuyla birlikte insanların “gerçek” ilişkilere sıcak bakmamasıdır.
  • Duygusal doymuşluk ve öz saygı: Çok çalıştıktan sonra hedefe ulaşmanın verdiği tatminlik duygusunu çok az şey alt edebilir. Bu da kişilerin bir rüyayı gerçekleştirdiği bilincine sahip olmasına ve dolayısıyla kendisine daha fazla güven duymasına neden olmaktadır.
  • Sportif, bilişsel ve hayati hedeflerin başarısı: Yarışmalarda ve hayatın normal akışında kişisel gelişim için her gün çalışılması gerekmektedir.

Çocuklara sabırlı olmayı öğreten oyunlar

Çeşitli oyunlar ve aktiviteler çocuklara bazı bilgilerin ve değerlerin aşılanabilmesi için çok önemlidir. Basit ve eğlenceli oyunlar aracılığı ile siz de çocuklara sabırlı olmayı öğretebilirsiniz.

İşte bu tip oyunlara bazı örnekler:

Piramit veya kaleler inşa etme

İnşa ile ilgili oyunlar sabırlı olmakla ilgili en önemli oyunlardır. Çocuğunuza plastik kupalardan bir piramit yapmasını söyleyin. Biraz daha büyüdükten sonra bu kupaları da oyun kartları ile değiştirebilirsiniz.

Oyunu ilerleyen süreçlerde daha da zorlu bir hale getirebilir ve çocukları iki farklı takıma ayırabilirsiniz. Piramit, ev veya kaleyi ilk önce eksiksiz bir şekilde inşa eden takım kazanır!

İlk denemede muhtemelen başarılı olamayacaklar ama yaratıcılık kısmında sıkıntı çekenler için bu biraz daha zor bir hal alabilir. Başladıkları bir şeyi bitirmeleri konusunda ders verebilecek en güzel oyunlardan birisi de budur. 

Jenga

Jenga, çocukların sabrını test eden klasik bir oyundur. Tüm kuleyi devirmeden parçaları yavaş bir şekilde çekmeyi öğrenmek çoğu insan için oldukça zordur.

Bu oyun ileri seviyede konsantrasyon gerektirir ve oyuncular kendi hamlelerinde kuleyi devirmeden, diğer oyuncunun kuleyi hangi parçayı çekerken devireceğini iyi belirleyip ona göre strateji belirlemeleri gerekmektedir.

iki küçük çocuk parçaları birleştiriyor

Televizyon ve film aracılığı ile sabırlı olma eğitimi

Çizgi film dünyasında çocukların sabırlı olmasını öğütleyen birçok masal bulunmaktadır. Muhtemelen aklınıza hiç gelmeyen ve sabır konusunda oldukça iyi bir ders veren şu karakteri ilginize sunmak istiyoruz; Buz Devri filminde fındık kovalayan sincap.

Buz Devri’nin tüm devam filmlerinde bu sincap bir fındığı elde edebilmek için dünyanın dört bir tarafına seyahat etmektedir. Bu sabrın ta kendisi değilse de nedir?

Bunun yanı sıra, çocuklar için oldukça uygun animasyonlu masalları da internette bulabilmeniz mümkündür. Belirli karakterlerin yardımıyla, sabırlı olmanın önemini çocuklarınıza öğretebilmeniz mümkün olacaktır.

Son olarak, çocuklarınıza sabırlı olmanın değerini öğretebilmeniz için onlara oldukça sağlıklı alışkanlıklar da öğretebilirsiniz. Örneğin, onlara vereceğiniz gerçekçi hedefler, bu hedeflere ulaşma yolunda koyacağınız belirli aşamalar ve son olarak da her hedefe ulaştıklarında onlara hediyeler vermeniz sabırlı olma erdemini çok etkili bir şekilde çocuklarınıza aşılamanızı sağlayacaktır.

Böylece çocuklarınıza kendilerini geliştirmeleri için belirli araçlar sunmuş olacaksınız. Çocuklar sabırlı olmayı öğrendiğinde sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve rüyalarını gerçekleştirme yolunda karşılarına çıkan engelleri de aşmaları daha kolay olacaktır.

Hemen işe koyulun ve bu önemli değeri çocuklarınıza öğretmeye başlayın. Uzun vadede ne kadar doğru bir iş yaptığınızı siz kendiniz de anlayacaksınız.