Genç İnsanlar Arasında Kabul Sınaması Tehlikeleri

Biliyoruz ki bazı zamanlar, bir grubun parçası olabilmek için aday olan kişiler bir çeşit teste tabi tutulur. Bu durumların birçoğunda, bu testler aşağılayıcı ve istismar edicidir. Kabul sınaması denilen şey hakkındaki tehlikeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Genç İnsanlar Arasında Kabul Sınaması Tehlikeleri

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2020

Kabul sınaması her zaman vardı. Dünya üzerindeki her gencin gruplarına yeni birini kabul ederken uyguladığı bir şeydir. Amaç her zaman başka bir kişi ile “alay etmek” ya da eğlenmektir. Maalesef, kabul sınamasının tehlikesi, sınama ne kadar aşağılayıcı, şiddetli ve riskli ise daha iyi olarak kabul edilmesidir.

Kabul sınaması, kabul edilme ve ait hissetme ihtiyacı

Kabul sınaması bir grup fenomeni, genelde üniversiteye gittiğimizde olan öncül bir törendir. Bununla birlikte, askeri okullar, konaklamalı okullar, ya da bazı dernekler gibi farklı yerlerde de oldukça yaygındır.

Kabul etme pratikleri ve törenlerinin asıl amacı grubun bir parçası olmak ve kabul edilmek isteyenlere bir “giriş ücreti” koymaktır. Bu ücret gruba çoktan dahil olan üyelerce karar verilen çeşitli testler içerir. Yeni üyeyi, umumi ortamlarda çıplak bir şekilde yürütmekten, kışın soğuk suda duş almak ya da iyi bir dayak atmak gibi sert ve zor fiziksel testlere maruz bırakırlar.

Okulda dalga geçilen bir kız

Ergenlik çağında genç insanlar yaşıtlarının bulunduğu gruplara kabul edilmek isterler ve bazen bu grupça tanınmak ve gruba dahil olmak için her şeyi yapmaya niyetli olurlar. Kabul edilme ihtiyacı ne kadar büyük olursa, kişinin maruz kalmaya niyetli olduğu kabul sınamasının miktarı da o kadar büyük olur; hatta aşırı ve hem fiziksel hem psikolojik ciddi sonuçları olsa bile.

Buna ek olarak, alkol kullanımı da birçok kabul sınamasında yaygın bir belirleyicidir. Bu hakikaten tehlikeli bir şeye sebep olabilecek bir faktördür; her ne kadar masum gözükse de, diğer her sınamadan daha tehlikelidir. Bunun sebebi, insanlar sorumsuzca alkol tükettiklerinde, risk ve tehlike hislerini kaybetmeye çok daha yatkın olurlar.

Kabul sınamasının tehlikelerinden kaçınmak için alınması gereken aksiyonlar

Kabul sınamasının tehlikelerinden kaçınmak için hem ailede hem de okul enstitüsünde şu şekilde aksiyonlar almak ideal olabilir:

  • Birlikte var olma, tolerans ve karşılıklı saygının önemi hakkında atölye ve sunumlar. Kabul sınamasının tehlikelerini fiziksel ve psikolojik sonuçları olan bir istismar ve yanlış hareket olarak altını çizmek önemlidir. Bu hem bazen psikolojik ve yasal sonuçlardan muzdarip olabilen, istismar durumlarına maruz kalmış insanlar hem de bu durumdan sorumlu olanlar için geçerlidir.
  • Kabul sınamasını kınamak için uygun yardım, bilgilendirme ve psikolojik önleme kanalları kurmak. Bu, bu tarz testlere tabi tutulan ya da tanıklık etmiş kişiler konu hakkında konuşabilsin ve bu durumları ihbar edebilsin diyedir. Bu alanda, kabul sınamalarını ve kabul törenlerini ortadan kaldırma niyet ve eforunu birleştiren HazingPrevention.org gibi dernekler vardır.
Kabul sınamasına maruz kalmış bir çocuk

Bir saldırı değil karşılama formu olarak kabul sınaması

Söylediğimiz gibi, hem ebeveyn hem de eğitmenler, genç insanları kabul sınamasının tehlikelerinden haberdar etmek için aksiyonlar almalı. Bunu yapmak için, anlayışlı olmak ve kendini şunları düşünerek diğer insanın yerine koymak önemlidir:

  • Kabul sınaması herhangi bir sosyal bağlamda insanları karşılamanın ve onları iyi hissettirmenin bir yolu olmalı.
  • Eğer bunu bir giriş töreni olarak kabul edersek, kabul sınamaları yeni bir aşamanın başlangıcı, yeni sosyal, iş, eğitim ve dinlence fırsatlarının eşiği olmalı.
  • Bir şeyi yapmadan önce düşünmelisiniz. Kabul sınamasının tehlikelerinden kaçınmak için, genç insanlara yeni fikirler edinmeden önce düşünmeleri gerektiğini ve “insanlara diğerlerinin bize davranmalarını isteyeceğimiz gibi davranmalıyız” şeklinde düşünmelerini öğretmeliyiz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.