İlkokul Çocuklarında Mizah Anlayışını Geliştirmek

8 Kasım 2019
Mizah anlayışına sahip olmak, sağlığa olan faydaları göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir. Bu yazımızda, ilkokul çağındaki çocuklarda mizah anlayışını nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Mizah anlayışını ilkokul çağında bilinçli olarak geliştirmenin hem pedagojik anlamda hem de eğlence anlamında pek çok faydası vardır çünkü çocukların kapsamlı olarak gelişmesine yardımcı olur.

Mizah Anlayışı

Mizah anlayışı, dışarıya açıkça gösterilen bir yetenektir. Güçlü bir mizah anlayışına sahip olmak, iyi bir yeteneğe sahip olduğunuz ve bunu ifade edebildiğiniz anlamına gelir.

Mizah anlayışının iyi olması, iş, sosyal hayat, bürokrasi hatta en problemli olan farklı gündelik durumlarla iyi bir ruh halinde kalarak başa çıkmayı sağlar. Mizah anlayışı, insanların etraflarındaki dünyayı anlamasına ve gerçeği farklı perspektiflerden görmesine olanak tanır.

İyi bir mizah anlayışına sahip olmanın sağlığa faydaları

aile içinde eğlenmek

Günümüzde, psikologlar, sosyologlar ve psikiyatrlar, mizahın kişiler üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu ve sağlığı iyileştirdiğini belirtmektedir. Bu mümkündür çünkü iyi bir mizah anlayışına sahip olmak, beynin endorfin hormonu salgılamasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini olumlu bir şekilde etkiler.

Endorfinler, “mutluluk hormonları” olarak bilinir çünkü iyi hissetmekten sorumlu olan ve acıyı azaltan maddelerdir. Gülümsediğinizde, mutlu olduğunuzda ve olumlu bir ruh hali içerisinde olduğunuzda beyniniz doğal olarak bu hormonları salgılayarak iyi hissetmenizi sağlar.

Buna ek olarak, iyi bir mizah anlayışına sahip olmak ve gülümsemek, stresi azaltmaya, tansiyonu düşürmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Gülümsemek bulaşıcıdır, rahatlatıcıdır, yenileyicidir ve kendinizi daha özgür bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur.

Eğitimde mizahın önemi

Mizaha dayalı eğitici girişim stratejileri belirlemek, eğitimcilerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Mizahı, eğitim ve öğretimin bir kaynağı olarak kullanmanın önemini fark etmek gerekir çünkü mizah eğitim ve öğretim sürecini zenginleştirebilir ve bilginin daha yaratıcı yöntemlerle iletilmesini sağlayabilir.

Bu nedenle, Fernandez Solis’in 2003 yılında geliştirdiği kavramı özetlemek gerekirse, mizah pedagojik bir fonksiyondur çünkü eğitim ve öğretim sürecine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra aşağıdaki gibi başka önemli fonksiyonları da vardır:

  • Motive edicidir çünkü istek ve ilgi uyandırır.
  • Grupları bir araya getirir, insanları yakınlaştırır, yasakları kaldırır ve gerginliği azaltır.
  • Yaratıcılığı artırır, farklı düşünme ve yenilikçi fikirler üretme becerisini teşvik eder.
  • Mizah, gergin, zor ve karmaşık durumlarda dönüştürücü ve terapatik etkiye sahiptir.
  • Düşünseldir çünkü bilişsel ve mantıksal bileşenleri harekete geçirir.
  • Psikolojiktir çünkü öz saygıyı, özgüveni ve öz kabulü artırır.
  • Mizah iletişim kanallarını ve kişiler arası ilişkileri güçlendirir.
  • Eğlenceli ve uyumlu ortamlar oluşturmaya yardımcı olur.

İlkokul çocuklarında mizah anlayışını geliştirmek

Güçlü bir mizah anlayışı, eğitimin hem resmi hem de resmi olmayan alanlarında önemli olsa da, ilkokul çağındaki çocuklar için ayrı bir öneme sahiptir. 6-12 yaşlar arasındaki çocukların mizah anlayışı geliştirmesi son derece önemlidir.

Çocukların, gülümsemenin ve eğlenmenin teşvik ettiği iyi ruh halinde olmayı anlaması ve içselleştirmesi çok önemlidir. Ayrıca, hayata karşı olumlu bir tutum sahibi olmak, ilerlemenin ve sorunları çözmenin en iyi yoludur.

sınıfta oturan çocuklar

Hayatla mücadelemize mizahı dahil etmek için çok sebebimiz var.

İlkokul çağındaki çocuklarda mizah anlayışını geliştirmek için aktiviteler

Aşağıda, ilkokul çağındaki çocuklarda mizah anlayışını geliştirmeye yardımcı olan iki aktiviteden bahsedeceğiz.

Kendi resmini çizmek

Her öğrenci, kendisinin karikatürünü çizmelidir. Bu karikatürde, çocuklar vücutlarında en beğendikleri ve beğenmedikleri yeri öne çıkarmalıdır.

Bu aktivitenin amacı, çocukların kendi çizimlerine yani kendilerine gülebilmeleridir. Ayrıca, bu sayede çocuklar herkesin kendi hakkında memnun olmadığı bir şeyler olduğunu da öğreneceklerdir.

Her şeyi satabilirim

Her öğrenci, sınıf arkadaşlarına satmaya çalışacağı bir nesne seçmelidir. Bu aktivitenin amacı, ürün ne kadar çılgınca veya gerçek dışı olsa da alıcıları ürünün ne kadar kullanışlı olduğuna dair ikna etmektir.

Bu aktivitenin sonunda, öğrenciler en orijinal ve ikna edici, daha da önemlisi eğlenceli olan satıcıyı seçeceklerdir.