Modern Babalar, Daha Bilinçli Babalar

Modern Babalar, Daha Bilinçli Babalar

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Babaların oynadığı rol yıllar içinde değişmiştir. Modern babalar artık çocuklarının yetiştirilmesinde aktif olarak yer almaktadır.

Zorlu görevlerden bebeği kollarında sallamaya kadar, evde yapılması gereken birçok işin farkındalar. Modern babalar evde varlıklarının çok önemli olduğunu biliyor.

Son birkaç yılda, babalar eve ekmek getiren kişi veya sadece üreme aracı rolünü geride bıraktılar. Çocuklarıyla bağlarını zenginleştiren daha bilinçli ve besleyici bir rol oynamayı seçtiler.

Artık çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeye duygusal olarak bağlılar.

Modern babalar çocuklarına bakmaya gelince çok daha aktif ve ilgili. Pek çok erkek, eşlerinin gebe kalmasından itibaren tüm sürece duygusal olarak dâhil olmaya başlıyor.

Tüm hamilelik boyunca eşlerini destekleyip sürekli eşlik ediyorlar.

“Tembel baba” günleri sona erdi

modern babalar

ABD hükümetinin Sayım Bürosu tarafından yapılan araştırmalara göre, son on yılda çocuklarına bakmak için evde kalan baba sayısı ikiye katlandı. Bunun nedeni daha fazla kadının iş gücüne katılması.

Aynı şey sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde değil diğer birçok ülkede de gerçekleşmekte.

Durumu eşleriyle görüştükten sonra daha esnek bir iş ya da evde çalışmayı seçen babaların sayısı önemli ölçüde arttı. Çocuklarını büyütmek için kariyerlerini beklemeye almaya karar veriyorlar.

Avrupa ve Latin Amerika’da, çocukları ile sıkı bir bağ kuran bu yeni babaların ortaya çıkışını doğrulayan çalışmalar yapılmıştır. Eğilimler, erkeklerin çocuklarına düşkün ebeveynler olma deneyiminden giderek daha fazla zevk aldığını gösteriyor.

Modern babalar çok şefkatliler ve çocuklarının eğitimine tamamen katılıyorlar. Tüm zamanlarını ailelerine ayırmak için maaşlarını veya mesleki gelişimlerini feda etmeye karar veren önemli sayıda baba var.

Nesilsel değişim yaklaşıyor

Birçok baba çocuklarıyla, kendi babalarıyla olduğundan daha yakın bir ilişki içinde olduklarına inanmaktadır.

Ayrıca babaların çocuklarıyla ilgilenmek için daha çok zamanı olması gerektiğini düşünüyorlar.

Bu modern babalar aileleriyle daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacak somut politikalar oluşturmakla ilgileniyorlar.

modern babalar ve aileleri

Giderek daha fazla erkek, bir ailedeki görevlerin ve rollerin her zaman cinsiyete bağlı olmadığının farkında.

Modern Babalar Sorumluluklarının Farkında

Kadınlar mesleki gelişim için güçlü adımlar attılar

Bu, erkeklerin bir zamanlar sadece annelere atfedilen görevlere katılması için daha fazla alan sağladı. Ev işleri ve çocuk yetiştirme gibi görevlerde aktif olarak yer alıyorlar.

Yavaş yavaş yeni bir babalık modeline doğru ilerleme kaydediliyor. Her ne kadar ev işleri ve çocuk yetiştirmenin yükü hâlâ ağırlıklı olarak kadınlarda olsa da, ilerleme kaydedilmekte.

Babalar da bebeğe bakmaktan sorumlu hale geliyor.

Bu yeni işbirliği ve eşitlik sadece kadınlar için değil erkekler için de faydalıdır. Günümüzde modern babalar, çocukları ve aileleriyle daha zengin anlar yaşayarak insani deneyimlerini yoğunlaştırma şansına sahipler.Geleneksel babanın rolünü kıran yeni bir modelin ortaya çıkışı yakındır. Modern babalar ebeveynlik konusunda kararlı ve aktiftirler. Ayrıca çocukları ve aileleriyle yakın bağlar kurarlar.

Modern babalar klişeleri yıkıyorlar. Küçükleri yetiştirme ve bakım görevi artık sadece annelere bağlı değildir.Bugün babalar daha iyi ebeveyn olma çabasına daha fazla dahil oluyorlar. Bu, değerler ve sevgi dolu bir evin inşası ile işbirliği yaparak evde daha fazla zaman geçirmeyi içerir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Flandrin, J. L., & Galmarini, M. A. (1979). Orígenes de la familia moderna. Barcelona: Crítica.
  • Ramírez, M. A. (2005). Padres y desarrollo de los hijos: prácticas de crianza. Estudios pedagógicos (Valdivia), 31(2), 167-177.
  • Winnicott, D. W. (1964). The child, the Family and the Outside World. Penguin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.