Her gün daha iyi bir anne ol!

İyi bir anne sadece filmlerde değil. Nerede biliyor musun? Çocukların her gün sana baktıklarında iyi annenin nerede olduğunu kendileri görüyor olacaktır.

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2020

Nasıl daha iyi bir anne olunur? Muhtemelen dünyadaki birçok anne kendine bu soruyu soruyordur. Bunun sebebi; bazı zamanlar çocuklarına verdikleri eğitimin yeterli olup olmadığını düşünmelerinden dolayı olabilir. Peki siz bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu?

Pek çok anne çocuğuna şeker yemesi için izin verirken, ”yiyemezsin, çünkü şeker zararlıdır” demekle dememek arasında kararsız kalır ya da onlara bir cevap vermede zorlanırlar. Çünkü her iki durumda da kendilerini suçlayacaklarını düşünürler. Sonra aklımıza asla söyleyemediğimiz ve hep bize söylenen öğütler gelir:

  • ”O daha bir çocuk, biraz rahat bırak. O da diğer çocuklar gibi şeker yesin.”
  • ”Asla izin verme, şeker çocuğun iştahını kapatır, içerdiği şeker nedeniyle dişleri çürür.”

Sonra giderek artan şüpheler içimizi kaplar: Doğru mu yapıyorum? Bu şüpheler şeker yemesine izin vermek ya da yememek gibi önemsiz şeylerden doğar, daha sonra zamanla bu düşünceler arasında kaybolup gidinceye kadar diğer zamanlarda da ortaya çıkar.

iyi bir anne

İyi anne olmayı öğrenmen için ya da iyi anne olduğun konusunda aklında bir şüphe olmaması için bu postumuzda sana ”nasıl iyi bir anne olacağının” sırrını veriyoruz. Ancak konumuza geçmeden önce şunu bilmelisiniz, eğer çocuklarınızı her şeyden çok seviyorsanız ve sürekli onun iyiliğini düşünüyorsanız, iyi yolda gidiyorsunuz demektir.

Dünyadaki annelerin en iyisi

Dünyadaki en iyi anneler, ne filmlerde gördüğümüz kahramanlar ne de kitaplarda okuduğumuz masallara konu olan türdendir. Onlar her gün karşılaştığımız, kendi ayakları üstünde duran, dünyada karşılaştığı zorluklarla mücadele etmekten korkmayan, daima ileriye doğru giden kadınlardır. Ne bir pelerinleri ne de kılıçları vardır.

Dünyadaki en iyi anne, sensin. Çocuğunuzu kucağınıza aldıktan sonra, onun ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızın önüne koymayı tercih ettiniz. Çocuğunuza hayal ettiğiniz imkanları sunmak için bir an bile duraksamadınız, hayallerinizden vazgeçmediniz. Daha iyi bir anne olma konusundaki endişeleriniz aslında sizi daha da iyi anne olma yolunda geliştiriyor.

Daha iyi anne olmak için tavsiyeler

annesini öpen bir bebek

Her gün daha iyi bir anne olmak, çocuk sahibi olduktan sonra doğal olarak her annenin sahip olmak istediği bir ödüldür. Bir eğitimci, bir rehber ve sevginin kaynağı olan herkes bu tarif edilemez duyguyu gerçekleştirebilir. Nasıl mı? Detayları yazımızda:

Sabırlı ve daha iyi bir anne

İyi bir annenin en büyük erdemlerinden biri sabırdır. Bu niteliğe sahip olmayan kadının asla anne olmaması tercih edilir. Çocukların, çocuk gibi davrandıklarını kabul etmek için dünyadaki tüm sabra sahip olmak gerekir. Bununla her türlü maskaralığı yapmanızı ve yeni şeyler denemenizi kastediyoruz.

Çocuklara karşı sabırlı olmalı, acele etmemeli, zorlamamalı ve özel alanlarına karışmamalıyız. Çocuklar annelerinin bir karşılık beklemeden yanlarında olduklarını bilmelidirler.

Aşk

Aşk, iki insanı tek yaşamda birleştiren en saf duygudur ve anne-çocuk sevgisinin başka bir karşılaştırması yoktur. Anne ister uyanık ister uykuda olsun bebeğini okşayarak, öperek, “sıkarak”, ”kucaklayarak”, “ısırarak”, koklayarak, gıdıklayarak, rahatlatarak, yanında olduğunu hissettirmelidir. Çocuğunu gözlemlemelidir.

Beklentilidir

Disiplin ve görgü kuralları, çocuk yetiştirmenin amiral gemisidir. Sadece çocuğunuzdan bir şeyler bekleyerek ve çok mücadele ederek, içindeki en iyi kişiliği ortaya çıkararak, yaptığı yanlışları ona anlatırken becerilerini öne çıkararak ve doğru yaptıklarını takdir ederek, çocuğunuzun sahip olabileceği en iyi anne olursunuz.

Azimlidir

Azim, iyi bir anne olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken bir diğer değerlerden biridir. Anne azimlidir, yorucudur, her zaman tetiktedir. Anne olmanın getirdiği yorucu görev ona zorluklar karşısında pes etmemeyi öğretmiştir.

Koruyucudur

Küçük ve savunmasız yavrunuzu maruz kaldığı tüm tehlikelerden korumak zorundasınız: kazalar, mikroplar, hastalıklar … İçinizde sakladığınız o güzel dişi aslanı ortaya çıkararak, aşırıya kaçmadan yavrunuzu her türlü tehlikeden koruyacaksınız, ona karşılaştığı zorluklara karşı hayatta kalmayı öğretecek stratejiler öğreteceksiniz.

Her gün daha iyi bir anne ol

Her gün daha iyi bir anne olun ki, hayat sizi dilediğiniz gibi bir çocukla ödüllendirsin: nezaketiyle, samimiyetiyle, saygısıyla ve zekasıyla size benzeyen. Bunu hayatınız boyunca bir anne olarak pişman olmamak ve her zaman dönüştüğünüz anne olarak kendinizle gurur duymak için yapın.

Hata yaptığınızı ve hatta iyi yapmadığını düşündüğünüz günler olacaktır. Bu düşünceler sizi anne olmak için yeterince iyi olmadığınız hissine sevk edecektir. Ama şunu hep aklınızda bulundurmalısınız; sadece iyi bir anne olmayı düşünerek bile ”zaten iyi bir anne” olduğunuzu gösteriyorsunuz. Çocuklarınız sizin gibi bir anneye sahip oldukları için çok şanslılar. Siz zaten iyi bir annesiniz!

İlginizi çekebilir ...
35 yaşından sonra hamile kalmanın riskleri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
35 yaşından sonra hamile kalmanın riskleri

Bu yazımızda sizlere 35 yaşından sonra hamile kalmanın risklerini açıklıyoruz. İleri yaşta çocuk sahibi olmadan önce yazımızı okuyun.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.