Çocuklar İçin Finansal Eğitim

1 Ocak 2020
Çocuklara paralarını doğru idare etmeyi eğlenceli ve etkili bir şekilde öğretmek, onların yetişkinlik dönemi için de çok faydalı olacaktır.

Çocuklara evde bazı değerlerin mutlaka öğretilmesi gerekir ve ekonomi ile ilgili temel kavramlar da bunun arasındadır. Bu yüzden, bugünkü yazımızda çocuklar için finansal eğitim ve bunun öneminden bahsedeceğiz.

Finansal eğitim, çocukların gelecekte yaşayacağı pek çok gereksiz sorunu önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden sizin de sadece, çocukların motivasyonunu korumak için bu bilgileri aktarmanın eğlenceli bir yolunu bulmanız gereklidir.

Alışkanlıklar, çocukluktan itibaren oluşmaya başlar, bu yüzden ekonomik ve finansal eğitim için de en uygun zaman çocukluk çağıdır.

Çocuklar için finansal eğitim ve faydaları

Çocuklar için finansal eğitim, onların para kavramından korkmamasını ve birikim ve harcamalarını daha iyi planlamasını sağlar. Çocuklar, birikim yapmanın önemini ve faydalarını anladıktan sonra, harcamalarını iyi organize etmek ve planlamak konusunda daha motive olurlar.

birikim yapmak

Çocuklar için finansal eğitim konusunda ebeveynlerin rolü

Çocuklara harçlık vermek ya da onları iyi yaptıkları bir şeyden dolayı ödüllendirmek gibi şeyler yapıldığı için finansal eğitim konusundaki ilk adım, her zaman ebeveynlere aittir. Bu yüzden, onlara verilen bu paralı nasıl biriktireceklerini öğretmek de önemlidir.

Parayı hak etmek, çocuğun göstereceği bir çaba olmalıdır. Ebeveynler olarak çocuğunuza her zaman yardım etmek sizin görevinizdir fakat sorumluluklarının önemli bir kısmını çocuğunuza bırakmayı da unutmamanız gerekir.

Hangi eylemlerin parasal olarak ödüllendirileceği konusunda net olmalısınız. Örneğin, ev işlerine yardım etmek, doğru davranışlarda bulunmak ya da iyi notlar almak çocukların normal sorumlulukları arasında yer alır ve bunlar için ödüllendirilmeyi beklememeleri gerekir.

Para biriktirme konusuna da hak ettiği önem verilmelidir. Çocuklar için finansal eğitimle ilgili en önemli faktörlerden biri de birikim yapmanın önemidir. Çocuğunuzun para biriktirmesine neden olacak bir hedefi olmasını sağlamalısınız.

Oyunlar aracılığıyla finansal eğitim

Çocuklara bir şey öğretmenin en etkili yöntemlerinden biri oyunlar oynamaktır. Söz konusu çocuklar için finansal eğitim olduğunda da Monopoly oyunu en uygun seçenek olacaktır.

Bu oyunda, çocukların bazı yerler satın alması, birikim yapması ve oyunu kazanmak için ne yapmaları gerektiğini düşünmeleri gerekir. Oyuncular, bireysel olarak strateji belirler ve bu süreçte eğlenir.

Bu oyunu oynarken çocuklara yaptıkları hareketler ya da daha sonra yapacakları planlar ile ilgili soru sormak iyi olacaktır. Örneğin, bir ev almaya karar verdiyse ya da parasını daha sonrası için saklamak istiyorsa bunun nedenini sorabilirsiniz. Bu sayede, onun da gelecekte kazanacakları ile ilgili düşünmesine yardımcı olursunuz.

Çocukların her zaman kendi ihtiyaçlarını ve çıkarlarını gözetebilmesi gereklidir. Bu oyun, zekice ve sorumlu bir şekilde hangi kararların alınması gerektiğini öğrenmeleri için onlara yardımcı olur.

Hedef koymak ve hedefe ulaşmak

Çocukların neye para harcayacaklarını ve birikimlerinin nereye gideceğini bilmesi çok önemlidir. Küçük çocuklar her zaman oyuncak isterler. Onların bu isteğini, birikim yapma alışkanlığı kazandırmak için kullanabilirsiniz.

Para biriktirmek için en yaygın kullanılan yöntem domuz ya da başka bir şekildeki kumbaradır. Çocuklarınızdan ellerine para geçtiğinde bunu kumbaralarına atmasını isteyebilir ve daha sonra bir şey satın almak istediğinde buradaki parayı kullanabileceğini söyleyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun biriktirdiği para istediği şey için yeterli değilse, onunla konuşarak üstünü tamamlamayı teklif edebilirsiniz. Buradaki amaç da çocuğunuzun hedeflere ulaşmak söz konusu olduğunda her zaman ailesinin desteğini hissetmesini sağlamaktır. 

monopoly masa oyunu

Çocukların davranışlarını gözlemlemek ve hedeflerinden uzaklaşmaması için onları teşvik etmek çok önemlidir. Bu sayede, çocuklar da söz konusu para olduğunda iyi kararlar vermeyi ve birikim yapmayı öğrenebilirler.

Pek çok ülkede çocuklar için finansal eğitim ile ilgili en önemli faktörler, harcamalarının bilincinde olmasını ve parayı idare etmeyi bilmesini sağlamaktır. Çünkü bu faktörler, onların yetişkin olarak günlük hayatlarını da etkileyecektir.

Çocuklara her şeyin bir bedeli olduğunu ve dolayısıyla birikim yapmanın önemini öğretmek her zaman için en iyisi olacaktır. Bunu, çocukların anlayabileceği küçük harcamalar sayesinde göstermek daha kolay olacaktır.

Çocuklarınızı sorumlu birer tüketici olmaya hazırlamak, onlara etkili bir şekilde para idaresini öğretmek ve iyi alışkanlıklar kazandırmak, finansal açıdan sorumluluk sahibi birer yetişkin olmalarını sağlayacaktır.