Yeğenler: Teyze ve Hala İçin Hayatın Verdiği Birer Hediye

1 Nisan 2020
Bir teyze ya da hala, belki yasal olarak bir anne değildir. Ancak bu kişinin, hayatın ona verdiği bu hediyeyi tıpkı bir anne gibi koruyacağı bir gerçektir.

Bir teyze ya da hala olmak eşsiz olduğu kadar çok özel bir durumdur da. Kadınların pek çoğu, kardeşleri bir çocuk sahibi olduklarında annelik içgüdüsünü tadarlar. Eğer bu durumu daha önceden yaşadıysanız, büyük olasılıkla siz de ne demek istediğimizi çok iyi anlıyorsunuzdur.

Yeğenler, hayatın bize hediye ettiği ikinci birer çocuk gibidirler. Bu çocuklar sanki teyzelerinin ya da halalarının kalplerinde çok değerli bir yer tutmak için dünyaya gelmişlerdir. Yeğenlerin, hayatın bizlere sunduğu adeta ikinci bir evlat oldukları sadece bir cümleden daha fazla anlam içeren bir durumdur.

Bir yeğen sahibi olduğunuzda, onun verdiği sevgi ve mutluluğu yaşamak tıpkı bir kez daha anne olmak gibidir. Size yakın bir arkadaş ve sırdaş olacak, daha çok bir kız kardeş gibi hissedeceğiniz bir kişinin varlığı size mutluluk verecektir. Yani yeğen sevgisinin kendi çocuğunuza duyduğunuz sevgi ile hemen hemen aynı olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Bir teyze ya da hala, belki yasal olarak bir anne değildir. Ancak bu kişinin, hayatın ona verdiği bu hediyeyi tıpkı bir anne gibi koruyacağı bir gerçektir.

Teyze veya Hala Olmanın Önemi ve Yeğenlerle İlgilenmek

Teyzesinin kucağında uyuyan bir bebek

İster anneliği daha önceden tatmış biri olun, isterseniz henüz bir çocuk sahibi olmayın, teyze ya da hala olmanın doğal bir lütuf olduğunu söylemek pek de zor olmayacaktır.

Eğer yeğeniniz kendi çocuğunuz olmadan dünyaya geldiyse ona karşı ani bir sevgi hissi uyanır, annelik hissi en saf duygular eşliğinde ortaya çıkar ve daha önce yaşanmasının imkansız olduğunu düşündüğünüz karşılıksız sevgiyi hissetmeye başlarsınız.

Eğer daha önceden anne olmuşsanız, yeğeniniz size “merhaba” dediğinde, anne olmanın verdiği o büyülü hissi yeniden keşfeder ve koruma duygusunu tıpkı kendi çocuğunuzda yaşadığınız gibi tekrar yaşarsınız.

Hala ya da teyze olmak aslında sanıldığından çok daha değerli ve önemli bir durumdur. Bu insanlar, aile içindeki duygusal bağların oluşması ve güçlenmesinde önemli bir rol oynarlar. Yeğenleri, anne ve babaları ile ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşadıklarında ve onlara karşı isyan bayrağını çektiklerinde, halalar ve teyzeler bu durumu düzeltmek için etkili bir biçimde devreye girebilecek niteliklere sahip özel insanlardır.

Bir yeğene bakmak çok ciddi bir sorumluluktur. Ancak bu sorumluluğun aynı zamanda kardeşinize ve onun eşine destek sağlamak anlamında harika bir fırsat olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Elbette kimi zaman halalar ya da teyzeler bu desteği veremeyebilirler. Buna rağmen bir yeğenin halasına ya da teyzesine karşı duyduğu sevgi ve saygının yarattığı tatmin duygusunun neredeyse bir annenin hissettikleri ile eşit olduğunu söyleyebiliriz.

Teyze ya da hala olmak aynı zamanda sevgi ve kardeşliğe olan bağlılığın ifadesi niteliği taşır. Yani yeğenin dünyaya gelmesi, kardeşler arasındaki bağları ve ilişkileri de güçlendirir. Hatta aileye katılan bir yeğen, her şeye rağmen birlikte ve dayanışma içinde olmanın dünyadaki en önemli şey olduğunu hatırlatan o güçlü enerjiyi de yeniden harekete geçirir.

Her Teyze ve Halanın Hayatındaki Önemli Şeyler

Yeğen ve hala

Hayatın bize sunduğu ve adeta ikinci birer çocuk olan yeğenlere sahip olmanın ne denli önemli bir şans olduğunun altını ne kadar çizsek azdır. Aşağıda sizlere, yeğen sahibi olmanın hem ruhumuz hem de bedenimiz için ne kadar zenginleştirici bir deneyim olduğunu gösteren birkaç konuyu sıralıyoruz.

  • Teyze ya da hala olmak sizi anneliğe hazırlar. Eğer zaten anneyseniz size annelik duygusunu yeniden tatma fırsatı sunar. Eğer çocuklarınız büyümüşse, dünyaya gelen yeğeniniz kendinizi yeniden genç hissetmenizi sağlar. Etrafınızı çocukların sarması, onların yarattıkları hava ve sahip oldukları masumiyet insanların daha iyi hissetmelerine yol açan eşsiz özelliklerdir.
  • Teyze ya da hala olduğunuzda aynı zamanda yeğeninizin sırdaşı ve suç ortağı olursunuz. Yeğeninizin size güvenerek sorunlarını, endişelerini ya da hayallerini sizinle paylaşıyor olması kendinizi çok ayrıcalıklı bir insan olarak hissetmenize neden olur. Aile içindeki her türlü ilişkinin temelini güven oluşturur. Bu yüzden bir kişinin sırdaşı olmak paha biçilemez değere sahip bir özelliktir.
  • Teyze ya da hala, yeğenin hem fiziksel hem de duygusal anlamda gelişimi için önemli bir destektir. Onun varlığı, çocuğun sağlıklı, kendini kabul eden ve sevgi ile donatılmış bir ortamda büyümesine yardımcı olur. Bu yüzden siz de yeğeniniz ile ilgilenin, onun hayatının bir parçası olun ve sorunlarını çözebilmesi için gerekli desteği vermekten asla çekinmeyin.
  • Teyzeler ve halalar yeğenlerine hiç durmaksızın öpücükler veren ve onları kucaklayan insanlardır. Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, yeğenlerinizi her zaman sever ve onların yanaklarından sıkmaktan kendinizi  bir türlü alamazsınız.
  • Yeğenlerinizle birlikte geçirdiğiniz her anın değerini bilin ve keyfini çıkartın. Çünkü zaman hiç durmadan akıp gidiyor ve onlar da her canlı gibi büyüyorlar. Onlarla mümkün olduğunca çok eğlenin, neşelerine neşe katın, birlikte kahkahalar atın ve onları sonsuza dek bırakmayın.
  • Her ne kadar bir teyzenin ya da halanın kurallar koymak gibi bir görevi olmasa da, yine de yeğeninin eğitimi ile ilgili bir sorumluluğun omuzlarında olduğunu da söylemek gerekir. Elbette bunu yaparken azarlayarak ya da tartışmaya girerek değil, daha çok bir arkadaş soğukkanlılığı ve yakınlığı ile yaklaşacaklardır.

Sonuç Olarak…

Kısacası bir teyze ya da hala olarak, kardeşlerinizin çocuk sahibi olmak ve ona bakmakla ne kadar hayranlık duyulacak bir iş yaptıklarını daha iyi anlarsınız. Onlara çok derinden bir saygı beslemeniz gerektiğini görür ve aynı zamanda yeğenlerinizle her gün vakit geçirerek onlara sevginizi sunma olanağı sağladıkları için müteşekkir olursunuz. Çünkü teyzeler ve halalar sadece doğum günlerinde ya da özel günlerde değil, her zaman yeğenlerinin yanındadırlar.

  • Sabater, V. (2017, 18 diciembre). Los tíos: nuestros inolvidables segundos padres. Recuperado de https://lamenteesmaravillosa.com/los-tios-nuestros-inolvidables-segundos-padres/
  • Aldana, R. (2020, 21 febrero). Los hermanos siempre estarán unidos por el corazón. Recuperado de https://mejorconsalud.as.com/los-hermanos-siempre-estaran-unidos-corazon/