Instagram Çocukların Kullanımı İçin Güvenli Mi?

29 Aralık 2019
Instagram'ı çocuklar kullandıkları taktirde birtakım tehlikelerle karşı karşıya kalabilirler. Instagram kullanımının çocuklar açısından ne gibi tehlikelere yol açabileceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Yaratıcılarına göre Instagram, fotoğraflar aracılığıyla hikayelerin yaratıldığı bir sosyal medya platformudur. Ebeveynler olarak sizler de zaman zaman Instagram’ın çocukların kullanımı için uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Twitter’da olduğu gibi Instagram’da da paylaşılan içeriklere hesap yöneticisi izin verdiği taktirde herkes tarafından ulaşılabilir. Instagram hesabı olmayan kullanıcılar da dahil olmak üzere herkes bu paylaşımları görebilir.

Yine Twitter’a benzer şekilde, Instagram’da kullanılan hashtag’ler sayesinde başka kullanıcılar bu hashtag altında paylaşılan içeriklere erişebilirler.

Pek çok kullanıcı, kendilerini, arkadaşlarını, gezdikleri yerleri, yedikleri yemekleri vs. Instagram uygulaması aracılığıyla düzenleyip kendi kişisel profillerinde paylaşırlar. Bu yöntem, eğlenmek için oldukça zararsız ve basit bir yöntem olarak görünebilir. Ünlü kişilerin ve meşhur markaların pek çoğunun da Instagram hesabı bulunmaktadır. Fakat, tüm bunlara rağmen Instagram’ı çocuklar için güvenilir bir platform haline getirmek oldukça zor, hatta neredeyse imkansız bir iştir.

Unutmayın ki, Instagram çocuklar ve gençler için değil yetişkinler için tasarlanmış bir platformdur. Kısacası, “Instagram Çocukların Kulanımı İçin Güvenli Midir?” sorusunun cevabı çok basit bir şekilde Hayır’dır.

Instagram’ın Çocuklar İçin Güvenli Bir Platform Olmamasının Sebepleri

Diğer kullanıcılar çocuğunuzun lokasyonunu görebilirler

Bu platformda farkında olmadan hassas ve tehlike arz edebilecek içerikler paylaşılma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple de özellikle çocukların paylaşım yapmamaları büyük önem taşır.

Instagram’a bir fotoğraf yüklerken lokasyon belirtme seçeneği de mevcuttur. Bu bilgi kulağa oldukça zararsız ve normal gelse de başkalarının bu bilgiyi kullanarak neler yapabileceklerini tahmin dahi edemezsiniz.

instagram kullanımı

Örneğin, bir kullanıcının lokasyonunu takip ederek onun tercihlerine uygun aktivite önerileri yaratılabilir. Ebeveynler olarak, yabancıların Instagram aracılığıyla çocuğunuza ulaşmalarını istemezsiniz. Bu yüzden de, Instagram kullanmalarına izin verdiğiniz durumlarda bu platformda lokasyon belirtmediklerinden emin olun.

Çocuğunuzun paylaşmaktan pişmanlık duyacağı fotoğraflar

Instagram kullanmanın çocuklar için olumsuz yönlerinden biri de paylaştıkları fotoğraflardan zaman içinde pişmanlık duyma ihtimalleridir.

Bu fotoğrafları bir süre sonra hesaplarından kaldırma seçenekleri bulunsa dahi birileri çoktan ekran görüntüsü almış olabilir. Hatta, bu ekran görüntüleri başka platformlarda paylaşıldığı taktirde artık çocuklar kendi fotoğrafları üstünde kontrol sahibi olmazlar.

Instagram’da neyin paylaşıldığını ve Instagram’ın zaman içindeki etkilerini kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Instagram’ı çocuklar için ve siber zorbalığa karşı güvenli bir platform haline getirmek

Siber zorbalık, kimsenin görmezden gelemeyeceği ve internet ortamında son zamanlarda çok fazla yaygınlaşan bir gerçektir. Zorbalığın çevrimiçi formu olan yeni bir taciz etme yöntemidir. Günümüzde çocuklar, başka çocukları çevrimiçi yollarla ve isimsiz bir şekilde zorbalığa maruz bırakabilirler.

Siber zorbalık ilk olarak Facebook’da görülmüştür. Sonrasında bu tip durumlara Instagram’da da rastlanmaya başladı. Unutmayın ki, Instagram çocukların siber zorbalığın potansiyel birer kurbanı olmalarına ortam hazırlar. Çünkü, bu işi amaç edinmiş kötü niyetli kişiler çocuklarla kimliklerini belli etmeden iletişim kurabilirler.

Instagram’ın kontrol edemediği cinsellik ve şiddet içerikli görüntüler

Bu tip içerikler Instagram’da yasaklı olsalar dahi pek çok kullanıcı kurallara uygun hareket etmemektedir. Uygunsuz cinsellik ve şiddet içerikli görüntüler çocuklar için uygun değildir.

sosyal medya mesajları

İçerikler paylaşılırken kullanılan hashtagler sayesinde, uygunsuz olabilecek görüntüler aramadan da kullanıcıların karşısına çıkabilirler.

Buna ek olarak, Instagram’da filtresiz olarak aradığınız her şeye erişebilirsiniz. Örneğin, uyuşturucu, silah, şiddet ve daha fazlasına ilişkin içeriklere kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Çocuklarınızın Instagram’daki uygunsuz içeriklere erişmesini engelleyici herhangi bir yol veya filtre bulunmamaktadır. Ne yazık ki, bu amaca yönelik geliştirilmiş yazılımlar da pek faydalı değiller. 

Instagram’ı çocuklar için güvenli bir platform haline getirmenin muhtemel yolları

Yapılabilecek en iyi şey, Instagram’da bir hesap sahibi olabilmek için en az 14 yaşında olma kuralına bağlı kalmaktır. Facebook içinse bu yaş sınırı 13’tür. Buna ek olarak, çocuklarınızı hesaplarını gizli tutmaları konusunda tembihlemenizde fayda var.

Gizli bir hesaba sahip olmak, gelen her takip isteğini gözden geçirip onaylamayı gerektirir. Böylelikle, gerçekten tanımadıkları kullanıcıların onlarla iletişim kurmaları engellenmiş olur. Çocuklarınızın çok sayıda takipçiye sahip olma isteğini kontrol altında tutmaya çalışın çünkü bu durum ileride yabancıların çocuğunuzun hesabını takip etmeleri ile sonuçlanabilir.

Son olarak, çocuğunuzla her daim sosyal medya kullanımının zararları hakkında konuşmanız büyük önem taşır. Ek olarak, çocuklarınıza bazı temel kurallar ve kısıtlamalar getirmeniz ve onlara yol göstermeniz Instagram’ı güvenli bir şekilde kullanmaları konusunda oldukça faydalı olacaktır.

  • Gross, Doug. Social networks and kids: How young is too young? CNN Tech (2009).