Ailecek Karda Oynayabileceğiniz 10 Oyun

26 Eylül 2019
Karla oynamak tüm aile için oldukça eğlenceli olabilir ancak sıkı giyindiğinizden emin olun!

Dışarı çıkmak ve karla oynamak, aileler ve çocukları için harika bir deneyimdir. Çocuklar kartopu fırlatmayı ve kardan adam yapmayı çok severler. Bu yazımızda ailecek karda oynayabileceğiniz 10 oyun ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Çocuklarınıza eldiven giydirmeyi unutmayın böylece ellerinin üşümesini önlemiş olursunuz. Ayrıca, su geçirmeyen kıyafetler tercih etmeye özen gösterin.

O an aklınıza gelmese de, kartopu savaşı yapmak çocuğunuzun sırılsıklam olmasına neden olur. Bu da hasta olmaya yol açabilir.

Aile İçin 10 Kar Oyunu

İster bulunduğunuz yerde kar yağmış olsun, ister karın keyfini çıkarmak için kayak merkezlerine gidin, her iki durumda da çocuklarınızla oyun oynamayı ihmal etmeyin. Harika anılar yaratacaksınız!

1. Kardan adam yapmak

kardan adam yapmak

En basit oyunla başlayalım! Bu herkesin bildiği bir oyundur ama bu durum onu sıkıcı hale getirmez. Sonuçta kim kardan adam yapmak istemez ki?

Karı bir araya getirerek bir beden oluşturmak ve gözleri, burnu ve ağzı yerine neler koyabileceğinizi düşünmek oldukça eğlencelidir.  Burun için bir havuç, kollar için birkaç dal, atkı ve iki adet düğme kardan adamınızı son haline getirmenize yardımcı olabilir.

2. Kartopu savaşı

Bu belki de kar yağdığında yapılan en popüler aktivitedir. En hızlı şekilde kartopu yaparak bunu rakibinize fırlatmanız gerekir. Oyunun amacı kartoplarından mümkün olabildiğince kaçmaktır.

Çocuğunuza kartopunu rakiplerinin yüzüne atmaması gerektiğini ve belirli bir mesafede kalması gerektiğini öğretmelisiniz. Böylece herhangi bir sorun ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.

3. Kardan şekiller yapmak

Deniz kenarında kumda yaptığınız her şeyi karda da yapabilirsiniz. Kova ve kürek getirerek kale yapmayı deneyebilirsiniz.

Karlar Ülkesi filminden de ilham alabilirsiniz. Kar ile yaptıklarınızın ne kadar eğlenceli ve güzel olduğunu göreceksiniz!

4. Hazine avı oyunu

Karda hazine avı oynamak çok keyifli olabilmektedir. Renkli buz küplerini karların altına saklayarak takımlar halinde bu küpleri arayabilirsiniz. En fazla küpü bulan kazanır.

5. Kızakla kaymak

kızakla kaymak

Karda kaymanın keyfinden bahsetmemek imkansız.  Eğer bir kızağınız yoksa endişelenmeyin. Düşük bir ücrete satın alabileceğiniz gibi kiralamak da mümkündür.

Yapı marketlerden malzemeleri alarak kendi kızağınızı da yapabilirsiniz. Burada önemli olan kaymak için çok yüksek bir tepeyi tercih etmemek ve çocuğunuzu yalnız bırakmamaktır.

6. Renkli kar

Suyu ve gıda boyasını bir şişede karıştırın. Daha fazla eğlence için çeşitli renkler kullanabilirsiniz. Şişenin kapağına bir delik açın böylece karın üzerine renkli şeyler çizmek için suyu püskürtebilirsiniz.

7. Iglo yapın

Kardan iglo yapmayı deneyebilirsiniz. Kolay olmasa da oldukça eğlencelidir. Belki de içerisine girmenizin mümkün olduğu bir iglonuz olabilir!

8. Yol bulma

Hansel ve Gretel’i hatırlıyor musunuz? Dağlara yaptığınız bir seyahat zor olabilir. Çocuklarınıza eve dönüş yolunu bulmak için iz bırakmalarını söyleyin.

Masala uyum sağlayarak ekmek kırıntıları kullanmayın çünkü kuşlar ekmekleri yiyebilir. Bunun yerine taş veya kuru ağaç dallarını tercih edebilirsiniz. Çöp kullanmamaya özen gösterin!

9. İzcilik

karda ayak izleri

Bir başka eğlenceli oyunsa, kar üzerindeki izlerin insanlara mı, hayvanlara mı yoksa arabalara mı ait olduğunu tespit etmeye çalışmaktır.

10. Kedi, fare ve kartopu atıcı

Bu oyun kalabalıkta daha eğlenceli olur. Ne kadar fazla kişi o kadar eğlence! İlk olarak üç oyuncu seçin. Bir fareye, bir kediye ve bir tane de kartopu atacak kişiye ihtiyacınız vardır. Geri kalanlar el ele tutuşarak bir daire oluşturur.

Fare dairenin içerisine girer ve kedi dairenin dışında kalır. Kartopu atacak kişi birkaç metre uzakta durmalıdır. Daireyi oluşturan insanlar kediye engel olmaya çalışırken, kedi dairenin içine girmeye ve fareyi yemeye çalışır. Kartopu atan kişi ise kediye yardımcı olmak için daireyi oluşturan kişilere kartopu fırlatarak dikkat dağıtır.

Keyfini çıkarın!

Karda oynayabileceğiniz oyunlar, bütün aile için oldukça eğlenceli olacaktır. Sıkı giyindiğinizden emin olduktan sonra, karın keyfini çıkarmanın hiçbir zararı yoktur. Bunun yanı sıra, uygun ayakkabılar ve su geçirmez kıyafetler giymeye özen gösterin. Böylece hastalıklardan kendinizi korumuş olursunuz.