Aile Gezisine Çıktığınızda Tasarruf Etmenin 5 Yolu

İster inanın ister inanmayın, küçük çocuklarınız olsa bile seyahat ederken tasarruf etmek mümkündür. Bu sadece kendinizi organize etme, tatilde yemek pişirme ve tüm ailenin eğlenmesi için ücretsiz aktiviteler seçme gibi becerileri içerir.
Aile Gezisine Çıktığınızda Tasarruf Etmenin 5 Yolu

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2021

Bir aile tatiline çıkmak ve özellikle küçük çocuklar söz konusu olduğunda, bütçemiz için önemli bir harcama olabilir. Bunun olmasını önlemek için doğru planlama ve organizasyon çok önemlidir. Aşağıdaki makalede, bir aile gezisine çıktığınızda tasarruf etmenizi sağlayacak bazı ipuçları vereceğiz.

Bir aile gezisine çıktığınızda tasarruf etmeniz için ipuçları

Pek çok insan, çocuklarla tatile gitmenin yarın yokmuş gibi harcama yapmakla eş anlamlı olduğunu düşünüyor. Aslında çocuksuz bir çift için “kaçınılabilir” bazı konforlar içermesine rağmen, gerçek şu ki, her şey kendimizi nasıl organize ettiğimize ve her şeyden önce ne kadar para harcayabileceğimize bağlıdır.

Bir aile gezisine çıktığınızda tasarruf etmek için şu ipuçlarına dikkat edin:

1. Kendinizi önceden iyi organize edin

Bir yıl önceden uçak bileti satın almanın, seyahate çıkmadan bir gün önce bilet satın almaktan daha ucuz olduğu biliniyor. Bu nedenle, mümkün olduğu kadar tasarruf etmek istiyorsak, yapabileceğimiz en iyi şey, geziyi önceden organize etmektir.

Çocuklarla seyahat söz konusu olduğunda sadece “son dakika” kararları veremezsiniz. İyi haber şu ki, birkaç hafta hatta aylar öncesinden rezervasyon yaparak konaklama masraflarınızı da azaltabilirsiniz.

Ayrıca her şeyi kredi kartıyla satın alırsanız taksitle ödeyebilirsiniz, böylece geriye daha yüksek bir limit kalır.

2. Aile gezisi için gidilecek doğru yeri seçin

Çocuklarla seyahat ederken tasarruf etmek sadece planlamaya değil, aynı zamanda nereye gitmek istediğinize de bağlıdır. Açıkçası, yaz ortasında Disney’e gitmek, baharda kırsal bir kır evine gitmekle aynı şey değildir.

Her iki durumda da, ne tür çocuk dostu aktiviteler olduğunu ve konaklama süresince onları nasıl eğlendirebileceğinizi her zaman hesaba katmalısınız.

Egzotik yerleri veya uzaktaki kaçamakları hemen elemeyin. Örneğin, hem Güneydoğu Asya hem de Doğu Avrupa “çocuk dostudur” ve örneğin bir İspanyol adasına gitmekten çok daha ucuza mal olabilir.

Araba ile seyahat eden aile

3. Sezon dışında gidin

Tasarrufun yanı sıra, sezon dışında tatile gitmenin iyi yanı, “başa çıkacak” daha az insan olmasıdır. Bu, daha az kuyruk, daha az trafik sıkışıklığı, daha az bekleme, daha fazla huzur, daha fazla mahremiyet ve daha fazla dinlenme anlamına gelir.

Plaja gitmek isteseniz bile, daha az yoğun olan ve aynı zamanda keyifli sıcaklıklara sahip olan aylardan yararlanabilirsiniz. Bu yolu seçtiğinizde konaklama masraflarınız, yemekleriniz ve ulaşımınız daha ucuz olacaktır.

Pek çok insan, çocuklarla tatile gitmenin yarın yokmuş gibi harcama yapmakla eş anlamlı olduğunu düşünüyor. Çocuksuz bir çift için belki de “kaçınılabilir” bazı konforlar içerdiği doğru olsa da, gerçek şu ki her şey kendimizi nasıl organize ettiğimize ve her şeyden önce ne kadar para harcayabileceğimize bağlıdır.

4. Ev yapımı yiyecek

Seyahat ederken en önemli harcamalardan biri yemek. Maliyetleri düşürmenin mükemmel bir yolu, mutfağı olan bir konaklama yeri seçmektir. İlk gün markete gidin ve market alışverişi yapın; daha sonra, öğle yemeği için sandviç gibi basit şeyler yapmak kolay olur.

Ve isterseniz akşam yemeği için bir restorana gidebilirsiniz, ama ister inanın ister inanmayın, kendi yemeklerinizi hazırlarsanız çok daha fazla tasarruf edersiniz. Hatta bunu eğlenceli bir aile etkinliğine bile dönüştürebilirsiniz!

Ayrıca yürüyüş sırasında meyveler, tahıl barları, meyve suları, su ve termosla birlikte kahve veya çay içeren bir çanta alabilirsiniz. Böylece sağlıksız veya hazır dükkan atıştırmalıklarına para harcamayın.

5. Ücretsiz aktiviteleri seçin

Öncelikle, gideceğiniz yerde aile indirimi olup olmadığını veya reşit olmayanların ödeme yapmasının gerekip gerekmediğini öğrenin. Diğer bir seçenek, parkta halka açık gösteriler veya ücretsiz girişli müzeler gibi aktiviteler seçmektir.

Tasarruf için ücretsiz müzeye giden çocuk

Varış noktanıza varır varmaz turizm ofisine gidin ve ücretsiz veya indirimli eğlence alternatifleri olup olmadığını öğrenin.

Son olarak, ailenizle seyahat ederken tasarruf etmek için, turist paketlerinde, otellerde, uçuşlarda, restoranlarda vb. görünen tipik “çocuklar için ücretsiz” ifadesine çok dikkat etmenizi öneririz. Küçük yazılara bakmayı unutmayın çünkü muhtemelen sizden ek bir vergi veya sigorta ödemesi isteyeceklerdir.

Gördüğünüz gibi, çocuklarımızla her aile gezisine çıkmak istediğimizde tüm bütçemizi tüketmemize gerek yok. Aynı derecede eğlenceli olan birçok ekonomik seçenek var!

Akılda tutulması gereken bir şey daha, aile olarak iyi vakit geçirmek için milyoner olmanıza gerek olmadığıdır. Aile tatilinizin başarısı, ne kadar para harcadığınıza değil, organizasyon becerilerinize ve herkesin rahat olmasını sağlamanıza bağlıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.