Çocuklarınızla Uzun Bir Hafta Sonu İçin 6 Harika Plan

Yıl içinde pek çok kez uzun hafta sonları yaşanır. Bu hafta sonları ailenizin alışılagelmiş günlük rutinine renk katmak için harikadır. Bu, hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerlidir. Çocuklar da bir sonraki uzun hafta sonu için yapılan planlara katılabilirler. Kısa tatiller, hayat boyu hatırlanacak anıların oluşmasını, eğlenceli vakit geçirilmesini ve aile üyelerinin birbirlerine yakınlaşmalarını sağlar. 
Çocuklarınızla Uzun Bir Hafta Sonu İçin 6 Harika Plan

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2021

Resmi tatiller ailenizle birlikte kısa bir tatil yapmanız için ideal fırsatlardır. Milli tatiller ya da bayramlar uzun bir hafta sonu boyunca uzaklaşmanız ve ailenizle farklı bir şey yapmanız için mükemmel bahanelerdir.

Genel olarak uzun hafta sonları, tatil, Perşembe, Cuma veya Pazartesi gününe rastladığında olur. Arada bir, dinlenmek ve sevdiklerinizle eğlenmek için üç ya da dört gününüz olması oldukça güzeldir. Ancak, çocuklarınız varsa, plan yaparken onları da hesaba katmanız gerekir.

Uzun bir hafta sonu geçirmek için nereye gitmeli?

Günümüzde kısa bir kaçamak için çocuklarınızı götürebileceğiniz pek çok yer vardır. Nereye gideceğiniz, çocuklarınızın yaşına ve tercihine bağlıdır.

Bunun yanı sıra kararınız, yılın hangi döneminde olduğunuza ve elbette bütçenize göre değişkenlik gösterecektir. Bu faktörleri aklınızda tutarsanız, hepinizin keyif alacağı doğru planı bulmak daha kolay olacaktır.

Uzak ya da pahalı bir yere giderek işleri karmaşık hale getirmeyin. Kendi şehrinizde veya yakınlarda da değerlendirebileceğiniz pek çok seçenek olacaktır:

  • Plaj veya suyla ilgili diğer aktiviteler.
  • Kırda gezintiler.
  • Hayvanat bahçeleri ve evcil hayvan çiftlikleri.
  • Sirk gösterileri.
  • Müzeler.
  • Sinemalar.
  • Tema parkları.
  • Çocuk tiyatroları ya da müzikalleri.
  • Spor aktiviteleri.
  • Basketbol, beyzbol, hokey maçlarını görmeye gitmek.

Ailenizle uzun bir hafta sonu için 6 harika plan

Uzun bir hafta sonu boyunca çocuklarınız ile ne yapmak istediğinizi belirlerken bu sürece tüm aile katılmalıdır. Karar süreci de biraz zaman alır. Bu yüzden birkaç hafta veya gün öncesinden planlamaya başlayın.

Her şeyden önce havanın nasıl olacağını düşünmelisiniz. Hava sıcak mı olacak yoksa soğuk mu? Yağmurlu mu olacak yoksa güneşli mi?

Ayrıca evin yakınında uygun eğlence seçenekleri olup olmadığını analiz etmelisiniz. Yakında bu tür seçenekler yoksa hafta sonunu başka bir şehirde veya kasabada geçirme olasılığını değerlendirmeniz gerekecek. Aşağıda uzun hafta sonu tatiliniz için size bazı kaynaklar sunacağız.

Suyla ilgili aktiviteler

Havuzlu plajlar ve parklar ya da su kaydırakları her zaman çocukların favorisidir. Okyanusa ya da büyük bir göle yakın yaşıyorsanız, bu, çok avantajlı ve ekonomik bir alternatif olacaktır.

Ayrıca gece eve dönmek yerine birkaç günlüğüne plaja yakın bir otelde kalmayı düşünebilirsiniz. Bu, kumun ve suyun tadını çıkarmak ve belki de ateş yakmak için daha fazla zamanınız olmasını sağlayacak.

Kırlara yolculuk

Çocuklarınızı kırsal bir yere götürebilir ve tarımsal faaliyetleri keşfetmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Kırsal bölgelerde turizm için ayrılmış pek çok yer vardır.

Örneğin, çocuklarınızın çiftlik hayvanlarına yaklaşabileceği ve dokunabileceği evcil hayvan çiftlikleri bulabilirsiniz.

Ayrıca meyve toplayabilecekleri, ata binebilecekleri, saman arabasıyla kırda gezinebilecekleri ya da el yapımı ürünler veya tatlılar yapabilecekleri yerler bulabilirsiniz.

Hayvanat bahçeleri de çok eğlenceli yerlerdir. Orada, çocuklar, normalde sadece televizyonda gördükleri hayvanları uzaktan gözlemleyebilirler. Ayrıca bisiklet turu, tren gezisi, tekne gezisi, vb. gibi seçenekleri de orada bulabilirsiniz.

Sirk şehirde!

Çocuklar sirke gitmeyi seviyorlar. Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa bu harika bir seçenektir. Sirkte akrobasi, palyaço, sihir, müzik ve daha pek çok klasik şov vardır.

Bu deneyimi eksiksiz bir şekilde yaşamak için yiyecek standına gidip patlamış mısır ve pamuk şeker almayı unutmayın. Sirkin ne zaman şehre geleceğini öğrenmek için tarihlerini takip edin. Böylece bu yılki uzun hafta sonu planlarınıza sirki de eklemeniz mümkün olacak.

“Nereye gideceğiniz, çocuklarınızın yaşına ve tercihine bağlıdır. Kararınız, yılın hangi döneminde olduğunuza ve bütçenize göre de değişkenlik gösterecektir.”

Müzelere gitmek

İlk bakışta, bu, çocuklarınızla geçireceğiniz uzun hafta sonu için harika bir plan gibi gelmeyebilir. Ama hiç belli olmaz! Müzeler, sadece resimler ve heykeller için değildir. Doğa bilimlerine, uzaya, spora, müziğe ayrılmış müzeler bulabilirsiniz.

Evin yakınında lokal bir çocuk müzesi olup olmadığını öğrenin. Orada, günlük yaşamda karşılığı olan temel bilimler ve insan vücudu ile ilgili yeni şeyler öğrenebilir ve etkinliklere katılabilirler. Yaratma, inşa etme, keşfetme, araştırma, gülme ve oyun oynama fırsatını bulacaklar.

Gitmek için en iyi zamana karar vermek adına, özel etkinlikler ve sergiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için müzenin takvimine göz atın.

Spor aktiviteleri

Diğer çocuklardan ve aile üyelerinden oluşan bir takım oluşturabilir ve bir spor şampiyonası planlayabilirsiniz. Ailenizin ilgi alanlarına göre amerikan futbolu, futbol, beyzbol veya hokey oynayabilirsiniz. İstediğiniz sporu seçin!

Sınırlı bir bütçeniz varsa, spor aktiviteleri düzenlemek çok ucuz bir seçenektir. Ayrıca bir spor etkinliğine, araba veya motosiklet yarışına gitmek için bilet alabilirsiniz. Aileniz buna bayılır!

çocuklar spor toplar

Tema parkları

Farklı büyüklükte tema parkları vardır. Bu parklarda çeşitli aktiviteler, geziler vb. seçenekler sunulur. Bu parklar genelde şehirlerin yakınında bulunurlar. Evinize yakın bir tema parkı yoksa, uzun bir hafta sonunda bir tema parkını ziyaret etme fırsatını kaçırmayın.

Disneyland, Disney World ve Busch Gardens parklar çok büyüktür. Ancak boyutu daha küçük olan, bütçe ve erişilebilirlik açısından daha uygun olan sayısız tema parkı vardır.

Ailesiyle uzun bir hafta sonunun keyfini çıkarmak isteyenlere son önerimiz sinemaya veya lokal tiyatroya gitmeleridir.

Hangisini seçerseniz seçin yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerin hepsinden keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Çocuklarınızın yaşlarını ve tercihlerini göz ardı etmeyin. Unutmayın ki en önemli şey bir aile olarak birlikte kaliteli zaman geçirmenizdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.