Daha Az Sosyal Medya ve Yüz Yüze Daha Fazla Görüşme

Sosyal medyanın kesinlikle faydaları olduğu kadar dezavantajları da var. Örneğin, insanlar internetten kopamadıkları için çevrelerindeki kişilerle paylaşmanın keyfini kaçırabilirler. Arkadaşlarımızla eğlenmek için bir araya geldiğimiz ilişkilere geri dönmenin bir yolu var mı?
Daha Az Sosyal Medya ve Yüz Yüze Daha Fazla Görüşme

Son Güncelleme: 09 Mart, 2021

Hayatımızda sosyal medyaya daha az yer vermenin birçok faydası var. Yeni teknoloji, yaşayış ve insanlarla etkileşim şeklimizde sürekli olarak devrim yaratıyor. Teknoloji kullanımımızı kontrol altında tutmayı başarmak, en azından yüz yüze iletişim açısından büyük bir zorluk olabilir.

Bir yandan, yeni teknoloji bizi arkadaşlarımıza ve ailemize yaklaştırmak için yeni seçenekler bombardımanı sunuyor. Öte yandan, sosyal medyada daha az zaman harcamamız ve yüz yüze buluşmaya daha fazla zaman ayırmamız için birçok neden var.

Sosyal medyanın dünyayı daha yüzeysel yaptığı bir sır değil. Yüz yüze etkileşim daha az yaygın ve daha uzak hale geldi. Kısa mesaj, e-posta veya başka bir anlık mesajlaşma biçimi göndermek, bir arkadaşınızın evine gidip birlikte vakit geçirmekten daha kolaydır. Bu, teknoloji ve sosyal medyanın tamamen kötü şeyler olduğu anlamına gelmez. Aslında, çok utangaç veya güvensiz insanların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilir.

Dahası, birbirlerinden uzakta yaşayan insanlara bağlantı kurma fırsatı verir. Aynı şekilde, kendilerini sürekli sosyal medyada bulan ve farkına bile varmadan yalnız kalan insanlar var.

Sorun şu ki, teknolojik dünyayla iç içe olduğumuz için yüz yüze fiziksel teması kaybediyoruz. Günümüzde ve çağımızda iyi bir profil resminin, kahve ve güzel sohbet için buluşmaktan daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya aracılığıyla etkileşim

Birçok kişi sosyal medya üzerinden sohbet etmeyi yüz yüze yapmaktan daha kolay buluyor. Çoğu zaman, bu tercih fiziksel görünüm, utangaçlık veya özgüven eksikliğiyle ilgili kompleks bir durum sonucudur. Veya bazı durumlarda, insanlar sosyal medyayı başkalarıyla etkileşim kurmanın daha çekici bir yolu olarak görürler.

Sorun şu ki, bir kişiyi ekrandan gerçekten tanıyamayacağınız için bu ilişkiler oldukça tehlikeli olabilir. Özellikle onların gerçek niyetlerini ve ilgi alanlarını bilemezsiniz. Genel olarak, birçok sosyal medya kullanıcısı yaşları, fiziksel özellikleri ve diğer önemli bilgiler konusunda yalan söyleme eğilimindedir.

Bu araçları başkalarıyla tanışmak için kullanan insanlar çoğunlukla yalnız ve izole hissederler. Bu onları, yaşadıkları boşluğu doldurmak için bu kaynağı kullanmaya yönlendirir. Ancak bu, çevrelerindeki sevdikleriyle iletişimlerini kaybettiklerinin farkına varmadan bir tür fantezi dünyasında yaşamalarına da neden olabilir.

Partnerinin telefonuna gizlice bakan kadın

Daha az sosyal medya, aileyle daha fazla zaman geçirilmesine, arkadaşlar arasında daha fazla sosyal buluşmaya ve genel olarak kişisel iletişime daha fazla dikkat edilmesine ortam sağlar.

Bu faaliyetler de sosyal medya araçlarının bir zamanlar işgal ettiği alanı doldurmaya hizmet ediyor. Bireyler, okuma ve egzersiz gibi yeni hobilere ve aktivitelere yönelmeye başlar. Ve aynı zamanda telefon görüşmelerinin yanı sıra haberleşmeler de tekrar ön plana çıkar.

Sosyal medyadan nasıl yararlanılır?

Pek çok insan, dünyada olup bitenlerden haberdar olmak için sosyal medyayı kullanıyor. Ve elbette, uzaktaki arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim kurmamızı da sağlar.

Ancak sosyal medya platformları bundan çok daha fazlasını sunuyor. Örneğin Facebook, işletmeniz için reklam verme, satış yapma, ilgi grupları bulma ve çok daha fazlasını sunar.

Sosyal medyada vakit geçirenlerin yaşını kesin olarak belirlemek zor. Hem gençler hem de yetişkinler bu platformları sohbet etmenin ve hatta diğer kültürleri ve ülkeleri tanımanın çekici bir yolu olarak görüyor. Farklı kültürleri, yemekleri, tipik kıyafetleri ve daha fazlasını vurgulayan sayısız sayfa olduğundan, onları bir tür tur rehberi gibi kullanıyorlar.

“Teknolojik dünyayla iç içe olduğumuz için yüz yüze fiziksel teması kaybediyoruz.”

Sosyal medyanın akılcı kullanımı

Bugünlerde sosyal medyanın kullanılması kaçınılmazdır, ancak bu hayatımıza hükmetmesi gerektiği anlamına gelmez. Teknolojideki değişikliklere açık olmak ve avantajlardan yararlanmak sorun değil. Ancak, tüm zamanımızı tüketmemeleri gerekir. Arkadaşlar ve aileye zaman ayırmak önemlidir.

Aynı zamanda, çocuklarımıza yüz yüze kişilerarası ilişkilerin değerini aşılamak da esastır. Bugün çocuklar, teknoloji dışında başkalarıyla iletişim kurmanın başka bir yolunu bilmeyen bir nesil olarak doğdu. Ve bu eğilim gittikçe güçleniyor.

Yüz yüze görüşen arkadaşlar

Hayatınızı geri alın: Sevdiklerinizle yüz yüze iletişim kurun

Bu iletişim araçlarına mahkum olduğunuzu ve bunlara çok fazla zaman ayırdığınızı düşünüyorsanız, o zaman bazı sınırlar koymanın zamanı gelmiştir. Bu nedenle, sosyal medyada harcamak için günlük zamanınızın bir kısmını ayırmanızı öneririz.

Kendi zaman sınırlarınıza uymak için sıkı bir çaba gösterin. Bununla, geride bıraktığınız hobileri ve diğer eğlenceleri gerçekleştirmek için birdenbire müsait zamanınız olduğunu fark edeceksiniz.

Sosyal medyada daha az, başkalarıyla daha çok yüz yüze iletişim kurmaya başlayalım. Ailenizi davet edin, arkadaşlarınızla kahve içmeye çıkın, el ele tutuşun, birbirinize sarılın, birlikte gülün…

İnsanlarla zaman geçirmenin ve uzakta olanlarla iletişim halinde olmanın tadını çıkarın. Kısacası, teknolojiye hak ettiği kullanımı verin, ancak sanal dünyanın gerçek dünyanın yerini almasına asla izin vermeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.