Dijital Platformlarda Çocuk ve Gençlik Kitapları

26 Şubat 2020
Elektronik kitap paylaşımı ya da satışı yapan platformlarda gençler ve çocuklar için hazırlanmış kitaplar, diğer kitap türlerine göre neden daha arka planda kalmaktadır?

Elektronik kitapların ortaya çıkması ve bunların Amazon, Google Play ve diğer dijital platformlar üzerinden satış ve dağıtımının başlaması ile birlikte, bu yöntem başlıca kitap satış kanallarından biri haline gelmiştir.

Ancak ne zaman bu tür satış platformlarına girsek, çoğu kez ilk olarak karşımıza çıkan kitaplar yetişkinler için olanlardır.

Ancak bir süre araştırma yaptıktan sonra, bu platformlarda çocuklara ve gençlere yönelik kitaplara ulaşabiliriz. Bu durum, kendimize şu çok ciddi ve önemli soruyu sormamıza neden olur: Bu dijital platformlarda çocuklar ve gençlere yönelik kitaplar neden bu kadar geri planda kalmış durumda? Bu yazımızda, bu konuyla ilgili size bir miktar bilgi sunacağız.

Dijital Platformlarda Çocuk Kitaplarının Görünürlüğü

Çocuk ve gençlik kitaplarının sayısı diğer kategoriler ve konularla kıyaslandığında en alt düzeylerde bulunmaktadır. Bu durumu anlayabilmek için, dijital kitap platformlarında bir arama yapmak yeterli olacaktır.

Genç bir kız tabletten kitap okuyor

Platformların çok büyük bir bölümünde, basit bir arama yapıldığında dahi sonuçlar kitap türlerine göre karşımıza çıkmaktadır. Yani çocuk ve gençlik kitapları ile diğerleri arasında kıyaslama yapmak için önümüzde gelen bu rakamları hızlıca karşılaştırmak yeterli olacaktır.

Çocuk ve Gençlik Kitapları

Dijital kitap platformlarının büyük bir çoğunluğunun ortak özelliklerinden biri olan ve hemen dikkat çeken bir diğer özellik ise çocuk ve gençlik kitaplarının aynı kategoride bulunmasıdır. Aslında bu çok ciddi bir hatadır. Çünkü çocuk kitapları gençlik kitaplarından çok farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle de ayrı ayrı sınıflandırılmaları gerekir.

Bu iki türün aynı başlık altında yer alması müşterilerde kafa karışıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Çünkü kitap almak isteyen bir kişinin böyle bir durumda ne alacağını bilememesi son derece doğaldır.

Bunlara ek olarak, çocuk ve gençlik kitaplarının aynı kategori altında bulundurulması genç okuyucular üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Ergenlik çağlarındaki gençler genellikle çocuklarla ilişkilendirilmekten hoşlanmazlar. Çünkü bu yaşlarda artık çocuk olmadıkları ve yetişkin birer birey haline geldikleri konusunda çok kuvvetli bir düşünceleri bulunmaktadır.

Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Kapak Örnekleri ve Özet Bölümü

Çocuk ve gençlik kitapları ile ilgili bir diğer önemli nokta ise, bir kitap almadan önce gençlerin kitabın kapağını incelemesi ve hatta içeriği ile ilgili birkaç cümleye göz atma ihtiyacıdır.

Dijital platformlar bu konuya gereken önemi vermiş ve bunun sonucunda da kitapların büyük çoğunluğunun kapak fotoğrafı ve özet kısmına ek olarak içeriğinden küçük bir kısmı açıklama bölümü olarak sunmaktadırlar. Kitap hakkında ne kadar fazla bilgi bulunursa, okuyucunun o denli daha fazla fikir sahibi olacağı açıktır. Bunun sonucunda da müşteri bir kitabı satın almaya karar verdiğinde kendini daha güvende hissedecektir.

Çocuk ve Gençlik Kitapları Satın Alma Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

Alacağınız ürün ne olursa olsun, başka biri tarafından o ürünle ilgili bir şeyler duymuş olmak vereceğiniz kararı çok ciddi bir biçimde etkiler. Eğer size yakın olan biri beğendiğiniz bir şeyi öneriyorsa, onu alma konusunda kendinizi çok daha güvende hissedersiniz. Ancak günümüzde size yakın olan ve gerekli tavsiyeyi aldığınız o kişiye artık ihtiyaç kalmamış durumdadır. Bu ihtiyacı gidermek için internet ve sosyal ağlar üzerinden ulaşabileceğiniz çok sayıda video kanalı, sosyal medya hesabı ya da okuyucu forumlarından gerekli yardımı alabilirsiniz.

Kitap okuyan çocuklar

Dijital platformlar, bir kişi için kitaplar hakkında yazılmış olan olumlu ya da olumsuz eleştirilerin ne kadar önemli olduğunun farkındadırlar. Bu yüzden, genellikle her ürünün altında o ürünle ilgili görüşler ya da öneriler kısmı bulunmaktadır. Bu bölümlerde, aşağıdaki yöntemleri kullanarak diğer insanlarla fikirlerinizi paylaşmanız mümkündür:

  • Puanlama sistemleri.
  • Bir görüş bırakarak düşüncelerinizi paylaşma imkanı.
  • Facebook ya da benzer platformlarında uygulanan yöntemlere benzer şekilde “Like” seçeneklerine tıklama şansı.
  • Kitabı sosyal medya platformları üzerinden çevrenizle paylaşma olasılığı.

Çocuk ve Gençlik Kitaplarının Bulunduğu En İyi Platformlar Hangileridir?

Elektronik kitap paylaşan ya da satan dijital platformların hiçbiri çocuk ve gençlik kitaplarının daha kolay bir biçimde bulunabilmesi için gerekli olan kriterlerin tamamını karşılamamaktadır.

Bunlardan bazılarının daha iyi seviyede oldukları ve bazı açılardan bakıldığında diğerlerine göre çok daha iyi işler çıkarmış oldukları görülse de, yine de her kriteri karşıladıkları söylenemez.

Bu durum, sektörün dijital ortamda çocuk ve gençlik kitaplarına ne kadar düşük önem verdiğini gözler önüne sermektedir. Bunun nedenlerinden biri, günümüzde bu tür kitapların kağıt baskılarının halen büyük rağbet görüyor olması ve başarılı bir biçimde satışların sürmesi olabilir. Her ne kadar bu kategorideki kitapların dijital baskılarının görünürlüğünün artırılması adına belirli bir ilerleme kaydedilmiş olsa da, çocuk ve gençlik kitapları halen ortalama standartların oldukça altında yer almaya devam etmektedir.