Kahramanı Kedi Olan 3 Çocuk Kitabı

10 Eylül 2020
Hayvanları konu alan çocuk kitapları her zaman sevilir. Her kitapçıda, kahramanı hayvanlar olan binlerce kitap bulabilirsiniz.

Çocuklar hayvanları sever. Kediler ve köpekler çok popülerdir çünkü  pek çok kişinin evcil hayvanıdır. Bu yazımızda vereceğimiz, kahramanı kedi olan kitap listesinin çocuklarınızın hoşuna gideceğinden eminiz.

kedi

Kahramanı kedi olan çocuk kitapları

1. Çizmeli Kedi

Kahramanı kedi olan en ünlü kitap, şüphesiz Çizmeli Kedidir. Bu klasik masal hem yetişkinleri hem de çocukları eğlendirdiğinden, Perrault’un masalı dünya çapında pek çok ülkede basılmıştır.

Masal, değirmenci bir ailenin öyküsünü anlatır. Bir süre sonra baba ölür ve bütün oğullarına bir miras bırakır. Bununla birlikte, kendisine sadece bir kedi kaldığını öğrenen küçük oğlu çok sinirlidir.

Kısa zaman sonra, çocuk kedinin konuşabildiğini öğrendiğinde her şey değişir. Birlikte bir dizi macera yaşarlar ve bu maceralar onlara cesareti, dürüstlüğü, sevgiyi ve arkadaşlığı öğretir.

2. Şapkadaki Kedi

Bu masalın ana kahramanı sıradan bir kedi değildir. Kırmızı beyaz çizgili şapka takan kedinin bir de kırmızı papyonu vardır. Kitap 60 yıl önce basılmış olsa da, günümüzde de çok satan çocuk kitaplarında yerini korumaktadır.

şapkadaki kedi

Bu eğlenceli masal, yapacak başka hiçbir şeyi olmayan ve camdan dışarı bakan iki kardeşin hikayesine odaklanır. Aniden, beliren şapkalı kedi çocukları çılgın oyunlarda eğlendirir ve evi darmadağın eder. Peki, masal nasıl bitiyor? Şapkalı kedi çocukların annesi gelmeden evi toplamayı başarıyor mu?

Kahramanı kedi olan çocuk masallarına kıyasla, bu kedi çocukların yapmaması gerekenleri yapan canlı bir karaktere sahip. Ancak masalda olaylar çok eğlenceli şekilde gelişiyor.

3. Aristokediler

Bu masal, yaşlı bir milyonerin kedisi olan Duchess’in ve evin kahyası Edgar tarafından terk edilen üç yavrusunun hikayesini anlatır. Ev sahibinin mirasının bu dört kediye kaldığını öğrendikten sonra, Edgar kedilerden kurtularak mal varlığını ele geçirmek ister.

Bu harika masal, toplum hakkında pek çok ders verir ve değer öğretir. En önemlisi, çocuklara sevginin her şeyi yapabileceğini gösterir. Buna ek olarak, iyi niyetli olmanın hiç beklenmeyen şekillerde ödüllendirildiğini gözler önüne serer.

kedi seven çocuk

Çocuklar bu kitapları okuduğunda, kedilerin birbirine ya da başkalarına benzeyebilmek için kendilerini soktukları maceraları veya zor durumları gözlemler. Bu masallar oldukça basit olsa da, çocuklara aşağıdaki önemli değerleri aşılar:

  • Kendini olduğun gibi sevmek.
  • Öz saygı.
  • Arkadaşlık değeri.
  • İnsanları olduğu gibi kabul etmek.
  • Perrault, C. (1500). El gato con botas. Timun Mas.
  • Seuss, D. (1957). El gato en el sombrero. Lectorum Pubn INc.
  • Gravett, E. (2014). El gato de Matilda. Picarona,
  • Desmond, J. (2016). Gato rojo Gato azul. Lata de sal.