Renkleri Öğreten Çocuk Kitapları

Eğer siz de aşağıda sıralayacağımız kitapları dikkate alırsanız, çocuğunuz için kitapları kullanarak renkleri öğrenmek çok daha eğlenceli bir aktivite olacaktır.
Renkleri Öğreten Çocuk Kitapları

Son Güncelleme: 15 Ağustos, 2019

Renkler, evdeki en küçük bireylerin daha okula bile gitmeden ilk öğrendikleri şeyler arasında yer alır. Çocukların renkleri öğrenmeleri için farkı yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda, hem öğretici hem de eğlenceli bir yöntem olan ve bu yüzden çocukların öğrenirken aynı zamanda çok eğlenecekleri renkleri öğreten çocuk kitaplarından bahsedeceğiz.

Çocukların renkleri öğrenebilecekleri kitapları incelememizin ana nedeni, bu konuda sizlere yardımcı olabilecek oldukça fazla sayıda seçeneğin bulunmasıdır. Bu kitaplarla bir yandan çocuğunuza renkleri öğretirken, diğer yandan da birlikte harika zaman geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca bu kitaplar, sınıf içerisinde yapılan aktiviteler süresince de bir tür destekleyici ya da yardımcı kaynak olarak da kullanılabilir. Böylelikle hem okumayı öğrenmeleri hem de aynı zamanda renkleri de tanımaları konusunda çocuklara son derece yardımcı olacaklardır.

Çocuklara Renkleri Öğreten Kitaplar

1. Bir Kitap

Bu harika ve sıra dışı kitabın yazarı Hervé Tullet. Kitabın sayfalarını çevirdikçe, tamamen interaktif bir biçimde farklı renklerde daireler ortaya çıkar, döner ve bu daireler sayfalar arasında yuvarlanır.

İlk bakışta çok da faydası dokunmayacak ve son derece basit bir kitap gibi görünebilir. Ancak hikayenin içine girdiğinizde, adeta sihirli ve özel havası ile hem çocukların hem de yetişkinlerin keyif almalarını sağlayacaktır.

Renkli şemsiye ve çocuk

2. Renklerin Hikayesi

Combel Yayınevi tarafından basılmış olan bu harika kitap, ufaklıkların erken dönem eğitimleri konusunda iki kavramı kullanarak onlara yardımcı oluyor: giysi çeşitleri ve renkler.

Kitapta her bir giysi bir renkle ilişkilendiriliyor. Fakat işin en eğlenceli kısmı, içinden çıkarıp farklı sayfalara yerleştirebileceğiniz yapboz parçalarının olması. Özellikle 3 ile 4 yaş aralığındaki çocuklar için tavsiye edilen, tamamen renkli çizimler ve resimlerle dolu, orijinal ve son derece keyifli bir kitap.

3. 10 Koyun

Çocuklara renklerle birlikte ilk öğrenilen şeylerden diğeri sayılardır. Kahramanlarının hayvanlar olduğu ve hem renkleri hem de sayıları aynı anda öğreten bir kitaptan daha iyi bir seçenek ne olabilir ki?

Bu kitapta, her biri farklı bir renge sahip 10 koyun, her defasında daha büyük bir grup içerisinde birbirinden farklı aktiviteler gerçekleştiriyor. Bunlar sayesinde çocuklar da, bir yandan koyunların renklerini öğrenirken diğer taraftan da o aktivitenin içindeki koyunun sayısını tanıma şansı yakalıyor.

Harika bir biçimde renklendirilmiş ve mükemmel çizimleri olan bu kitap, çocukların çok eğlenerek öğrenmeleri için oldukça faydalı bir seçim olabilir.

Çocukların Renkleri Öğrenmelerine Yardımcı Olan Diğer Kitaplar

4. Renkli Canavar: Çocuklara Renkleri Öğreten Kitaplar Arasında İyi Bir Seçenek

Renkli Canavar, çocukların farklı şeyleri öğrenebilmeleri için yardımcı olan kitaplar arasında düşünebileceğiniz diğer bir seçenek. Farklı tarzı nedeniyle de aynı zamanda en çok satan çocuk kitapları arasında kendine yer edinmiş durumda.

Çocukların renkleri öğrenebilecekleri kitap seçenekleri arasında Renkli Canavar adlı kitap, onların özellikle beş temel rengi tanımaları açısından ön plana çıkıyor: sarı, kırmızı, mavi, yeşil ve siyah.

Çocuklar bu kitapla, renkleri ayırt edebilmeyi öğrenmenin yanında aynı zamanda farklı hisleri de öğrenerek bu hislerin her birini bir renkle eşleştirmeyi öğreniyorlar. Bu nedenle, çocuklara hem renkleri öğretmesi hem de birtakım hisleri kavramaya başlamaları için yardımcı olması açısından oldukça faydalı bir kitap olduğu söylenebilir.

Canavar ve çocuk

5. Renkler

Yazımızın başlangıcında tanıttığımız ilk kitabın yazarı olan Hervé Tullet imzasını taşıyan bu kitapta, farklı renklerin karışımları öğretilerek bunların her biri çocuklar için açıklanıyor.

Eğitici bir kitap olmasının yanında, hem okulda hem de evde özellikle boyama aktiviteleri için mükemmel bir destekleyici kaynak niteliği taşıyan Renkler, çocuklara bir yandan eğlenceli vakit geçirmelerini, diğer yandan da renkleri ve bunların nasıl oluştuğunu öğrenmelerini sağlayacak olan değerli bir kaynak.

6. Ceci ve Leo, Renkler

Hiç şüphe yok ki çocuklar bu kitaba bayılacaklar. Çünkü öncelikle kitabın kahramanları iki hayvan. İkincisi, kitapta temel renkler öğretici bir dille çocuklara anlatılıyor. Üçüncü ve son olarak da tüm bunlar, okumayı son derece zevkli bir hale getiren eğlenceli bir şekilde öğretiliyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.