Bitkileri Keşfetmek İçin Eğlenceli Aktiviteler

Çocukların onlara saygı duymayı, onlarla ilgilenmeyi ve onları korumayı öğrenmeleri için bitkileri anlamaları gerekir. Bitkileri keşfetmek için yaptırabileceğiniz eğlenceli aktiviteleri keşfedin.
Bitkileri Keşfetmek İçin Eğlenceli Aktiviteler

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2020

Okulun ik yılından itibaren çocuklar doğa bilimleriyle ilgili içerikleri keşfetmeye başlarlar. Bu sayede çevreleri ve canlılar ile ilgili temel bilgileri edinirler. İnceledikleri diğer konuların yanı sıra, bitkileri keşfetmek, bunların özelliklerini, ihtiyaçlarını ve işlevlerini öğrenmek de derslerde gördükleri konulardandır.

Bunlar küçük çocuklar için sıkıcı olabilir. Bundan ötürü de bitkileri keşfetmek için bazı eğlenceli aktivitelerden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Bugünkü yazımızda sizlerle bazı ilginç fikirleri paylaşacağız.

Öncelikle, çocuklara etraflarındaki dünyayı keşfetmelerinin önemini anlatabilmelisiniz. Doğaya karşı saygı, sorumluluk ve temiz bir dünya bırakma gibi ekolojik değerleri öğrenmeleri gerekir. Gezegenimizi daha iyi bir yere dönüştürebilmek ve insanların ona daha fazla zarar vermesine izin vermemek için bu şarttır.

“Doğaya daha yakından bakarsanız her şeyi daha iyi anlarsınız.”

-Albert Einstein-

Doğa Bilimlerini Pratik Bir Şekilde Öğrenmenin Önemi

Doğa bilimlerine yalnızca teorik açıdan yaklaşmak çelişkili bir durum olacaktır. Doğayla temas halinde olmak ve bir şekilde etrafımızdakileri daha iyi anlayabilmek son derece önemlidir.

Bundan ötürü, çocuklar doğayı pratik bir şekilde öğrenebilmelidir. Diğer bir deyişle, doğaya dair deneyler yapma, keşiflerde bulunma, doğayı işleme ve gözlemleme son derece önemlidir.

Böylelikle çocuklar öğrenme konusunda daha hevesli bir hale gelirler ve bilgiyi daha anlamlı bir şekilde edinebilirler. Bu tarz bir öğrenme sayesinde merak etme duyguları gelişir ve etraflarındaki dünyayı keşfetmeye koyulabilirler.

Böylelikle doğa bilimlerine dair bilgi ve konseptleri daha kolay öğrenir ve akıllarında tutabilirler. Gezegenimize dair sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeleri gereken gelecek nesillerin gelişimi için bu son derece önemlidir.

Bitkileri Keşfetmek İçin Eğlenceli Aktiviteler

Bitkileri keşfetmeleri ve doğaya saygı duymayı öğrenmeleri için evin küçükleriyle birlikte yapabileceğiniz bazı eğlenceli aktivitelerden söz edeceğiz.

Bitkilerle İlgili Eğitim Videoları

Bitkileri keşfetmek için deneyebilecekleri en eğlenceli ve farklı yollardan biri videolar olacaktır. Bir bilgiyi görsel olarak algılamak anlamayı kolaylaştırır ve bilginin hafızada daha çok yer edinmesini sağlar.

İnternette bitkiler ve özelliklerine dair pek çok video bulabilirsiniz. Çekici görseller içeren ve bitkilerin kısımlarına ve işlevlerine dair gayet açık ve basit açıklamalar barındıran eğitim videolarını tercih edin.

Bitkileri Keşfetmek İçin Kuru Yapraklarla El İşi Yapmak

Bitkiler üzerine çalışmak için bir diğer önerimiz de kuru yapraklar ya da çiçeklerle el işi yapmaktır.

Bunun için çocuklar doğada yürüyüşe çıkıp ağaçlardan ya da çalılardan düşen yaprak ya da çiçekleri toplarlar. Ardından bu doğal ürünlerle el işi yapabilirler. Örneğin; kolaj, dekoratif objeler yapma, boyama, fotoğraf çerçevesi yapma gibi akıllarına gelebilecek her şeyi deneyebilirler.

Bitkileri keşfetmek için yaprak boyama

Bu sayede doğanın kokusu ve dokuları için deneysel hareketlerde bulunurken yaratıcılıklarını da geliştirebilirler.

Bitkileri Keşfetmek İçin Pamuğa Sebze Tohumu Ekme

Pamuğa bir fasulye yerleştirerek çocuklar bitkilerin nasıl geliştiğini daha net bir biçimde anlayabilirler. Aynı zamanda bu sayede bitkilere bakma alışkanlığı da edinebilirler.

Bunun için bir bardak ya da plastik kap içinde ıslak bir pamuğa ihtiyacınız var. Daha sonrasında pamuğa bir baklagil yerleştirmeniz gerekiyor. Mercimek, fasulye, nohut gibi istediğiniz baklagili yerleştirebilirsiniz. Ardından baklagilin üstünü bir başka pamukla kapatın. Bu sayede, çocuklar bitkilerin her gün nasıl büyüdüğünü gözlemleyebilirler.

Bitkileri keşfetmek için yapabileceğiniz bu aktiviteler hoşunuza gitti mi? Bunları çocuğunuzla denemek için neyi bekliyorsunuz? Bitkileri keşfetmek için bu harika yöntemleri denemeye bayılacaklarından eminiz. Onların eğlendiğini görmek sizin de çok hoşunuza gidecek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.