Çocuklar İçin El İşi Projeleri: Faydalı Bir Rehber

Bazen çocuklarımıza yeni bir oyuncak almak yerine kendimiz evde yapmak daha eğlencelidir. Çocuklarınızla beraber keyifli vakit geçirmek için yapabileceğiniz birkaç eğlenceli el işi projesini bu yazımızda öğrenin.
Çocuklar İçin El İşi Projeleri: Faydalı Bir Rehber

Son Güncelleme: 23 Eylül, 2020

Çocuk oyuncaklarının fiyatı gittikçe daha da artıyor. Hatta, çocuklar da ellerindeki oyuncaklardan hemen sıkılıp sürekli daha farklı bir şey istiyorlar. Bu eğlenceli el işi projeleri sayesinde bütçenizi aşmanıza gerek kalmadan çocuğunuzu eğlendirebileceksiniz.

Televizyon çocuklara (ve yetişkinlere) yeni çıkan şeylerin her zaman en iyisi olduğunu öğretir. Yeni bir oyuncak bebek, yeni araba, yeni kitap… Biz de bu yeniliklere ayak uyduramazsak mutlu olamayacakmışız gibi gelir. Maalesef bu tür bir davranış biçimini birçok ebeveynde de görüyoruz.

Çocuğunuzun şımarık bir çocuk olmasını istemiyorsanız ya da bütçeniz oyuncak almaya yetmiyorsa bahsedeceğimiz el işi projelerini deneyin. Hem çocuğunuzla beraber vakit geçirirsiniz hem de ona efor göstermenin değerini öğretmiş olursunuz.

Çocuklar için eğlenceli el işi projeleri

1. Kartondan oyuncak bebek yatağı

Eğer çocuğunuz oyuncak bebekleriyle oynamayı çok seviyorsa onlar için bir yatak yapma fırsatına hemen atlayacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey orta boy karton kutu, güçlü bir yapıştırıcı ve dilerseniz zeminini oluşturmak için tahta kalas.

Kutunun kenarlarını dikkatlice keserek yatak kısmını çıkarın. Yatağın şeklini belirledikten sonra kestiğiniz parçalarla battaniye ve yastık yapabilirsiniz. Artık bebeklerin yatacak bir yeri var!

2. Kağıt havlu rulosundan kedi ailesi

Çocuğunuz hayvanları sever mi? Bu el işi projesi için beraber sevimli bir kedi ailesi yapabilirsiniz. Gerekli malzemeler birkaç kağıt havlu rulosu, renkli kartonlar, yapıştırıcı, boya, pamuk ve keçeli kalem.

İlk önce pamukları top haline getirip rulonun üst kısmına yapıştırın.

çocuklar için el işi projesi: kağıt havlu rulosundan kediler

Yapıştırıcı kururken ruloları istediğiniz şekilde boyayıp tasarlayabilirsiniz. Yapıştırıcı kuruduğunda renkli kartondan kulak şeklinde parçalar kesin. Gözler içinse yuvarlak başlı pin kullanabilirsiniz (fakat batabilir, dikkat edin). Artık çocuğunuzun oynayabileceği bir kedi ailesi var!

“Bir ebeveynin en iyi mirası her gün çocuklarına ayırdığı birkaç dakikadır.”

3. Hayvan maskesi

Eğer çocuğunuz Cadılar Bayramı ya da kostüm partilerini seviyorsa en orijinal kostüme sahip olmak isteyebilir. Çocuğunuzu heyecanlandırmak için bir servet ödemenize gerek yok.

Oldukça basit el işi projeleri ile harikalar yaratabilirsiniz. Hayvan maskesi yapmak için ihtiyacınız olan biraz karton, keçeli kalem, yapıştırıcı ve sim.

Kartona çocuğunuzun en sevdiği hayvanın resmini çizin. Beraber içini boyayın ve göz oyuklarını kesin. Daha sonra dikkatlice maskeyi de kesin ve iki tarafından delik açarak lastik geçirin.

4. Ev yapımı langırt

Bu el işi projesi genç futbol hayranları için mükemmeldir. Bir karton kutu, yemek çubukları, pin pon topları, yapıştırıcı, portakal paketleme filesi ve birkaç renkli mandal.

İlk önce kutunun yanlarına delikler açın ve yemek çubuklarını bu deliklerden yatay olarak geçirin. Her birine de üçer mandal takın.

Sonra da çubukların yarısını bir renge, diğer yarısını farklı bir renge boyayarak takımları belirleyin. Son olarak da kutuyu istediğiniz şekilde süsleyin. En son topu da koyun ve langırt hazır, eğlenmeye bakın!

ey yapımı langırt

5. Baykuş şeklinde çanta

Baykuş şeklinde bir çanta yapmak için renkli keçe, silikon ve makas kullanmanız gerekir. İlk önce çantayı oluşturacak şablonları bastırın, kesin ve keseye yapıştırın.

Daha sonra baykuşun farklı kısımlarını da yapıştırın ve sapını pembe keseden yapın. Birbirine kontrast oluşturacak birden fazla renk kullanmaya çalışın. Çocuğunuz baykuş şeklindeki yeni çantasını çok sevecek.

El işleri çocuklara kendi oyuncaklarını yapmayı öğretmenin harika bir yoludur. Bu şekilde, eğlenmenin bir fiyat etiketi olmadığını da öğrenirler. Bizim de atalarımız bunlarla oynarlardı ve son derece mutluydular.

Bu el işi projeleri stres atmak ve kafamızı meşgul eden günlük problemlerden kaçmak için de bir bahane olur. Haydi, gidin ve çocuğunuzla eğlenceli bir projeye başlayın! İlginizi çekebilir ...

3 İla 5 Yaşındaki Çocuklar için 2 El İşi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
3 İla 5 Yaşındaki Çocuklar için 2 El İşi

3 ila 5 yaş arası çocuklar için eğlenceli el işleri, eğlenirken yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmanın iyi bir yoludur.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.