Evde Çocuklarla Yapabileceğiniz Dört Deney

Çocuğunuzun bilime olan ilgi ve merakını canlandırmak mı istiyorsunuz? O halde evde çocuklarla yapabileceğiniz bu eğlenceli deneyleri keşfedin!
Evde Çocuklarla Yapabileceğiniz Dört Deney

Son Güncelleme: 07 Ekim, 2020

İhtiyacınız olan tüm malzemeler hali hazırda elinizde olan şeyler olduğu için evde çocuklarla yapabileceğiniz bu deneylerin oldukça basit ve ekonomik olduklarını düşünüyoruz. Bunlar ailece vakit geçirmek için harika seçenekler olmakla birlikte, sizi çocuklarınızla birlikte fizik kurallarını keşfetmek adına bir yolculuğa çıkaracak.

Evde Çocuklarla Yapabileceğiniz Dört Eğlenceli Deney

Çocuklar yeni şeyler deneyimlemekten çok keyif alırlar ve dolayısıyla bu bahsedeceğimiz deneylerin onların çok hoşlarına gideceğinden eminiz.

1. Sıvı Gökkuşağı

Bu deney oldukça ilgi çekici ve eğlenceli olanlardan yalnızca biri. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için bunların ebeveynler ya da bir yetişkin gözetiminde yapılması son derece önem taşımaktadır.

Malzemeler: Bir adet cam kavanoz, alkol, bal, yeşil sıvı sabun, bulaşık makinesi, zeytinyağı, gıda boyası ve bir adet damlalık.

Talimatlar: Balı kenarlara değdirmeden doğrudan kavanozun dibine dökün. Sonrasında aynı şekilde sıvı sabunu ekleyin. Ayrı bir yerde, suyu mavi ya da mor gıda boyasıyla karıştırın ve sıvı sabunun üstüne dökün.

Sonrasında, bolca zeytinyağını yine kenarlara değdirmeden ilave edin. Son olarak kırmızı gıda boyasını alkolle seyreltin, damlalığa koyun ve kavanozun içine akıtın. Fakat damlalar önceki seferlerdeki gibi kavanozun merkezine düşmemeli, böyle yaparsanız gökkuşağı mahvolur.

Bu deneyin bilimsel açıklaması son derece basit: sıvılar arasındaki yoğunluk farkından ötürü gökkuşağı meydana geliyor. En yoğun sıvı ağırlığından ötürü en dipte, en hafif olanı da en üstte kalıyor. Diğer sıvılar da yine yoğunluk farkından ötürü karışmıyor.

Evde çocuklarla deney yapmak

2. Suya Batan ve Çıkan Yumurta

Evde çocuklarla yapabileceğiniz bu deney de oldukça enteresan. Bunun mantıklı bir açıklaması var tabii ama çocuklar için sihir yapmak gibi bir his uyandıracak.

Malzemeler: İki adet yumurta, su, tuz ve iki kap.

Talimatlar: Su dolu iki kaba da yumurtaları yerleştirin ve olan biteni seyretmeye koyulun. Birinin battığını diğerinin de yüzdüğünü göreceksiniz.

Çocuklar iki yumurtanın farklı olduğunu düşünecek. Sonrasında yumurtaların kaplarını değiştirin. Önceden batan yumurtanın yüzdüğünü, yüzenin de battığını göreceksiniz.

İşin aslı kaplardan birinde tuzlu su olduğu için suyun yoğunluğunun farklı olmasında yatıyor. Normal şartlarda yumurta sudan daha ağırdır.

Fakat suya yeteri kadar tuz eklerseniz yoğunluğu yumurtadan daha fazla olacağı için yumurta yüzer.

Aynı deneyi yumurtanın içinde olduğu suya yavaş yavaş tuz ekleyerek de yapabilirsiniz. Yumurtanın yavaş yavaş yüzmeye başladığını ve yüzeye yaklaştığını göreceksiniz.

“Sıkıntının çaresi meraktır. Merakın ise çaresi yoktur.”

-Dorothy Parker-

3. Evde Çocuklarla Yapmak İçin Bir Deney: Dans Eden Solucanlar

Malzemeler: Solucan şeklinde jelibon, su, sirke, karbonat ve renksiz bir bardak.

Talimatlar: Jelibonları boydan dört parçaya ayırın. Sonrasında on beş dakika boyunca içine üç kaşık karbonat eklediğiniz sıcak suda bekletin.

Sonrasında çatal yardımıyla sudan alın ve sirke dolu bardağa koyun. Hemen baloncuklarla dolup yüzeye çıkacaklardır.

Baloncuklar patlayınca zemine doğru inecek, tekrar baloncukla dolduklarında yüzeye fırlayacaklardır. Karbonat ya da sirke işlevini yitirine dek bu birkaç kez daha tekrar eder.

Solucanlar sodyum bikarbonatla dolduklarında ve sirkeyle temas ettiklerinde baloncukların meydana gelmesine neden olan bir kimyasal tepkime oluşur.

Yani solucanların etrafını karbondioksit sarar. Bu da aşağı ve yukarı doğru hareketlere yol açarak solucanlar dans ediyormuş gibi bir görüntü yaratır.

Deney tüplerini gözlemleyen beş altı yaşlarında iki erkek çocuğu

4. Suyu Karabiberden Ayırma

Çocukların boş zamanlarında öğrenmeye teşvik olmalarını sağlamak ve ailece keyifli vakit geçirmek için bu bahsedeceğimiz deney de harika bir seçenektir. Bunun için yalnızca mutfak malzemelerinden yararlanmanız yeterli olacaktır.

Malzemeler: Bir derin tabak, sabun, karabiber ve su.

Talimatlar: Yeteri kadar suyu tabağa doldurun ve üstüne karabiber dökün. Parmağınızı suya soktuğunuzda karabiber hareket etmeyecektir. Fakat parmağınıza sabun sürerek suya sokarsanız, karabiberin tabağın merkezinden kenarlara doğru uzaklaştığını görürsünüz.

Yüzey gerilimi denen durum nedeniyle, suyun daha gergin bir katmanının olması karabiberin su üstünde kalmasına neden olur. Fakat sabun devreye girdiğinde yüzey gerilimi düşer ve karabiber hareket eder.

Sonuç olarak evde çocuklarla yapacağınız deneyler basit ve eğlenceli olmalarının yanı sıra daha pek çok avantaj sağlarlar. Bu deneyler sayesinde çocuğunuzun bilime olan ilgisini artırabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lowenfeld, V. (1987). Desarrollo de la capacidad creadora. Ed. Kapelusz. Argentina: Buenos aires.
  • Madi, I. (2012). La creatividad y el Niño. Palibrio. Estados Unidos.
  • Navarro Lozano, J. (2009). Mejora de la creatividad en el aula de primaria. Proyecto de investigación. https://digitum.um.es/digitum/handle/10201/3049
  • Vargas, R. R. (2001). Niños creativos.
  • Wallon, P., Cambier, A. y Engelhart, D. (1992). El dibujo del niño. Siglo XXI editores. España: Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.