Ailece Yapılacak Sporlar

28 Mayıs 2020
Ailece yapılacak sporlar, yapılabilecek eğlence aktivitelerinden bazılarıdır ve inanılmaz fiziksel, duygusal ve zihinsel faydalar sağlar.

Fiziksel aktivitenin insan sağlığına faydaları hakkında pek çok şey biliyoruz. Bu yazımızda, ailece yapılacak sporların faydalarından bahsedeceğiz. Aşağıdaki aktiviteler, bütün ailenin zevk alabileceği harika spor dallarıdır.

Ailece spor yapmanın faydaları

Ailece spor yapmak, sonsuza dek sürecek sağlıklı alışkanlıkları teşvik eder. Belirtilmesi gereken en olumlu yanlardan bir tanesi, spor yapmanın çocukluk obezitesi riskini düşürmesidir. Bunun sebebi çocukların fiziksel açıdan daha aktif olmasıdır.

Ailece spor yapmanın diğer önemli faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Televizyon izlemeye ve oyun oynamaya daha az zaman ayırmak, böylece çocuklarda yaratıcılık teşvik edilmiş olur.
 • Ekip olarak çalışmayı ve başkalarına saygılı olmayı öğrenmek.
 • Aile bağlarını güçlendirmek ve her aile üyesi arasındaki anlayışı artırmak.
 • Üretken aktiviteler yapmak ve çevreye saygıyı artırmak.
 • Ailece rahatlamak. En önemlisi, çocuğunuza iyi örnek olmak.

İdeal olarak, haftada en az iki kez ailecek spor yapmalısınız. Bu keyifli anların tadını çıkarmak için daha fazla beklemeyin!

ailece bisiklete binmek

Ailecek yapabileceğiniz 6 harika spor

Çok çeşitli sporlar arasında, ailece yapabileceğiniz sporlar da vardır. Burada önemli olan çocuklarınızın da sporda aktif olarak yer almasıdır. Uzmanlar en çok aşağıdaki sporları önermektedir:

Yüzme

Yüzme, tüm aile için en iyi sporlardan bir tanesidir çünkü tüm vücudu çalıştırır. Küçük çocukların bile yapabileceği bir spordur.

Alıştırma yaparak, çocuklarınıza yüzmeyi öğretmek ve suyu sevdirmek mümkündür. Ayrıca, fazladan kalori yakmak ve fiziksel dayanıklılık kazanmak için de harika bir yoldur. Yüzme, çocukların rahatlamasına da yardımcı olur. Büyüme çağında çok önemli olan uyku kalitesini artırır.

Bisiklete binmek

Bisiklete binmeyi kim sevmez ki? Bisiklet, ailecek yapılabilecek harika bir aktivitedir çünkü eğlenceyi ve mutluluğu artırır. Bisiklete binmenin faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Hareketliliği ve motor becerileri teşvik eder, refleks gelişimine yardımcı olur.
 • Fiziksel olarak, kan dolaşımını hızlandırır, obeziteyle ve fazla kilolarla mücadele eder ve kalbinizi korur.
 • Her yaş için, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

İki haftada bir aktivite planlarsanız, bisiklete binmenin bütün faydalarını görebilirsiniz. Ayrıca, ailecek bisiklete bindiğiniz zamanları kaliteli zaman olarak da düşünebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü

Ailece yapabileceğiniz sporlardan bir diğeri, doğa yürüyüşüdür. Yürüyüş yaparken çocuklar hem hareket etmiş olur hem de doğanın tadını çıkarır.

Doğa yürüyüşünün fiziksel faydaları arasında, kan dolaşımını hızlandırmak ve tansiyonu dengelemek vardır. Böylece kalp sağlığını korumuş olursunuz. Duygusal olarak ise, günlük aktivitelere bir mola olacağından rahatlamaya yardımcı olur.

“Belirtilmesi gereken en önemli faydalardan bir tanesi, spor yapmanın çocukluk obezitesi riskini düşürmesidir. Bunun sebebi çocukların fiziksel açıdan daha aktif olmasıdır.”

Tırmanış

Tırmanma, çocuklarda fazla miktarda olan enerjiyi dışa vurmanın harika bir yoludur. Ayrıca, zorlukların üstesinden gelme yeteneğini güçlendirmeye ve tüm aile üyelerine olumlu pekiştirme sağlamaya yardımcı olur. Hepsinin ötesinde, son derece eğlencelidir!

tenis oynamak

Futbol veya basketbol

Bunlar, hareket ve aktiviteyi artıran sporlardır. Ailecek oynayabilir ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilirsiniz. Spor yapmak hızı, koordinasyonu, ekip çalışmasını ve hareketliliği artırmanın yanı sıra, bireylerin sosyal becerilerini ve liderlik özelliklerini geliştirir.

Yürüyüş

Biraz boş zamanınız olduğunda, yürüyüş yapmak en iyi seçenektir. Parka gitmek ve sevdiklerinize eşlik etmek için 30 dakika ayırmak yeterlidir. Böylece gerginliği azaltabilir ve harekete geçebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, ailecek spor yapmak çocuklarınızla zaman geçirmenin faydalı bir yoludur. Her anın tadını çıkarın ve aile içindeki bağları güçlendirin. Çocuklarınız bunun değerini anlayacak.

 • Unicef. (2004). Deporte, recreación y juego. Unicef.
 • Guillén García, F., Castro Sánchez, J. J., & Guillén García, M. Á. (1997). Calidad de vida, salud y ejercicio físico: una aproximación al tema desde una perspectiva psicosocial. Revista de psicología del deporte, 6(2), 0091-110.
 • Márquez, S. (1995). Beneficios psicológicos de la actividad física. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología, 48(1), 185-206.
 • Naranjo, L. H. A. (2015). Beneficios del ejercicio. Hacia la promocion de la salud, 8(1), 86-100. http://sanoyfeliz.galeon.com/deporte.pdf