Dikiş Kursları: Kız ve Erkek Çocuklar İçin Faydaları

27 Ekim 2019
Çocuğunuzu bir dikiş kursuna yazdırmak, ona ipler ve kumaşların olduğu bir dünyayı tanıtır. Bu aktivitenin faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin!

Dikiş kursları, git gide daha popüler hale gelmektedir. Bu da dikiş kurslarının sağladığı pek çok faydadan kaynaklanmaktadır. Etrafımızda pek fazla dikiş diken kız ve erkek çocuklar görmüyoruz.

Günümüz çocukları genelde, teknoloji, oyun, spor, vs. gibi “modern” alanlara daha çok ilgi duymaktadır. Fakat, dikiş dikmek pek çok faydası olan bir aktivitedir. Peki bunların neler olduğunu merak ediyor musunuz? Bugünkü yazımızda bunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

Çocuğunuzu dikiş kursuna yazdırmanız için 7 sebep

Çocuğunuzu dikiş kursuna yazdırmayı düşünmeniz için pek çok sebep vardır. İşte bunlardan birkaçı:

 • Dikiş kursları, çocukların boş zamanlarını hayatlarının sonuna kadar kullanabilecekleri bir beceri edinerek geçirmesini sağlar.
 • Gelecekte moda dünyasına girmek için yeteneklerini test etmiş olurlar.
 • Bu kurslar, çocuklara farklı kumaş türlerini öğretir.
 • Yaratıcılıkları gelişir.
 • Dikiş kursuna gitmek, çocukların yeni arkadaşlar edinmesini de sağlar.
 • Çocuklar, kendi tasarımlarını yaratabileceği gibi benzersiz dokunuşlarla var olan kıyafetlerini de kişiselleştirebilir.
 • Renkleri ve dokuları kombine etmeyi öğrenirler.

Sizin de görebileceğiniz gibi dikiş kursları, çocuklara pek çok farklı avantaj sunar. Bunlar, kız ya da erkek çocuk olmasından bağımsız olarak tüm çocuklara hayatları boyunca faydalanabilecekleri beceriler kazandırır.

dikiş kursları

Dikiş dikmeye başlamak için doğru yaş nedir?

Her çocuğun becerileri ve gelişim hızı farklı olduğu için bu soru için tek bir cevap yoktur. Bununla beraber, genellemek gerekirse 5 yaş, iyi bir parametre olabilir. Daha küçük çocuklar için iğne, makas ve dikiş makinesi gibi araçları kullanmak tehlikeli olacaktır.

Dikiş kursları ne gibi gerekliliklere sahiptir?

Çoğu kursta, evde dikiş makinesi olması şart değildir. Bu yüzden, çocuğunuzun dikiş dünyasına girmesini önleyen hiçbir şey yoktur. Aynı şekilde, her ders o günün temasına göre farklı malzemeler gerektirecektir. Çoğu kurs, malzemeler eğer onlar tarafından sağlanmıyorsa aşağıdakileri getirmenizi isteyecektir:

 • Plastik ve çocuklar için güvenli olan iğneler.
 • İplik.
 • Makas.
 • Mukavva.
 • Kumaş parçaları.
 • Kaliteli kağıtlar.
 • Beyaz tutkal ya da yapışkan bant.
 • Renkli kalemler.
 • Cetvel ve gönye.

Sizin de görebileceğiniz gibi, dikiş kursları için gereken malzemeler, kolayca edinebileceğiniz malzemelerdir. Ayrıca, bunlar için çok harcama yapmanıza da gerek yoktur.

Dikiş kurslarının çocuklara başka ne gibi faydaları vardır?

Eğer hala ikna olmadıysanız, çocuğunuzun bu aktiviteden edinebileceği faydalardan biraz daha detaylı bahsedelim:

Dikiş dikmek çocukların ince motor becerilerinin gelişmesini sağlar

Dikiş kursları, çocukların ince motor becerilerinin gelişmesini sağlar. Çünkü dikiş dikmek, ipliği iğneye geçirmek ya da elle dikiş dikmek gibi pek çok küçük hareket yapmayı gerektirir.

Bu gibi hareketler, elle yapılan küçük ve dikkatli hareketlerdir. Bunlar ayrıca, el göz koordinasyonu da gerektirir. Bunlara bir diğer örnek de kumaş kesimidir. Bunu yapmak için çocukların hem el hem göz becerilerini iyi kullanmaları gerekir.

Bu derslerde yapılan bir diğer aktivite de yapı kurmaktır. Burada çocuklar elleri ve parmaklarıyla iğne ve iplik kullanarak çeşitli boyutlarda şekiller yaparak çeviklik kazanırlar. Dikiş dikmek, çocuklara ellerini maksimum hassasiyetle kullanmayı öğretir.

“Dikiş dikmek, çocukların ince motor becerilerini geliştirdiği gibi, el göz koordinasyonunu da iyileştirir.”

Dikiş, çocukların bilişsel gelişimine katkıda bulunur

Bu sanatı öğrenmek, çocukların zekasını ve hassasiyetini artırır. Aynı zamanda, dikiş dikerken beynin iki tarafı da çalışır. Bu sayede, çocukların sezgileri, bilinci ve matematiksel ve analitik düşünme becerisi de devreye girer.

dikiş öğrenen çocuk

Ebeveynler için tavsiyeler

Ebeveynler, çocuklarının dikiş kurslarına katılıp başarılı olmasını sağlamak için şunları yapmalıdır:

 • Dikiş kurslarının sadece kız çocuklara uygun olduğunu düşünmeyi bırakın.
 • Çocuğunuzu sorumluluk sahibi insanlara teslim ettiğinizden emin olun. Çocuklar bu kurslarda makas ve iğne gibi araçlar kullanacağı için, yetişkin gözlemi altında olmaları çok önemlidir.
 • Yaratıcılığın değerini küçümsemeyin.
 • Bir kişinin dikiş dikmek için yetişkin olmasına gerek olmadığını unutmayın.

Kim bilir? Belki de çocuğunuz gelecekte ünlü bir tasarımcı olur!

Kesin olan bir şey varsa o da şu: Çocuğunuz bu kurs sayesinde hem yaratıcılığını geliştirecek hem de yeni arkadaşlar edinecek. Ayrıca, bu sayede bağımsızlığını geliştirecek. Bir dahakine bir gömleğinin düğmesi koptuğunda ne yapması gerektiğini bilecek.

Durum ne olursa olsun, dikiş kursları sayesinde çocuğunuzun elde edeceği pek çok avantaj vardır. Haydi ne bekliyorsunuz? Siz de çocuğunuzu dikiş kursuna yazdırın!