Kil ile Oynamak Çocukları Mutlu Ediyor!

Kil, çocukların binlerce şekilde oynayabileceği çok yönlü bir malzemedir. Kil ile oynamak çocuklara kendilerini daha mutlu ve daha özgür hissettirir. Kısacası, kil ile oynamanın sağlığa bile pek çok faydası vardır!
Kil ile Oynamak Çocukları Mutlu Ediyor!

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2020

Kil ile oynamak, her çocuğun denemesi gereken uyarıcı ve eğlenceli bir deneyimdir. Hangimiz oynamadık ki? Eminiz siz de küçükken kil ile oynamışsınızdır.

Kile dokunduğumuzda ve ona şekil verdiğimizde, ruh halimiz iyileşir ve çocuklar onunla oynadığında daha mutlu hissederler. Dokusu sayesinde kile dokunmak sadece çocukların duyularını değil, duygularını da uyarır; onlara sakinlik, rahatlama ve mutluluk hissi verir.

Çocuklar kil konusunda uzmandır çünkü çok küçük yaşlardan itibaren ıslak toprağa dokunmak ve onunla oynamak içgüdüsel bir tepkidir. Bu yüzden çocuklara engel olmayın çünkü bu onlar için çok mutluluk verici bir aktivitedir.

kilden şekil yapmak

Çocukları kil ile oynamaya teşvik edin

Kil ile çalışmanın çocuklar için çok büyük faydaları vardır ve bu ebeveynlerin dikkate alması gereken bir şeydir. Dokusu, kokusu ve nemi göz önüne alındığında, muazzam bir duyusal deneyim sağlayan bir malzemedir.

Kile dokunmakta zorlanan ve kirlenmekten hoşlanmayan çocuklar da vardır. Bu nedenle, her bir çocuğun seçimine saygı duymak ve oynamaya hazır olması için süre tanımak önemlidir.

Her çocuğun farklı bir duyusal uyarım eşiği vardır. Sabırlı olmalı ve çocuğun bundan gerçekten keyif alacağı anı beklemeliyiz.

Kil ile oynamak çocukları mutlu eder

Bir röportajda İtalyan pedagog Francesco Tonucci, “çamurun oyuncakların prensi” olduğunu çünkü her şeye dönüşebileceğini söylemişti.

Kil yılın herhangi bir zamanında mevcut olan doğal bir malzemedir. Bununla birlikte, tadını çıkarmak için en iyi zaman yaz mevsimidir çünkü sıcaklık ve soğutmak gerekmesi deneyimi daha da zenginleştirmektedir.

Kil ile oynamanın sağlığa faydaları

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kil ile (veya bu durumda daha spesifik olarak toprakla) oynamanın bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca gelecekteki alerjileri önleyebileceğini göstermiştir.

Ebeveynler olarak çamurlu elleri bir an önce temizleme ihtiyacı hissetseniz de, böyle yaparak çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine engel olabilirsiniz.

Bilim insanları, toprağın anksiyete ve stresi azaltmaktan sorumlu olan patojenik olmayan bakteriler (Mycobacterium vaccae) içerdiğini, böylece refah ve mutluluk hissini artırdığını keşfettiler. Bu duyusal deneyim, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır.

Kil ile oynamanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Öğrenmeyi geliştirir. Çocuklar mutlu olduklarında salgılanan serotonin, konsantre olmalarını kolaylaştırır ve böylece daha iyi öğrenmelerine yardımcı olur.
  • Alerjileri azaltır. Bağışıklık sistemi güçlenir. Neden mi? Çünkü sürekli uyarılır ve çalışmak zorunda kalır. Çocuklar her zaman mikroplardan uzak durursa, polen, meyve vb. gibi bakteri olmayan diğer maddelere dahi tepki verebilir.
  • Astım seviyelerini düşürür.
  • Vücuttaki D vitamini miktarını artırır. Dışarıda kil veya toprakla oynamak, çocukların bu temel vitamini almasına yardımcı olur.

Kil ile oynamak için fikirler

Çocukların oynamasına izin verdiğimiz takdirde, kil milyonlarca şeye dönüşebilir. Duyusal uyarılmaya ek olarak, motor, bilişsel ve dilbilimsel gibi diğer becerileri de geliştirir ve yaratıcılığı teşvik eder. Kil ile oynanabilecek bazı oyunlar aşağıdaki gibidir:

ailece yapılan aktiviteler

Kilden kuleler

Kil, kokusu, onu tutarken çıkardığı tuhaf ses ve ıslak ve taze dokusu ile bir çocuğun tüm duyularını uyarır. Harika bir oyun, en büyük kilden kuleyi kimin yapabileceğini görmektir. Nasıl mı?

Kilden topaklar yaparak ve bunları üst üste ekleyerek “kuleyi” daha da yükseltmeye çalışın. Bu aktivite, katılan çocuklar için çok eğlenceli ve son derece teşvik edici olacaktır.

Çamur pişirme

Bu aktivite bir klasiktir. Hepimiz küçükken defalarca kez oynamışızdır. Bu durumda, toprak veya çamurdan kullanılabilir.  “Çamur pişirme” oynayabilmek için çocuklar kırlara gitmeyi dört gözle bekleyecek!

Etrafınızdaki bitki, çiçek ve taşları kullanarak çamurlu kek yapabilirsiniz. Çocuklar da kendi tariflerini icat edebilirler ve bu şekilde yaratıcılık ve konsantrasyon üzerinde çalışabilirler. Doğa gerçekten çocuklar için en iyi “oyuncak” olabilir.

Kilden karakterler

Gördüğünüz gibi kil çok yönlüdür ve onunla binlerce şey yapabilirsiniz. Bunlardan biri de kilden özel bir karakterler yaratmaktır. Böylece yarattıkları figürler oyunlarının bir parçası olabilir. Kilden yapılan karakterler ve  sahip oldukları diğer nesnelerle çocuklar kendi minyatür dünyalarını yaratabilirler.

Kil ile oynamak çocukları gerçekten mutlu eden bir deneyimdir

Kille ve toprakla oynamanın çocuklar için faydalı olduğu kesindir. Öyleyse, çocuklarınızın ona dokunmalarına, şekil vermelerine, onunla kirlenmelerine ve bu malzemenin onlara sunduğu harika deneyimlerden yararlanmalarına izin verin.

Ek olarak, kil, onunla pek çok şey yapılabildiği için çocuklara özgürlük hissi verecektir. Aynı zamanda, mutlu ve unutulmaz anılar yaratarak onlara pek çok öğrenme deneyimi yaşatacaktır.

Öyleyse, kilin tüm bu faydalarından yararlanmak ve eğlenmek için çocuklarınıza olanak tanıyın! Siz de onlara katılabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Matthews, D. M., & Jenks, S. M. (2013). Ingestion of Mycobacterium vaccae decreases anxiety-related behavior and improves learning in mice. Behavioural processes, 96, 27-35.
  • Reber, S. O., Siebler, P. H., Donner, N. C., Morton, J. T., Smith, D. G., Kopelman, J. M., … & Greenwood, B. N. (2016). Immunization with a heat-killed preparation of the environmental bacterium Mycobacterium vaccae promotes stress resilience in mice. Proceedings of the National Academy of Sciences, 113(22), E3130-E3139. https://www.pcaaz.org/wp-content/uploads/2017/07/E44-Nature-Play-Real-Benefits.pdf
  • Lowry, C.A.; Hollis, J.H.; De Vries, A.; Pan, B.; Brunet, L.R.; Hunt, J.R.F.; Paton, J.F.R.; Van Kampen, E. et al. (2007). “Identification of an immune-responsive mesolimbocortical serotonergic system: Potential role in regulation of emotional behavior”. Neuroscience.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.