Plastik Şişeler İle Yapılabilecek El İşleri

Evimizdeki plastik şişelere ikinci bir yaşam verme zamanı geldi: bu el işlerinin tadını çıkarın.
Plastik Şişeler İle Yapılabilecek El İşleri

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2020

Kış ya da yaz tatili gibi zamanlarda çocukların ellerinde fazlaca boş zaman olur. Onları eğlendirmenin yanı sıra yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirecek aktivitelerden birisi de plastik şişeler ile el işi yapmaktır.

Her zamanki gibi, size normal şartlar altında evinizde de bulunan basit materyaller isteyen el işi fikirleri vermeye çalışacağız. Bu aktivite için işe başlarken kullanacağımız temel malzeme, plastik şişeler. 

Bugünlerde, çocuklarımıza plastik maddeleri olabildiğince az kullanmaları gerektiğini öğretmek çok önemli. Onları tekrar kullanarak ve farklı objeler üreterek bu plastik şişelere ikinci bir yaşam vermek bu yüzden dolayı iyi bir fikir.

Aynı zamanda bu el işlerini yaptıkları her zaman onlarla beraber olmalısınız. Şişelerin kesilmesi gerekecek ve bu küçüklerin yapmaması gereken bir eylem.

Plastik şişeler ile el işleri

Plastik şişeler ve hayvanlar

Çocuklar hayvanları sever. Bu yüzden hayvanlar, çocukların şişeler ile yapmaktan en çok keyif alacakları el işlerinden biri olacaktır. Dahası, tek bir objeden farklı farklı hayvanlar yapabilme şansları olacak. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler:

Plastikten kirpi
 • Bir plastik şişe.
 • Farklı renkte el işi kağıtları.
 • Makas.
 • Boya.
 • Fırça.

İlk işimiz şişenin alt yarısını işaretlemek olacak çünkü bu el işi için sadece üst kısma ihtiyacımız olacak. Kestikten sonraki aşama, seçilen hayvana göre boyama ve dekore etmek olacak.

Eğer birden fazla su şişeniz varsa, bunu fırsata çevirip domuz, zebra ya da inek gibi farklı hayvanlar yapabilirsiniz. Yüzlerce farklı ihtimal var; ihtiyacınız olan tek şey, hayal gücünüz.

Bir domuzcuk kumbarası

Çocuklar edindikleri parayı biriktirebilecekleri, kendi domuzcuk kumbaralarını yapmaya bayılacaklar. Burada iki ihtimaliniz var: kağıt para kumbarası ya da bozukluk da alan bir kumbara.

Eğer ilk seçeneği tercih edecekseniz, şişeyi kesmenize gerek yok çünkü kağıt paraları şişenin ağzından sokabilirsiniz. Öte yandan, bozuk paraları da içerisine koyabilmek istiyorsanız, şişenin ön kısmında bir kesik açmanız gerek.

Dekore etmek için de iki tercihiniz olacak: kağıtla kaplamak ya da boyamak.

Bir roket ile sonsuzluğa ve ötesine!

Eğer beraber yaptığınız el işleri, sonrasında çocuğunuz için bir oyuncak da olabilirse, yapım süreci çok daha eğlenceli olacaktır. Yani muhtemelen kendi uzay roketlerini yapmaya bayılacaklar. Bunu yapmak için şu materyallere ihtiyacınız olacak:

 • Bir plastik şişe .
 • Boya (en sevdiğiniz renk).
 • Karton.
 • Gri kağıt.
 • Makas.
 • Yapıştırıcı.
 • Çıkartmalar.
El işi hayvan

Yapmanız gereken ilk şey, plastik şişeyi istediğiniz renge boyamak. Bundan sonra istediğiniz çıkartmayı yapıştırabilir ve rokete karakter katabilirsiniz. Sonraki aşama roketinizin kanatlarını ve ön kısmını yapmak. Bunu yapmak için kartonu kullanacaksınız:

 • Ön kısmı, gri kağıttan bir koni yaparak elde edeceksiniz.
 • Kanatları için de kartonu kullanın ve sonra bu kartonu kağıtlar ile kapatın.

Kurbağa oyunu, muhtemelen en çok seveceğiniz el işlerinden birisi

Bazı oyunların üzerinden zaman geçse bile asla modası geçmez. Bunlara geleneksel oyunlar denir ve işte bu oyunlardan biri, plastik şişelerden yapacağımız oyunlardan birisi.

Daha spesifik konuşmak gerekirse, kurbağa oyunundan bahsediyoruz. Açık ağzına çip atmaya çalıştığımız kurbağayı hatırlıyor musunuz? İşte şu materyaller ile bu kurbağanın aynısını yapmaya çalışacağız:

 • Büyük bir su şişesi (5 litre ya da daha fazla).
 • Renkli kartonlar.
 • Yapıştırıcı.
 • Makas.

İlk aşama kurbağanın ağzını yapmak. Bunun için, şişenin üst kısmından yarısına kadar bir delik keseceğiz. Çipleri doğru bir şekilde koyabileceğimiz kadar büyük olmalıdır. Kesmeyi tamamladıktan sonra gözleri, ağzının kenarını ve kurbağanın ellerini oluşturmak için renkli kartonları kullanın. Şimdi de oyunun tadını çıkarmaya hazır olun!

İlginizi çekebilir ...
Bir Çocuğun İlk Yazı Biçimi Olarak Çizim
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Çocuğun İlk Yazı Biçimi Olarak Çizim

Çocuklarımızda resim yapmayı motive etmek ve teşvik etmek neden önemlidir? Bazı açılardan çizim, bir çocuğun ilk yazı biçimi olarak kabul edilir.
Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.