Tüm Aile İçin Çevresel Eğitim Aktiviteleri

Aile, bir çocuğun eğitiminin temel taşıdır. Diğer önemli noktaların yanı sıra, çocuklar evde doğa ve çevreye özen göstermenin önemi konusunda bilinçlendirilmelidir. Onlara çevreyi öğretmek için, ailecek katılabileceğiniz bazı aktivitelerden bahsedeceğiz.
Tüm Aile İçin Çevresel Eğitim Aktiviteleri

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2020

Ne yazık ki, gezegenimizi yavaş yavaş yok ediyoruz. Bu durumun daha da artmasını önlemek için, yeni nesilleri çevre sorunlarından haberdar etmek önemlidir. Çevresel eğitim aktiviteleri bunun için etkili araçlardır.

Bu aktivitelerin amacı, çocukların çok küçük yaşlardan itibaren çevrelerine sorumlu olduklarını bilerek yaşamayı öğrenmeleridir. Bu nedenle, bu yazımızda, ailecek yapabileceğiniz bazı çevresel eğitim aktiviteleri önereceğiz.

Bu aktiviteler aracılığıyla, ailenin en genç üyelerinin bir dizi çevresel değer ve bilgi edinmesi hedeflenmektedir. Umuyoruz ki, çevreye duyarlı olmak çocukların gelişimi boyunca devam eder ve çevre hassasiyetini onlar da başkalarına aktarır.

“Çevreye nasıl iyi bakılacağını öğretmek, hayata değer vermeyi öğretmektir.”

-Anonim –

Ailecek Yapılan Çevresel Eğitim Aktiviteleri

Önereceğimiz çevresel eğitim aktiviteleri, aslında geri dönüşüm malzemeleri, enerji tasarrufu ve su tüketimi vb. gibi günlük basit aktiviteler yapmaktan ibarettir.

Bunu yaptığınızda, insanoğlunun bu gezegende neden olduğu ciddi bozulma ve hasarı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu hasar, hem hayvanları hem bitkileri hem de insan sağlığını etkiler.

“Çevrenin kalitesini iyileştirmenin tek yolu, bu sürece herkesi dahil etmektir.”

 -Richard Rogers –

Materyallerin yeniden kullanımı

Bu aktivite, evde sahip olduğunuz malzemeleri yeniden kullanmayı amaçlar. Çöpe atacağınız malzemeleri dönüştürerek farkı bir şekilde kullanabilir, çocuklarınıza ekolojik oyuncaklar yapabilirsiniz.

Sadece biraz hayal gücüne ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız vardır. Tuvalet ruloları, yiyecek kapları, kutular veya teneke kutular gibi malzemeleri kullanabilir ve bunları kuklalar, arabalar, uzay gemileri veya bebek evleri için güzel dekorasyonlara dönüştürebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın ve aklınıza gelebilecek her şeyi yaratın!

Bu şekilde, el işlerinin değerini artırırsınız. Aynı zamanda çocuklarınıza artık ihtiyaç duymadığınız materyalleri kullanmanın önemini öğretebilirsiniz.

Çevre kirliliği konusunda farkındalık

Bu aktivite için, internette resim aramanız gerekir. Bu görüntüler, her gün ürettiğimiz ve doğayı kirleten atıkların önemli etkisini yansıtmalıdır.

Ailecek bu fotoğraflar dikkatlice incelenmeli, ardından herkes bu fotoğraflar hakkında fikirlerini söylemelidir. Daha sonra da zenginleştirici bir tartışma ortamı yaratılabilir.

Bu aktivite ile çocuklar çevre kirliliğini azaltmanın öneminin farkına varırlar. Ayrıca, bu konuda edinilen bilgiler canlı ve kalıcı bir şekilde akılda kalır.

bitkilerle uğraşan çocuk

Elektrik tüketimi konusunda farkındalık

Bu aktivitede çocuklar, ebeveynleriyle birlikte elektrik faturasını incelerler. Bu, tüm aile üyeleri için çok ilginç bir alıştırmadır çünkü elektrik tüketiminin ne olduğu ve nasıl ölçüldüğü (aydınlatma, ısıtma, ev aletleri vb.) keşfedilir.

Bu şekilde, elektrik tüketimiyle ilgili belirli alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bir yandan para biriktirecek de olsanız, buradaki ana motivasyon elektrik tasarrufunu tüm gezegenin iyiliği için yapmaktır.

İklim değişikliğinden bahsetmek

Son olarak, çocuklarımıza çevreyi öğretmek için iklim değişikliği hakkında konuşmak çok önemlidir. Bu konu aşağıdaki aktivite ile yapılabilir.

Yapmanız gereken, iklim değişikliğinden etkilenen yerlerin öncesi ve sonrası resimlerini bulmaktır. Bu resimleri bir süre inceledikten sonra, iki fotoğraf arasındaki farklar hakkında yorumlar yapabilirsiniz.

Bu iki görüntü arasında aile bir hikaye uydurmalıdır. Gözlemlediğiniz korkunç sonuçların ortaya çıkması için, resimdeki yerde neler olabileceğini tarif etmeyi deneyin. Böylelikle çocuklar doğaya saygı duymanın ve çevreye özen göstermenin önemini çok daha iyi anlarlar.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Çevreye Saygı Duymayı Öğretmek
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Çevreye Saygı Duymayı Öğretmek

Çocuklarınıza çevreye saygı göstermeyi öğretmenin birçok faydası vardır. Doğaya gerektiği gibi değer vermek, bir gecede öğrendiğimiz bir şey değild...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morales, M. N., Bugdud, A. T., & Aguilar, N. Á. (2012). Evolución e importancia de la Educación Medioambiental: su implicación en la educación superior. Educación y futuro: revista de investigación aplicada y experiencias educativas, (26), 155-174. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/3923982.pdf

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.