Sağlıklı Çocuk Partileri

23 Kasım 2019
Bir çocuğun doğum gününü kutlamasından daha fazla heyecan duyduğu ne olabilir ki? Ancak bu kutlamaların ya da partilerin genellikle sağlıksız yiyeceklerle dolu olduğu da kabul etmemiz gereken bir gerçek. Peki çocukların partilerini daha sağlıklı besinlerle organize etmek için neler yapabiliriz?

Çocuğunuzun doğum günü partisinde ne kadar iyi zaman geçirdiğini ve nasıl eğlendiğini hatırlıyor musunuz? Tüm arkadaşlarının ve ailesinin bulunduğu o harika ortamı… Ya da hediyeleri açarken yaşadığı o büyük sürprizleri… Özel günleri gerektiği gibi kutlamak için çok sayıda neden vardır. O nedenle bu tür günlerde güzel bir parti organize etmek gerekir. Bu nedenle, aşağıda sizler için detaylarına ineceğimiz bu yazımızda çocuk partileri için daha sağlıklı besinlere nasıl yer verebileceğimizi inceliyoruz.

Genellikle partilerde tuzlu ve tatlı karışık atıştırmalıklar bulunur. Bu tür yiyecekler kültürel alışkanlıklar ve beğenilerin bir sonucu olarak her türlü organizasyonda yer alır. Ayrıca, örnek olarak bir top havuzuna gidip eğlenmek de çocukların sevdikleri aktiviteler arasında yer alır. Yapılan seçim ne olursa olsun, çocukların bu tip organizasyonlarda mümkün olduğunca sağlıklı bir biçimde beslenmeleri için tüm alternatifleri araştırmak gerekmektedir.

Meyveler ve Sebzelerin Eşlik Ettiği Renkli Bir Dokunuş!

Eğer dekorasyon için parlak renkler seçmeyi düşünüyorsanız, bunu neden yiyeceklerle yapmıyorsunuz? Rengarenk bir dekorasyon için yapmanız gereken tek şey çok çeşitli meyve ve sebze almak olacaktır. Bu yiyecekler özellikle mevsiminde tüketildiğinde enerji, lif, vitamin ve mineral kaynağı olarak sağlıklı beslenmenin önemli birer parçasıdır.

Unutmayın ki bu tür yiyeceklerin bütün olarak ve çiğ bir biçimde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak yine de meyve ve sebzeleri kullanarak bir milkshake hazırlayabilirsiniz. Sunum için iyi seçenekler arasında, bu yiyecekleri çöp şişlere geçirmek, küp şeklinde kesmek, çubuk üzerine dizmek ya da ezerek hazırlamak olabilir. Hatta bu yiyecekleri sarma ya da rulo şekline getirebilir ve çeşitli baharatlarla fırınlayarak pişirebilirsiniz. İşte size çocuk partileri için hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalık önerileri.
Çocuk partileri sağlıklı atıştırmalıklar

Sağlıklı Tuzlu Atıştırmalıklar

Bu tür yiyecekler, içindeki bol miktarda tuz nedeniyle yiyenlerin daha fazla susamasına neden olurlar. Bu nedenle, mümkün olduğunca az tuzlu olan atıştırmalıkları seçmenizi ya da bu tür yiyecekleri evde kendiniz hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Tuzlu atıştırmalıklara örnek olarak şunları sayabiliriz:

 • Baharatlı patates (kuşdili, biber ve keklikotu).
 • Fırında pişirilmiş tatlı patates çubukları.
 • Çeri domates ve taze peynirle yapılan şiş.
 • İçinde kurutulmuş domates ve kaju ezmesi bulunan patlıcan sarması. Patlıcanları ince dilimler halinde kesin ve her iki yanını tütsüleyin. Hazır olduklarında bunların içine koyacağınız malzemeyi yerleştirin ve sarın.
 • Kıtır pişirilmiş nohut. İçine tatlı paprika, biber, keklikotu, kuşdili vb. malzemeleri ekleyerek zenginleştirin.
 • Mantar, patlıcan ve çeri domates şişleri.
 • Humus. Klasik tarifi üzerinden hazırlayın ve yanına bir ya da iki adet havuç veya pancar kökü koyun. Ayrıca bunlara kereviz sapı, salatalık, havuç ya da biber eklemeyi unutmayın.

Sağlıklı Çocuk Partileri Atıştırmalıkları İçinde En Özel Yere Sahip Yiyecekler

Sandviç olmayan parti elbette olmaz. Etli, salamlı, peynirli vb. sandviçler bu tür organizasyonlar için adeta klasik hale gelmiş yiyeceklerdir. Ancak yine de sizlere diğer bazı alternatif seçeneklerini sunmak istiyoruz.

 • Ton balıklı sandviç ve kızartılmış kırmızı biber.
 • Peynirli ve salatalıklı sandviç.
 • Marul ve domatesli tavuk göğsü sandviçi. Bu sandviçe yoğurt sosu da ekleyebilirsiniz.
 • Biber ve soğanlı tavuk fajita.
 • Mantar ve bebek ıspanaklı humus sandviç.
 • Muz ya da elma dilimli fıstık ezmesi sandviç.
 • Ev yapımı fıstık ve kakao kreması sandviç.

Susuzluğu Giderici İçecekler

Sağlık konusunda uzman profesyoneller, çocukların ve gençlerin bulunduğu partilerde alkol bulundurulmasının sakıncalı olduğunun altını özellikle çizmektedirler. Alkolün, sağlık için yol açtığı zararların yanı sıra gençler ve çocuklar için olumsuz örnek teşkil etmemesi için bu tür organizasyonlardan uzak tutulması önemlidir.

Havuçlu kek

Bu nedenle tavsiyemiz, su dışında içine limon parçaları eklenmiş soda ya da her türlü meyve suyunun çocukların tüketimi için kullanılmasıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için, sağlıklı içecekler konusunda daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz “Çocuklar için Vitamin Açısından Zengin 7 Meyve Suyu” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçecek olarak diğer bir seçenek de, içinde yoğurt, muz, çilek ya da diğer kırmızı meyvelerin bulunduğu milkshake olacaktır. Hatta smoothie olarak adlandırılan içecekler de çocukların son derece severek tükettikleri alternatifler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı Çocuk Partilerinin Olmazsa Olmazı: Pasta

Ve her doğum gününde olduğu gibi partinin mutlaka olması gereken parçası mumları üflemektir. Bu nedenle bir doğum günü pastasının asla unutulmaması gerekir. Normalde herkesin damak tadına göre farklılıklar gösterse de, çocuklar genellikle çikolatalı keki tercih ederler. Ancak eğer kek çikolatalı değilse limonlu ya da havuçlu kekler de güzel birer alternatif olacaktır. Elbette herhangi bir meyvenin bulunduğu bir kek de her zaman için iyi bir seçenektir.

Kek konusunda en uygun seçenek, içindeki şeker miktarını kontrol edebileceğiniz ve en sağlıklı ekstra natürel zeytinyağı kullanabileceğiniz kendinizin yapacağı bir kek olacaktır. Eğer böyle bir şansınız yoksa, güvenilir bir pastaneden sipariş vermeniz, sağlık açısından herhangi bir risk almamanız için gereklidir.

Son olarak, bu tür organizasyonlarda çeşitli oyunlara ve hatta spor karşılaşmalarına yer vermeniz faydalıdır. Umarız bu yazımızda sizler için hazırladığımız küçük ipuçlarından faydalanarak daha sağlıklı ve güzel partiler düzenlersiniz.

 • Hung H-C, Joshipura KJ, Jiang R, Hu FB, Hunter D, Smith-Warner SA, et al. Fruit and vegetable intake and risk of major chronic disease. J Natl Cancer Inst. 2004  3;96(21):1577–84.
 • Costa CS, Del-Ponte B, Assunção MCF, Santos IS. Consumption of ultraprocessed foods and body fat during childhood and adolescence: a systematic review. Public helath Nutr 2018, 21(1): 148-59.
 • Rebello CJ, Greenway FL, Finley JW. Nutritional and health benefits of pulses. Appl Physiol Nutr Metab 2014, 39(11): 1197-204.
 • Rebello CJ, Greenway FL, Finley JW. A review of nutritional value of legumes and their effects on obesity and its related co-morbidities. Obes Rev 2014, 15(5): 392-407.
 • Malik, V.; Schukze, M. y Hu, F. Intake of sugar-sweetened beverages and weight gain: a systematic review. Am J Clin Nutr 2006, 84(2): 274-88.
 • Della Torre, S.; Keller, A.; Depeyre, J. y Kruseeman, M. Sugar-Sweetened beverages and obesity risk in children and adolescents : a systematic analysis on how methodological quality may influence conl¡clusions. J Acad Nutr Diet 2016, 116(4): 638-59.
 • Dubois, L.; Farmer, A.; Girard, M. y Peterson,K. Regular sugar-sweetened beverages consumption between meals increases risk of overweight among preschool-aged children. J Am Diet Assoc 2007, 107(6): 924-34.
 • Agencia de Salud Pública de Cataluña. Fiestas divertidas y saludables: 10 consejos de alimentación par afiestas y cleebraciones infantiles.