Video Oyun Bağımlılığını Önlemek İçin 9 Öneri

Bugünlerde, çocukların ve gençlerin video oyunlarına sürekli bir erişimleri var ve bu erişilebilirlik ebeveynleri oldukça fazla endişelendiriyor. Bu yazıda video oyun bağımlılığını önlemek için bazı öneriler bulabilirsiniz.
Video Oyun Bağımlılığını Önlemek İçin 9 Öneri

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2021

Bugünlerde, ergenlik dönemine girene kadar video oyunlar oynayan çocuklar görmek çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun sebebi olarak, çocuğunuzun video oyun bağımlılığını daha da artmadan önlemek önemlidir.

Birkaç yıl önce, çocuklar arkadaşları ile sokaklarda oynamaya çıkardı. Oyun alanlarında, bilyeler veya eğlendikleri diğer oyunlar ile oynarlardı. Şimdi ise, video oyunlar, cep telefonları, tabletler, Play Stations, XBox, PC oyunlarını vb olduğu bir dünyada yaşıyorlar.

Bugünlerde, çocuklar ve gençler okullarını bitirmeyi bekleyemiyor, bir an önce eve gidip video oyunları ile oynamak istiyorlar. Bu durum ebeveynler arasında artan bir endişe verici probleme dönüşmeye başlamıştır. Video oyun bağımlılığı nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek ister miydiniz? Bu yazıda, size nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Video Oyunlar neden bağımlılık yapar?

Onların tamamen video oyunlara erişilebilir olması, ilk başta onlar için daha da bağımlılık yapıcı oluyor. Buna ek olarak, oyun tasarımcıları ve programcıları daha ilgi çekici olması için daha ve daha fazla zaman, para emek yatırımı yapıyor ve daha iyi ve oyunlarda seçilebilecek daha fazla seçenek ile daha gerçekçi ara yüzler yapıyorlar.

Nörobilimsel testlerde, uzmanlar elektronik cihazların dopamin, kortizol üretimini arttırdığını gösteriyor. Bu her iki hormon mutluluk ile ilgilidir. Bu, genç beyinlerin bu tür oyunları çekici bulmasının sebeplerinden birisidir ve yüksek seviyelerde bağımlılığı çok hızlıca kazanırlar.

Video Oyun Bağımlılığını Önlemek İçin 9 Öneri

Video Oyun Bağımlılığını Önlemek İçin Öneriler

Video Oyun dışında başka eğlenceli aktiviteler de vardır.

Çocukların ve gençlerin, video oyunları oynamak boş zamanlarında yapabilecekleri basit bir aktivite olduğu konusunda açık olmaya ihtiyacı vardır, ama bunun anlamı sadece bir aktivite olduğu değildir. Ebeveynlerin, birçok farklı aile aktivitesinin olduğunu göstererek aile ortamını teşvik etmelidir. Bu sayede video oyunlara olan ilgi azalacaktır.

Oyun zamanını kontrol etmek

Uzmanlar, çocukların göz problemleri ve anksiyeteden kaçınmak için bir saatten daha uzun süre oyun oynamamaları gerektiği söylemektedir. Ne zaman oyun oynayabilecekleri konusunda limitler belirlemelisiniz; örneğin sadece haftanın belirli bir gününde, sadece hafta sonları birkaç saat vb. gibi.

Daha fazla destek ve sevgi ve daha az teknoloji

Tüm insanların sevgiye, güvene ve korunmaya ihtiyacı vardır, ama çocukların ve gençlerin ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden, oyun konsolları kullanmalarına izin vermek yerine, neden zamanınızı paylaşmıyorsunuz? Ebeveynler ile geçirilen değerli zamanların yerini, bir video oyunu asla tutamaz.

Çocuğunuzun hangi oyunları oynadığını bilmek

Eğer, ara sıra oynamalarına izin verirseniz, hangi oyunları oynadıklarını ve oyunun yaş aralığının ne olduğunu bildiğinizden emin olun.

Video oyun bağımlılığını önlemek için alternatifler önermek

Neden boyama veya resim gibi bazı yaratıcı hobileri teşvik etmiyorsunuz? Hatta bunu birlikte de yapabilirsiniz. Bu türde aktiviteler yapmanın avantajlarını kazanın ve birlikte kaliteli zaman geçirin. Ev dışı aktiviteler de ayrıca çok iyi bir seçenektir; eğlenceli olan herhangi bir şey… video oyunu olmadığı sürece.

aile-zamani

Video oyun bağımlılığını önlemek için okumaya teşvik edin

Okumak her yaş grubu için çok önemlidir . Çocuğun anlama becerilerini geliştirir, aynı zamanda daha fazla kelime öğrenmesini sağlar.  Bu durumun onların okul hayatına da olumlu etkisi olacaktır.

Ekran süresini minimuma indirmek

Çocukların akıllı telefonu, tableti, bilgisayarı ve video konsolları olduğunda, onlar için günde birkaç saat kullanmamak oldukça zordur. Bu sebeple, sahip oldukları ekran süresini minimuma indirmeniz ve evdeyken ve dışarıdayken cihazlarını ne kadar kullanmalarına izin verdiğiniz önemlidir.

Bir denge bulmak

Çocuğunuzun video oyun bağımlısına dönüşebileceği konusunda endişelenmeniz çok normaldir. Ancak, eğer çocuğunuz okula gidiyorsa, ödevlerini yapıyorsa, spor yapıyorsa, okul dışı kurslara katılıyorsa, bu sadece video oyunlar oynuyor anlamına gelmez ve evde bu sebeple gereğinden fazla gerilim yaratmanıza hiç gerek yoktur.

Video oyun bağımlılığını önlemek için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Eğer herhangi bir sorunuz varsa veya çocuğunuzun video oyun bağımlılığı olduğunu düşünüyorsanız, o zaman hiç düşünmeden bir uzmanla iletişime geçin. Onlar size rehberlik edeceğinden ve tüm sorularınızı yanıtlayacağından emin olabilirsiniz.

Evet, umarız bu öneriler çocuğunuzun video oyun bağımlılığını önlemenizde yardımcı olacaktır. Bu önerileri sık sık tekrarlamanız önemlidir ve böylelikle gelecekteki daha ciddi bağımlılık problemlerini önlemiş olursunuz.

Son olarak ve hepsinden önemlisi, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Çocuğunuz için zamanınızı onlara adayarak geçirmenizden daha fazla tatmin edici bir şey yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.