Hamilelik Fotoğrafları: O Zamanları Hatırlamanın 5 Yolu

Hamilelik fotoğrafları, o hatıraları korumanın en iyi yoludur. Çocuğunuz, büyüdüğü zaman bu fotoğraflara birlikte baktığınızda onu var olmaya başladığı andan itibaren ne kadar sevdiğinizi görecektir.
Hamilelik Fotoğrafları: O Zamanları Hatırlamanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2020

Hamilelik fotoğrafları, o unutulmaz hatıraları korumanın en iyi yoludur. Çocuğunuz, büyüdüğü zaman bu fotoğraflara birlikte baktığınızda onu var olmaya başladığı andan itibaren ne kadar sevdiğinizi görecektir.

Bir anne olacağınızı öğrendiğiniz andan beri muhtemelen kendinizi dünyanın en mutlu kadını gibi hissediyorsunuzdur. Bu değerli zamanları nasıl sonsuza kadar muhafaza edeceğinizi merak ediyor olmalısınız. Bu yazıda size hamilelik fotoğrafları ile ilgili bazı harika öneriler sunacağız.

Hamilelik fotoğrafları için 5 öneri

Hamilelik döneminiz boyunca fotoğraf çekebilirsiniz. Hatta hamileliğin her ayından bir fotoğrafın yer aldığı bir kolaj bile yapabilirsiniz. Bununla birlikte, profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoğraflara sahip olmak istiyorsanız bir tarih belirlemelisiniz. Fotoğraf çekimi için karnınızın fotoğraflarda gözükecek kadar büyük olduğu bir zamanı seçmek en iyisidir.

Ama sakın bunu çok ertelemeyin; çünkü günler geçtikçe bu etkinlik için yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

İyi bir mekan ve zaman belirleyin

Hamilelik fotoğraflarınız için ideal mekanı bulmak istiyorsanız, çeşitli mekanların fotoğraflarını çekmekle işe başlayın. Böylece her bir mekanda fotoğrafların nasıl göründüğüne bakarak mekanları birbirleriyle karşılaştırabilir ve hangi mekanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bu fotoğrafları çekerken arka planın renkli olmasına ama sizi gölgede bırakacak kadar parlak olmamasına dikkat etmeyi aklınızdan çıkarmayın. Bunun dışında mekanda yeteri kadar ışık olduğundan emin olun. İşte sizin için bazı mekan önerileri:

  • Açık hava. Bu, ağaçlarla kaplı bir park da olabilir arka planda dağların yer aldığı, çiçeklerle dolu bir çayır da…
  • Fotoğraf sergisi ya da müze. Böyle mekanlarda çekindiğiniz fotoğrafları düzenlerken arka planı bulanıklaştırmayı ya da fotoğrafçınızdan bunu istemeyi unutmayın.
  • Modern ya da tarihi bir mimariye sahip bir bina. Hangisini seçeceğinize siz karar verin.
  • Ahşap bir kulübe ya da tarihi bir ev.
hamilelik fotoğrafı

Bunların dışında, mutlaka gün ışığından faydalanmalısınız. Fotoğraf çekinmek için en iyi zaman öğleden sonradır. Günün bu zamanında gökyüzünde beliren turuncu tonlarındaki renkler iyi bir fotoğraf için ideal koşulları oluşturur. Gece fotoğrafı çekinmekten kaçının. Böylece flaş kullanmak zorunda kalmazsınız. Aynı şekilde, arkadan ışık gelmemesine de dikkat edin. Eğer fotoğraf çekilirken arkanızda ışık varsa, bu durum fotoğrafta karanlık gözükmenize yol açacaktır.

Pratik yapın

Her ne kadar fotoğrafçınız size poz tavsiyeleri verecek olsa da ayna karşısında alıştırma yapmanızda da bir sakınca yoktur. Böylece kendinize güveninizi kazanarak fotoğrafınızla ilgili harika fikirler yaratabilirsiniz.

Aksesuar kullanarak yaratıcılığınızı konuşturun

Hamilelik fotoğraflarınızın orijinal olmasını istiyorsanız kişiliğinizi yansıtan aksesuarlar kullanmaktan kaçınmayın. Örneğin, çizgi film tutkunuysanız bir kostüm giyebilir ya da karnınıza sevdiğiniz bir çizgi film kahramanının çizimini yapabilirsiniz.

Ayrıca, bebeğinizin cinsiyetine göre pembe ya da mavi gibi farklı renklerde transparan kıyafetler giyebilirsiniz. Yakınınıza bir vantilatör koyarak saçlarınızın ve kıyafetlerinizin rüzgarda dalgalanıyormuş gibi gözükmesini sağlayabilirsiniz.

“Fotoğraf çekimi için karnınızın fotoğraflarda gözükecek kadar büyük olduğu bir zamanı seçmek en iyisidir.”

Bir balonun ya da karnınızın üzerine bebeğin adını yazmak da oldukça popüler bir fikir. Ayrıca, bebeğin kıyafetleri ve ayakkabılarıyla da fotoğraf çekinebilirsiniz. Bu iki harika fikri mutlaka deneyin.

Kıyafet konusuna gelecek olursak, önemli olanın içinde rahat hissettiğiniz kıyafetleri giymek olduğunu söyleyebiliriz. En iyisi, bol ve dalgalı bir elbise giymektir. Bununla birlikte, çıplak poz vermeyi tercih eden kişi sayısı da az değil; çünkü çıplak olarak yandan silüetiniz görünecek şekilde fotoğraf çekindiğinizde vücut hatlarınız ve karnınız daha belirgin gözükür.

hamile kadın duvar

Baba ve çocuklarla çekilen hamilelik fotoğrafları

Hamilelik fotoğraflarına, doğacak çocuğunuzun büyük kardeşlerini ve babayı da dahil edebilirsiniz. Şu fikirler dikkate değer:

  • Siz çocuğunuzu tutarken çocuğunuzun karnınıza sevgi dolu bir şekilde dokunduğu bir fotoğraf.
  • Partneriniz sizin karnınızı öperken çekilmiş bir fotoğraf.
  • Baba ve çocukların sizin karnınızı öperken çekilmiş bir fotoğraf.
  • Fotoğrafta partneriniz arkanızda dururken ellerini karnınızın üzerine koyabilir. Partnerinizin, karnınızın üzerine koyduğu elleriyle kalp şekli yapması da iyi bir fikir olabilir.

Yukarıda saydıklarımız, hamilelik fotoğraflarıyla ilgili yalnızca birkaç öneri. Bunları okumak mutlaka size pek çok fikir verecektir. Hayal gücünüzün konuşmasına izin verin ve bu güzel zamanları sonsuza kadar muhafaza edin.

Pek çok kez hamile kalabilecek olsanız bile, unutmayın ki her hamilelik farklı ve özeldir. Bu yüzden eminiz ki gelecekte hamileyken çekindiğiniz fotoğraflara bakmak ve bu zamanları hatırlamak isteyeceksiniz. Haydi siz de fotoğraf çekiminizi planlayın ve güzel anılarınızı sonsuza dek ölümsüzleştirin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.