Hamilelikte Cinsel İlişki İçin 12 Neden

Uzmanlar normal ya da düşük riskli bir hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir problem yaratmayacağını ifade ediyorlar.
Hamilelikte Cinsel İlişki İçin 12 Neden

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2019

Tabu haline gelmiş olan bir konu olan hamilelikte cinsel ilişkiye yönelik toplumun her kesimini etkileyen pek çok korku ve efsane bulunmaktadır. Ancak bilimsel araştırmalar, hamilelik süresince cinsel ilişkinin çeşitli faydaları olduğunu ortaya koymaktadır. Hamileyken bu özel anlardan yararlanmaya ve kendinizi şaşırtmaya ne dersiniz?

Günümüzde hamilelik sürecinde cinsel ilişki yaşama konusunda korkuya neden olan çok sayıda efsane olsa da, bu dönemde yaşanan cinselliğin herhangi bir riski bulunmadığı ortaya çıkarılmıştır. Hatta cinsel ilişkinin çiftler için oldukça faydalı olabileceğinin altını çizmek gerekir.

Eğer kendinizi uygun hissediyorsanız, hamilelik süresince cinsel ilişki kesinlikle tecrübe etmeniz gereken bir şeydir.

Hamilelikte hormonal değişim süreci kadın libidosunda artışa yol açmakta ve aynı zamanda oldukça yoğun zevk almayı sağlayacak orgazm tecrübesi olasılığını da yükseltmektedir. Elbette bu durum son derece tatmin edici sonuçlar doğurmaktadır.

Neden Güvenlidir?

Çünkü cinsel birleşme sırasında hamile kadın şu nedenlerden dolayı oldukça iyi bir koruma altındadır:

 1. Lökore (beyazımsı vajinal akıntı – servikal mukus), herhangi bir enfeksiyon riskine karşı uterusu koruma altına almaktadır.
 2. Vajinal floranın pH oranı.
 3. Vajina kasları. Evet, vücudunuzun bu bölümünü düzenli egzersizlerle çalıştırırsanız, kaslarda oluşacak kasılmaları önleyebilirsiniz. Hatta vajina kaslarını güçlendirmek düşük (prolaps) riskini de azaltmaktadır.

Ayrıca cinsel birleşmenin güvenli olmasının nedenlerinden bir diğeri de, penisin vajinanın ötesine geçmiyor oluşudur.

Hamilelik Sürecinde Cinsel İlişkinin Faydaları

Cinsel birleşme, bir çiftin birbirlerine olan sevgilerini ifade etmenin çok özel bir şeklidir. Duygular çok üst seviyelerde yaşanır ve bulundukları derinliklerden ortaya çıkar.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek demek, işte bu önemli anları paylaşabilmek demektir. Bu sayede, duygusal birliktelik sağlamlaşır ve güçlenir. Bu durum, birlikte yaşadığınız ve bir çocuğun katılacağı bu ortak yaşamla ilgili daha net fikirlerinizin olmasına yardımcı olur.

Hamilelikte cinsel ilişki öpüşen çift

Yoğun bir hormon değişim yaşayan anne adayı için sevgi ve uyum son derece gerekli duygulardır.

Bu özel paylaşımlar çiftlerin birlikteliği için de temel birer ihtiyaç niteliği taşımaktadır. Çünkü bir hamile kadının en büyük destekçisi hayatındaki insandır. Duygusal anlamda bakıldığında, cinsel paylaşımlar bu tür hassas bağların kuvvetlendiği anlar arasında yer almaktadır.

Uterusa giden oksijen miktarı, kan akış hızının yükselmesi ile birlikte daha fazla artar. Bu durum, bebek için yararlıdır. Aynı zamanda uterus içinde tatlı bir salınıma neden olur. Küçük hareketlerin yol açtığı bu durum bebeğin de hoşuna gider.

Hamilelik sürecinde sona doğru yaklaşılırken, cinsel ilişki doğuma hazırlık için çok faydalı bir egzersiz haline gelecektir. Bunun en büyük nedeni, orgazm nedeniyle vajinal kasların çalışmasıdır. Bu durum, anne vücudunun doğum sancısına hazırlanmasında önemli bir rol oynar.

Kas çalışmasına ek olarak cinsel ilişkinin psikolojik olarak rahatlatıcı bir yanı da bulunmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, hamilelik sürecinde düzenli cinsel yaşantısını sürdüren annelerin çocuklarının daha güvenli, sakin ve mutlu olduklarına işaret etmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek İçin 12 Neden

 • Bebeğin sağlığını garantiye alır. Çift arasındaki olumlu atmosfer ve bağlılık, bebeğin doğru ve sağlıklı bir biçimde büyümesi için önemli bir garantidir.
 • Stresle savaşmaya yardımcı olur. Cinsel ilişki, stresi yenmek için iyi bir yöntemdir. Bunun nedeni, orgazmın adrenalin seviyesini yükseltirken kan basıncını düşürmesinden kaynaklanmaktadır.
 • Özgüven için faydalıdır. Hamilelik boyunca kadın vücudu bir dizi değişime uğrar. Bu yüzden, anne adaylarının kendi fiziksel görünüşleri ile ilgili fikirleri de değişir. Bu süreçte kendileri çekici hissedebilecekleri gibi istenmeyen bir kadın olarak da görebilirler.
Hamilelik sürecinde cinsel ilişki
 • Duygusal anlamda faydalıdır. Hamilelik sürecinde cinsel yaşantıyı sürdürmek ilişkinin yenilenmesine yardımcı olur. Anne adayı, yüzleşmek durumunda kaldığı bu hassas dönemde ihtiyaç duyduğu duygusal desteği bu şekilde karşılayabilir.
 • Cinsel isteği artırır. Yüksek miktarlarda progesteron, östrojen ve testosteron hormonları nedeniyle cinsel istek daha üst düzeylere çıkmaktadır. Vücutta yaşanan değişimler sonucu göğüsler büyür, meme uçları hassaslaşır. Bunlara ek olarak yeni ve dikkat çekici vücut hatları ortaya çıkar.
 • Hazzı artırır. Bu dönemde vajina daha hassas ve daha fazla ıslaktır. Bu nedenle özel ilişkilerden ve anlardan alınan haz daha yüksek seviyelere çıkar. Ayrıca hem sayı hem de kalite olarak daha iyi orgazmlar tecrübe edilir.
 • Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Cinsel birliktelik vücudun öz savunma gücünü yükseltir. Grip, soğuk algınlığı ve kimi zaman ortaya çıkan mide virüsleri gibi sağlık sorunları ile karşılaşma riskini azaltır.
 • Hamilelik süresince yaşanan ağrı ve acıları azaltır. Her orgazm esnasında, stresle savaşma yeteneğine sahip olan oksitosin hormonu salınır. Ayrıca bu hormon, ağrı ve acı eşiğinin % 70’in üzerinde yükselmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Preeklampsi rahatsızlığını önler. Preeklampsi, hamilelikte yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalık, gebelik döneminde hipertansiyon sorunu ile ilişkilidir. Erkekte bulunan spermler, bu hastalığın yaşanma riskini azaltan antikorlar içermektedir.
 • Doğum sonrası iyileşme sürecinin hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Doğumdan sonra vücudun yeniden eski haline dönme süreci genellikle oldukça zorlu ve sinir bozucudur. Anne, hem fiziksel hem de mental olarak çok yorgun düşmüş, kimi zaman da özgüveni zedeleyen tecrübeler yaşamıştır. Hamilelikte yaşanan cinsel ilişkiler pelvik tabanını doğuma hazırladığından, iyileşme sürecine de olumlu katkı sağlamaktadır.

Sonuç Olarak…

9 ay süren hamilelik boyunca çiftlerin cinsel yaşamı bir dizi değişikliğe uğrar. Bu süreçte, daha sık bir biçimde cinsel ilişkinin yaşandığı dönemler olduğu gibi, cinselliğin azaldığı dönemler de bulunmaktadır.

Aklınızda bulundurmanız gereken şey, eğer normal ya da düşük riskli bir hamilelik yaşıyorsanız, eşinizle bu dönemi daha keyifli geçirmek için cinsel ilişkinin iyi bir seçenek olarak önünüzde durduğudur. Yani hamileyken sevdiğiniz kişiyi nazik bir biçimde keşfetmeye devam etmekten çekinmemeniz gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Hamilelikte Cinsel İlişki
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik danışmanlığına başvuran kadınların sordukları sorulardan biri, hamilelikte cinsel ilişki yaşamaya devam etmelerinin mümkün olup olmayacağ... • Arbués, E. R., & León, M. R. (2013). Características y evolución del patrón sexual de la mujer embarazada. Enfermería Global, 12(4), 362-370. https://revistas.um.es/eglobal/article/view/eglobal.12.4.181521
 • Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
 • González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015
 • Richard P. (1984). Sexualidad durante el embarazo. Clin Obstet Ginecol Norteam 1984;3:904-16.