Mary Poppins Filminden Alınacak 4 Ders

6 Ocak 2020
Mary Poppins filmindeki akılda kalıcı şarkıların arasına serpiştirilen dersler, hem çocukların hem de ebeveynlerin hafızasında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu dersler bugün hala birer ilham kaynağıdır.

Mary Poppins, şemsiyesiyle her yere uçarak hayatın sorunlarına etkili ve müzikal çözümler sunan hayali bir dadıdır. Bu filmin verdiği derslerin kuşaklar boyunca hem çocuklar hem de ebeveynler üzerinde büyük etkisi olmuştur.

Çocukların filmin karakterleri ve şarkılarından da çok etkilendiği doğru olsa da asıl verilmek istenen mesajlar farklı konular üzerinedir. Mary Poppins’in maceraları, bugün hala önemini koruyan ve faydalı olan önemli tavsiyeler ve öğretiler içerir.

Mary Poppins etkisi

Mary Poppins filminden alınacak dersler – onun karakteri ve kendini ifade etme şekli – hem ebeveynleri hem de çocukları zamanda bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Çocuklar, kendilerini ebeveynlerinin yerine koyar ve farklı konulara daha sorumluluk sahibi bir şekilde yaklaşırlar. Öte yandan, ebeveynler de durumları çocuklarının gözünden görme şansı bulur.

Mary Poppins filminden alınacak dersler

Bu dadı, hayata doğru şekilde yaklaşıp yaptığı şeylere inanan biridir. İşte onun bize bıraktığı mirastan birkaç ders:

Hayata karşı duruş

Mary Poppins bize, dik durarak ve kimseye boyun eğmeyerek yaşamanın önemini öğretir. Bu kavram, duygularını kontrol edemeyen çocuklar için yeni bir kavram olabilir.

Ayrıca, çocuklar bu film sayesinde saygılı olmayı ve minnettar oldukları şeylerin karşılığını vermeyi de öğrenirler. Mary Poppins’in verdiği dersler, sorumluluklarla dolu bir dünyanın bile güzel ve eğlenceli olabileceğini göstermektedir.

mary poppins kuş

Bu tavra sahip olmak, erken yaştan itibaren olaylara sakince bakabilmeyi sağlar. Ayrıca, hayat bazen zor ya da tatsız olsa da her zaman sorunları çözmek ya da en azından başımıza gelenlerle başa çıkmak için bir yol olduğunu fark ettirir.

Her şeyi yerli yerine koymak

Her şeyin uygun yerde olduğundan emin olmalısınız. Tıpkı bir odanın toplu olması için her eşyanın belli bir yerde olması gerektiği gibi, hayatta da işlerin yolunda gitmesi için her şeyin yerli yerinde olması gerekir.

Her aile üyesinin oynadığı role dikkat etmeli ve kontrolcü olmamanız gerekir. Örneğin, ebeveynler kötü yetişkinler değildir, sadece bazen olaylara çocukların baktığı gibi bakmayı unutabilirler.

Ayrıca, çocukların her an talepkar olabilmelerinin, kendilerine karşı da talepkar olmalarından kaynaklandığını unutmayın. Bu durum, halen toplumun yarattığı ve beslediği stereotiplerin var olmasından kaynaklanmaktadır.

“Hayat dışarıda sizi bekliyor. Dışarı çıkın ve hayatın tadını çıkarın!”

–Mary Poppins–

Başkalarını etkilemek

Mary Poppins, kendinizi kendi dünyanızın içine hapsetmemeniz gerektiğini söylerken, bazen ilişkilerin umduğunuz gibi gitmemesine rağmen savaşmaktan vazgeçmeyenlerin her zaman en iyi müttefikler olabileceğini göstermektedir. 

Ayrıca, insanlar büyüdükçe ve olgunlaştıkça birer vatandaş olurlar ve birbirlerine karşı saygılı olmak zorundadırlar. Öte yandan, yalan söylemenin sebep olduğu zararlardan dolayı aslında işe yaramadığını da vurgular.

Duyguların, şiddetli yağmur ya da gri gökyüzünün üzüntü ve nostaljiyi tetikleyebilecek çevresel koşullarla ilgili olabileceğini de gösterir. Mary Poppins’ten çıkarılacak dersler, hayal gücünü geliştirir ve sorunları parmağınızın ucuyla çözebileceğinize inanmanızı sağlar. Ayrıca, sonuçta bunu başaramazsanız bile bakış açısının ne kadar önemli olduğunu anlamış olursunuz.

mary poppins filmindeki çocuklar

Hayal gücünün önemi

Mary Poppins, isteklerimize göre paralel bir dünya yaratabileceğimizi de öğretir. Burada, hayal gücünüz plan yapmak, projeler oluşturmak, sıfırdan başlamak, arkadaş edinmek, diğer insanlarla etkileşime geçmek ve hatta kendi hikayemizi yazmak gibi şeyler sağlar.

Tüm bunlar, hayatınızda size rehberlik edecek, hangi yolu seçmeniz gerektiğini gösterecek ya da hayatınızı farklı yaşamanızı sağlayacak biri varsa onun sizin Mary Poppins’iniz olduğunu göstermektedir. 

Mary Poppins filminden çıkarılacak dersler, özellikle yetişkinler için ne kadar yoğun olursanız olun insan olarak kendinizi geliştirmeye vakit ayırmanız gerektiğini söylemektedir. Buna katkı sağlayacak bir şey de hayatınızdaki en önemli miras olan çocuklara yeterli ilgiyi göstermektir.

Bu filmden çıkarılacak şey, gün içinde hayaller kurup durmak değildir çünkü hayat pek çok sorumlulukla doludur. Bununla beraber, hayal gücünüz her zaman size zor durumlar çözmek için Mary Poppins gibi çantanızdan fikirler çıkarmakta yardımcı olur. Olayları mümkün olduğunca mizahla ve pozitif bir bakış açısıyla karşılamaya çalışın.