Çocuklarla Yelken Yapmak İçin Güvenlik Yönetmelikleri

Yaz aylarında çocuklarınızla yapabileceğiniz özellikle de deniz ve gemicilikle alakalı pek çok aktivite bulunuyor. Bugünkü yazımızda, çocuklarla yelken yapmak için gerekli güvenlik önlemlerinden söz edeceğiz. Yola çıkmadan önce bunları not etmeyi unutmayın!
Çocuklarla Yelken Yapmak İçin Güvenlik Yönetmelikleri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Çocuklarının tekne yolculuğu yapması düşüncesi pek çok ebeveyni tedirgin eder. Çocuklarının güvenliklerinden ve onların deniz tutması gibi sorunlar yaşayabileceklerinden endişe ederler. Fakat çocuklarla yelken yapmak tüm aileniz için keyifli ve unutulmaz bir deneyim olabilir.

Ebeveynlerin ve çocukların rahat hissetmesi adına, belli şeyleri göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Çocuklarıyla denize açılmadan evvel ebeveynlerin de gerekli olan bilgileri edinmeleri gerekir.

Yelken yapmak için belirli güvenlik kurallarına uymak gerekiyor. Ayrııca çocuklarla denize açılmadan önce alınması gereken belli önlemlerden de söz edebiliriz. Bugünkü yazımızda bu güvenlik önlemlerine detaylı bir şekilde değineceğiz.

Hava Durumu Bilgisi

Açılmadan önce yapmanız gereken ilk şey hava durumunu kontrol etmek. Çocuklarınız sizinle olsun olmasın, bunu yapmanız şart.

Keyifli bir yolculuk yapmak ve tehlikeli ya da rahatsız edici durumlardan kaçınmak adına hava koşullarının uygun olması gerekir. Eğer hava durumu iyi görünmüyorsa gezinizi iptal etmeniz ve kontrolünüz dışında olan risklerden kaçınmanız faydalı olacaktır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kıyı şeridi ve sahillere dair hava durumu bilgileri de vermektedir. Bu bilgiler denizcilik kulüpleri ve marinalardaki dijital tabelalar gibi farklı iletişim araçları aracılığıyla yayınlanmaktadır.

Çocuklarla yelken yapmak

Bu bilgilere radyo vericisi aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Tabii bunlara yine Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ya da uygulamasından da erişmeniz mümkün.

Çocuklarla Yelken Yaparken Yaş Gruplarına Göre Alınması Gereken Önlemler

Yelkenli deneyimi ve almanız gereken önlemler çocukların kaç yaşında olduklarına göre değişiklik gösterir. Örneğin; bebekler kabinin içinde daha güvende olacaklardır. Ayrıca teknenin sallanması sayesinde çocuğunuzun güzel ve uzun bir uyku çekeceğini de düşünüyoruz.

5 ile 10 yaş arasındaki çocuklar yelken yapmaktan çok keyif alırlar. Bir maceraya yol aldıklarını hissederler.

Daha büyük çocukların ya da ergenlerin yolculuktan keyif almaları için daha çok motivasyona ihtiyaçları olabilir. Onlara sorumluluklar vermek ve teknede farklı görevler edinmelerini sağlamak sağlıklı bir fikir olabilir. Böylelikle onlar da oldukça keyifli vakit geçirebilirler.

Teknedeyken çocukların ebeveynlerinin gözetimi altında olmaları son derece önemlidir. Ayrıca çocukların sürekli can yeleği giymeleri, deniz dalgalıysa emniyet kemeri de takmaları gerekir. Son olarak, çocukların anlayabilecek yaşa geldiklerinden itibaren güvenliğe dair temel kuralları öğrenmeleri şartrır.

Talimatlara Uyma

Yelkenle yolculuğa çıkmadan önce çocukların ilk öğrenmesi gereken şey şudur: “Kaptanın olduğu yerde denizci hüküm süremez.” Diğer bir deyişle, güvenlikleri için her talimata uymaları gerekir. İtaatkar olmayan çocuklar kendi güvenliklerini ve diğerlerininkini tehlikeye atabilirler.

Tekneyle açılmış can yelekli kız

Gençler teknedeki güvenlik kurallarına her daim uymaları gerektiğini bilmeliler. Örneğin; yanlarında bir yetişkin olmadan teknenin ön tarafına gidemeyeceklerini anlamaları gerekir.

Ayrıca, teknede asla dokunmamaları gereken şeyler de vardır. Kabin kontrol düğmeleri ve radyo gibi. Son olarak, teknede hareket ederken bir elleriyle bir yere tutunmaları gerektiğini de bilmeliler.

Güvenlik kurallarına saygı gösterirlerse harika zaman geçireceklerine eminiz. Yelken yapmanın yanı sıra bu yolculukta keyif alınacak daha pek çok şey bulunuyor. Örneğin; yüzmek için tekneden atlamak (Tekne demirli, motor kapalı ve bir yetişkin gözleminde iken tabii ki.), şnorkelle yüzmek ve balık tutmak. Bunların yanı sıra yine keyif alabileceği su sporları da bulunuyor.

Çocuklarla Yelken Yapmak İçin Öneriler: Ya Deniz Tutarsa?

Çocukları deniz tutması oldukça yaygın bir durumdur. Tabii aynı şey yetişkinlerin de başına gelebilir. Bu da tekne gezinizin kalitesini düşürebilir. İki yaşın altındaki çocuklarda deniz tutması pek yaşanmaz. Yelken gezisi sırasında deniz tutmasının önüne geçmeniz adına yapabileceğiniz basit şeyler de bulunuyor.

Öncelikle çocuğunuza araç tutması için kullanılan Dramamine içeren bir ilaç vermelisiniz. Bunun tekneden yarım saat önce alınması gerekir. Diğer bir öneri de çocuğunuzun öncesinde kahvaltı yapmış olması, bol bol su içmesi ve C vitamini almasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.