Padel Oynamanın Çocuklara Faydaları

21 Şubat 2020
Çocuklar için bir spor seçerken, çeşitli yönlerin dikkate alınması gerekir. Padel oynamak küçüklerimiz için birçok fayda sağlayabilir.

Spor, çocukların büyümesi ve motor beceri gelişimi için önemli bir faktördür. Bu nedenle ebeveynler olarak her zaman küçüklerimizi ilgilendirecek sporlar arayışında olmalıyız. Padel oynamak çocuğunuzun spor eğitimini tamamlamanın harika bir yolu olabilir.

Çok sayıda zihinsel ve fiziksel fayda sağlar. Vücudun tüm kaslarını çalıştırır ve aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olur.

Padel oynamak beynin psiko-motor kısmını uyarır ve aynı zamanda çocukların sosyalleşmesine yardımcı olur. Çocuklarınız zamanlarını verimli bir şekilde geçirirken yeni arkadaşlar edinebilirler.

Aşağıda, bu sporun çocuklar için sağladığı birçok avantajı bulacaksınız.

Padel nedir?

1960’larda Meksika’da çıktığından beri oldukça popülerleşmeye başlayan bir spordur. Bu spor ortaya çıkışından bu yana, İspanya ve Güney Amerika’ya yayılmıştır. Bugün tüm Avrupa’da oynanıyor.

Öğrenmesi kolay ve tenise oldukça benzeyen basit bir oyundur. Padel, kullanılan raket ve oynanan set sayısı ile tenisten farklılık göstermektedir. Padel’de sadece üç set vardır ve iki seti kazanan ilk takım oyunu kazanır.

Bu spor, eğlenceli ve dinamik olduğu için yıllar boyunca birçok takipçi kazandı. Çocuklar 4 yaşından itibaren padel oynamaya başlayabilirler. O kadar çok yönlü bir spordur ki iç ve dış mekanlarda oynanabilir.

Padel’in büyük başarısı, öğrenmenin kolaylığından ve ekipmanlarının makul fiyatlarda olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarınız kuralları anladıktan sonra, sadece birkaç gün içinde ilerlemelerini gözlemleyebilirsiniz.

padel filesi

Padel Oynamanın Çocuklara Faydaları

Motor gelişimi destekler

Bu spor, motor gelişimi teşvik etmek için mükemmel bir yol sağlar. Çocukların genel koordinasyonunu artırır, ayrıca hareket ve dengeyi de geliştirebilir.

Buna ek olarak, padel çocukların psiko-motor alanının hızlı bir şekilde gelişmesini teşvik eder, bu da bir yerden bir yere daha güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olur.

Fizyolojik gelişimi teşvik eder

Padel son birkaç yıldır oldukça popülerleştiğinden, obezite ve hareketsiz yaşam tarzlarına karşı mücadelede yardımcı oldu.

Padel fiziksel aktiviteyi teşvik eder ve hatta çocukların ruh hali üzerinde olumlu etkileri olabilir. Fiziksel aktivite yaparken endorfinler salınır. Ayrıca kilo kaybını ve kas kazanımını uyaran kalori tüketimi de artmaktadır.

Padel çocukların psiko-sosyal gelişimi için iyidir

Padel bir takım sporudur. Sosyal unsuru onu çok eğlenceli bir aktivite haline getirebilir. Padel’i birlikte oynamak, bağların oluşturulmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda rekabet ruhunu da uyarır. Birlikte oynamak takım çalışması ve zorlukların üstesinden gelmek gibi değerleri teşvik edebilir.

Takım çalışması, olgunlaşmayı geliştirir, çünkü çocuklara ortak çabalarla bir hedef elde etmelerini sağlamak için belirli şeylerden vazgeçmeyi öğretir.

Çocuklar kazandıktan veya kaybettikten sonra duygularını nasıl yöneteceklerini öğreneceklerdir. Bu aynı zamanda genel bir refah hali yaratmaya yardımcı olacaktır. Spor yaparken çocuklar kendilerini daha aktif hissederler.

Özgüveni artırır

Spor yapmanın temel faydalarından biri, çocukların özgüvenini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Bu, kendilerine olan güvenlerini artırarak elde edilir.

Bu sporu yaparken, çocuklar çaba gösterilirse harika sonuçlar elde edebileceklerini fark edeceklerdir. Padel, mutluluğu besleyen bir ortamda oynanan eğlenceli bir spordur.

takım çalışması

Peki ya neden padel?

Bu spor, sosyalleşmek için eğlenceli ve mükemmel olan rekabetçi bir spordur. Çocuklara ekip olarak çalışmayı öğretir. İşbirliğini, planlamayı, arkadaşlığı, dayanışmayı ve gelişimi teşvik eder. Uzun vadede, onların olumlu insanlar olmalarına yardımcı olabilir.

Bu spor çok fazla harcama yapmayı gerektirmez. Bu sporu oynamak için sadece birkaç unsur gereklidir. Bir padel raketi, rahat ayakkabılar ve kıyafetlerle çocuğunuz padel derslerine başlayabilecektir. Sadece birkaç hafta içinde çocuğunuzun ilerleyişini göreceksiniz.