Anne Olmak: İçinizde Büyüyen Yeni Bir Dünya

11 Mayıs 2020
Sadece küçücük bir hücrenin büyüyüp dünyanın en mucizevi canlısına dönüşeceğini kim bilebilirdi ki? Ancak bu küçük hücre adeta hayatın bir mucizesini doğruluyor. Sadece dokuz ay içinde size her şeyin üstesinden gelebilecek o gücü veren bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz.

Her saniyenin o kadar büyük bir değeri var ki! O küçük ceninin içinize yerleşmesinden itibaren geçirdiğiniz her saniyede yeni bir dünya büyüyüp gelişiyor. Artık içinizde yeni bir canlıyı barındırıyorsunuz ve bu küçük insan hayatınızın en önemli anlarının başrolü olarak yepyeni bir anlamla yanınıza geliyor. Hamileliğinizin keyfini çıkarın, bir kadın ve bir anne olmak gerçekliğini en ince ayrıntısına kadar tadın. Karşınızdaki tablo ne kadar olumsuz gibi durursa dursun, kendinizi eğlendirmeyi asla unutmayın. Çünkü her saniyenin bir önemi var.

Biz kadınlar, doğanın en büyük mucizelerinden biri olan başka bir canlının hayata gelmesini sağlamak gibi harika bir özelliğe sahibiz. Kulağa adeta bir şaka gibi geliyor değil mi? Bazen düşününce, hücre olarak adlandırılan o ufacık şeyin bu kadar güzel bir canlıya dönüşmesi gerçekten inanılması güç bir durum. Günler geçtikçe bu küçük varlığın hayatınızı öyle bir değiştirip farklılaştırdığını göreceksiniz ki, adeta daha öncekinden çok daha farklı bir yaşantı size yeniden sunulmuş gibi hissedeceksiniz.

Çocuğunuzla birlikte evrenin harikalarını yeniden keşfedecek, aya, yıldızlara ve gecenin her zaman hoş, bir o kadar da sarhoş edici sessizliğine yeniden aşık olacak ve dağların, ormanların gözünden dünyayı yeniden göreceksiniz. Büyük bir olasılıkla çiçeklerin kokusunu farklı bir biçimde alacak ve kuşların seslerini farklı bir biçimde duyacaksınız. Bunların tümü sizin gözünüze çok güzel görünecek. Ancak elbette bebeğinizle karşılaştırıldığında hepsi daha sönük kalacak. Çünkü çocuğunuzun güzelliği hiçbir şeyle kıyaslanamayacak dereceye sahip.

Hamilelik ve mutlu bir kadın

Bebek Adı Verilen Yeni Bir Dünya

Hayat yine sizi şaşırtıyor. Çünkü küçücük bir hücreden bebek adını verdiğimiz bir mucizenin çıkacağını kim söyleyebilirdi ki? İşte bu küçük hücre hayatın bir mucizesini doğruluyor ve içinde barındırdığı kodları bir bireye dönüştürüyor. Bu yeni insan da dünyanın yeni mucizelerini saklayıp barındıracak. Çünkü onun gözlerinden her şey çok güzel görünecek, her şey yepyeni ve saf olacak.

Sadece dokuz aylık bir sürede bu denli büyük bir mucize nasıl oluyor da gerçekleşiyor? Evet, bu dokuz ay içinde o kadar yoğun bir tecrübe yaşıyorsunuz ki, bu zaman süresince sadece annelik duygularınız ve anne sevginiz yeşeriyor ve büyüyor. İşte bu duygu size her şeyin üstesinden gelebilecek o gücü veriyor. Sözü edilmeyen ama bilinen bir gerçek olan kendinizi her zamankinden daha olgun ve dolu hissetmenizi sağlayan o özel duygu…

İçinizde büyüyen bu canlı son derece heyecan verici ve oldukça güçlü bir enerjinin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Sahip olduğunuz bu bitmek bilmeyen gücün tamamını, bu dünyayı tanımak üzere yola çıkmış olan bebeğinize adıyorsunuz.

Her zaman onun yanında oluyor, onun yorgunluklarını dindiriyor, korkularını kovalıyor, çabalarını takdir ediyor ve sevinçlerini birlikte kutluyorsunuz. Şundan emin olun ki, dünyanız tamamen değişecek. Çünkü bu küçük insan hayatınızı yeni fedakarlıklar ve endişelerle dolduracak. Ancak elbette bunların yanında yeni bir doyum, beklenmeyen bir iyimserlik ve hiç eksilmeyen bir neşeyi de beraberinde getirecek.

İçinizde büyüyen hayat pek çok umudun yeniden tazelenmesine ve sizi alev gibi saran bir enerjiyle dolmanızı sağlayan annelik duygusuna yol açacak. Bebeğiniz size, karşınıza çıkacak her türlü zorluğa rağmen yeterli derecede cesaret sahibi olmanızı öğretecek. Yani bambaşka bir insana dönüştüğünüzü göreceksiniz. Siz artık, sokakta yanında yürürken çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı ve onun istek ve ihtiyaçlarına her zaman cevap vermeye hazır bir kadın olacaksınız.

Hamile bir kadın resmi

Anne Olmak: Dünyanızı Onun İçin Hazırlayın

Anne olmak sadece yeni bir canlı dünyaya getirmek demek değildir. Anne olmak her şeyden önce, geleceği büyük oranda sizin elinizde olduğu için bebekle gerektiği gibi ilgilenmek demektir. Bebek için hazırlanmak ya da bir başka deyişle anne olmaya hazırlık yapmak olabildiğince fazla eşya alıp bebeğin rahat etmesini sağlamak değildir. Tabii ki bu tür bir hazırlık yapmak da olması gereken ve önemli bir süreçtir. Ancak bunun yanında iç dünyanızı yeniden gözden geçirerek bir düzene sokmak bu sürecin belki de en önemli parçasıdır.

Bebeğinizi kucağınıza almadan önce iyi alışkanlıklar edinmeye çalışın. Çünkü bebek, ister iyi ister kötü olsun sizden gördüklerini örnek alacak ve bu örnekler üzerinden öğrenecektir. Ayrıca yediğiniz yemeklerin hem sizin hem de bebeğiniz için yeterli ve faydalı olduğundan emin olun. Böylelikle her ikiniz de sağlıklı bir biçimde hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Tüm bunlardan da öte, ne kadar büyük ya da ne kadar karmaşık olursa olsun dünyanızın içten, mantıklı ve dürüst gülücüklerle dolu olmasını sağlayın. Çünkü bu gülümsemeler hem bebeğinizin hem de sizin ruhunuzun hayat dolu olması için çok önemlidir. Ve son bir şey… Her ne kadar gereksiz bir ayrıntı gibi görünse de tecrübe edeceğiniz sevgi patlamaları konusunda endişe etmeyin. Bebeğiniz o denli büyük bir sevgi duymanıza yol açacak ki, bunu hesaplamanız ya da kontrol altına almanız mümkün olmayacak. Bu sevgi aynı zamanda paylaşılan bir duygu olacak. Çünkü bebeğiniz de tıpkı sizin hissettiğiniz gibi aynı sevgiyi size karşı hissedecek.