Doğurganlık Tahmini Yöntemi İle Hamile Kalmak

Bu doğal yöntem, kadınların hamile kalma ihtimalini arttırmasının yanı sıra ne zaman yumurtlama döneminde olduklarını anlamalarını sağlayarak cinsel ilişki için en uygun zamanı belirlemelerine yardımcı oluyor.
Doğurganlık Tahmini Yöntemi İle Hamile Kalmak

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2020

Doğurganlık tahmini yöntemi, hamile kalmak için en uygun günlerin hangileri olduğunu belirlemenizi sağlar. Bu yöntem, doğurgan olduğunuz günleri anlamanızı sağlayarak gebe kalmanıza yardımcı olan bir sistemden oluşur. Bu yöntemde, vücut sıcaklığı ve servikal mukus ölçümünün bir kombinasyonundan faydalanılır.

Yumurtlama hesaplama olarak da bilinen doğurganlık tahmini yöntemi, sadece hamile kalmak için ideal günleri belirlemekte yardımcı olmakla kalmaz, hamile kalmak için uygun olmayan günlerin hangileri olduğunu da anlamanızı sağladığı için doğum kontrol yöntemi olarak da kullanılabilir.

Gerçekten de bu yöntem, doğal aile planlama yöntemleri içinde en güvenilir olanlarından biri olarak bilinir. Bunun sebebi, bu yöntem aracılığıyla gözlemlenen belli başlı semptomların doğurganlık döngüsünde tam olarak nerede olduğunuzla ilgili net bir fikir vermesidir.

Bildiğiniz gibi, her adet döngüsü sırasında yumurtlama gerçekleşir. Doğal olarak, yumurtlama döneminizin ne zaman olduğunu bilirseniz kendi döngünüzde doğurgan olduğunuz ve olmadığınız günleri belirleyebilirsiniz. Bu bilgiyle doğurganlık tahmini yöntemini hamile kalmak için kullanabilirsiniz.

Doğurganlık Tahmini Yöntemi ile Hamile Kalmak

Bu yöntem, hamile kalmak için kullanılan yöntemler arasında en yaygın olan yöntemlerden biridir. Bu yöntem, kadınların hamile kalmalarının en mümkün olduğu günlerde hamile kalmayı denemelerini sağlar. Yöntemi uygulamak için adet döngüsünü ve vücut sıcaklığını takip etmek gerekir.

Bu sistem bir kadının kendi bedenini ve bedenindeki değişimleri günde birkaç dakika gözlemlemekten ibarettir. Servikal mukusu ve bazal vücut sıcaklığını analiz etmek, döngünüzün neresinde olduğunu hesaplamanızı sağlar. Bu yöntemi uygulamak için, vücut sıcaklığınızı ve servikal mukusu aynı anda kontrol edin. Alkol almak ve 5 saatten daha kısa süre uyumak gibi dış faktörlerin vücut sıcaklığınızı düzensizleştirdiğini de aklınızda bulundurun.

uzanan kadın

Vücut sıcaklığınızı oral, vajinal ya da anal yolla ölçebilirsiniz. Eğer vucüt sıcaklığınızı oral yolla ölçerseniz termometreyi dilinizin altına yerleştirmeye ve ağzınızın kapalı olmasına dikkat edin. Vajinal ya da anal yolla ölçüm yapıyorsanız da her kullanımdan sonra termometreyi güzelce temizlemeyi ihmal etmeyin.

Vücut sıcaklığınızı uyandıktan hemen sonra ve herhangi bir iş yapmadan önce ölçmenizi tavsiye ederiz. Vücut sıcaklığınızı doğru bir şekilde ölçmenizin çok önemli olduğunu unutmayın; çünkü herhangi bir hata, yanlış sonuç çıkarmanıza yol açacaktır.

“Bir kadının en büyük hakkı anne olmaktır.”

–Lin Yutang–

Sonuçları Yorumlamak

Doğurganlık tahmini yönteminin sonuçları oldukça etkilidir. Vücudunuzla ilgili bilgiye ulaştıktan sonra yapılması gereken bu bilgiyi doğru yorumlamaktır. Sonuçları analiz etmek için şu göstergeleri izleyebilirsiniz:

 • Bir adet döngüsü sırasında vücut sıcaklığınız üç döneme ayrılır: döngünüzün ilk gününden yumurtlama dönemine kadar, yumurtlama döneminden olası implantasyona kadar ve bu aşamadan regle kadar.
 • İlk aşamada vücut sıcaklığınız sabit kalır.
 • Yumurtlamadan sonraki gün vücut sıcaklığı 0.2 ila 0.5 derece yükselir.
 • Vücut sıcaklığınız luteal faz boyunca yüksek kalır. Bu faz, adet döngüsünün üçüncü aşamasıdır.
 • Eğer hamileyseniz, vücut sıcaklığınız tekrar değişecek ve yüksek bir sıcaklıkta sabit kalacaktır.
 • Öte yandan, eğer hamile değilseniz vücut sıcaklığınız regl olmadan önceki günlerde tekrar düşecektir.

Vücut sıcaklığınızla ilgili bilgileri bütün döngünüz boyunca kaydettikten sonra, döngünüzün ilk günlerine kıyasla vücut sıcaklığınızın artmaya başladığı noktayı gözlemleyebilirsiniz.

yatakta çift

Doğurganlık Tahmini Yönteminin Avantajları

Bu yöntemi kullanmanın pek çok avantajından bazıları şunlardır:

 • Kesin bir şekilde, hamile kalma olasılığını artırmak.
 • Her adet döngüsünde doğurgan olduğunuz günleri tahmin etmek.
 • Eğer adet döngünüzde herhangi bir sorun varsa sorunu anlamanıza yardımcı olmak.
 • Hamileliğin ilk belirtilerini anlayabilmek.
 • Tüm bunların yanı sıra menapoz dönemine girip girmediğinizi de bu yöntem aracılığıyla anlayabilirsiniz.

Son olarak, bu yöntemin hormonal doğum kontrol yöntemleri kullanamayan kadınlar  için ideal olduğunu bilmek de oldukça önemlidir. Bununla birlikte, bu yöntemi uygulamak istiyorsanız parterinizin desteğine ihtiyacınız olacaktır. Eğer kararlıysanız arzuladığınız hamileliğe ulaşmanız için bu yöntem harika bir fırsat olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.