Bebekler Doğumda Ne Hisseder?

Eğer hiç doğum sırasında bebeklerin ne hissettiğini merak ettiyseniz, bu yazımızı okumaya devam edin ve not alın!
Bebekler Doğumda Ne Hisseder?

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2019

Doğum sırasında kadınların bazı fiziksel ve duygusal süreçlerden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Peki, hiç bebekler doğumda ne hisseder diye düşünmüş müydünüz? Bu yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Doğumda bebekler ne hisseder?

Doğum hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Bu, annelerin hayatlarının sonuna kadar hatırlayacağı eşsiz bir tecrübedir. Bununla birlikte, doğum sırasında bebeklerin ne hissettiğini ve herhangi bir acı çekip çekmediklerini bilmek zordur.

Bu soru karşısında bildiğimiz şey, bebeklerin doğum sürecinde aktif rol aldıklarıdır. Bununla birlikte, bebeklerin hissettiği ağrı ile annenin hissettiği ağrı tamamen farklıdır.

Bebekler doğum kanalından geçerken biraz ağrı hissedebilir ancak bu kesin olarak bilinen bir durum değildir. Ayrıca, kanaldan geçerken bebekler hareket edebilir ve şekilden şekile girebilir.

Bebeklerin hissettiği acı ile ilgili kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Bununla birlikte, bebeğin kalp ritmindeki değişkenlik ve doğum sonrasındaki uyku miktarı, bu süreçte onların da bir çeşit ağrı çektiklerinin göstergesi olabilir.

İlk kasılmalar

Doğumun başladığının ilk göstergesi kasılmalardır. Her bir kasılma ile, plasenta ve göbek bağı sıkışır. Bazen, bu durum bebeğin bir süreliğine oksijen almasını zorlaştırabilir. Neyse ki, pek çok bebekte bu durum sorun yaratmaz.

Aslında, rahim kasılmaları bebekleri rahatsız etmez ve kalp ritmleri bunu gösterir. Öte yandan, kasılmalar çok şiddetli olduğunda ve doğum çok uzun sürdüğünde, bebek yeteri kadar oksijen alamaz. Bununla birlikte, kalp ritmi oksijen eksikliğine adapte olur ve kasılmalar sırasında bebeğin kalbi yavaşlayabilir veya hızlanabilir.

doğum sancısı

Bunun yanı sıra, bebeklerin kasılmalara alışması için bol bol vakitleri vardır çünkü kasılmalar yavaş yavaş ilerler ve aşama aşama şiddetlenir.

Doğum kanalındaki yolculuk ve bebeklerin doğumda hissettikleri

Kasılmaların etkisiyle, bebekler yavaş yavaş kanala doğru ilerler. Boyunlarını genişletirken, bir yandan da engellerden kaçınmak için hareket edebilir ve pozisyon değiştirebilirler. Daha önce de söylediğimiz gibi, uzmanlar bebeklerin bu kısa yolculuk sırasında ne kadar acı çektiğini bilmemektedirler.

Tıpkı bebeklerin acı çekip çekmediği bilinmediği gibi, doğum sırasında bebeklerin ne kadar duyduğu ve gördüğü de bilinmemektedir. Bununla birlikte, dünyaya gelmeden önce bebeklerin bazı işitsel becerileri olduğu kesindir.

Öte yandan, bebeklerin doğumdan önce ne kadar görebildiğini söylemek zordur. Doğumdan sonrası için ise, görüşlerinin ilk başta bulanık olduğu ve iyi odaklanamadıkları bilinmektedir.

Doğum kanalından geçtikten sonra, bebekler ön pozisyondadır. Yani, yüzleri annenin sırtına dönüktür. Kasılmalar sırasındaki ıkınmalar aracılığıyla bebekler rahimden çıkar.

Bununla birlikte, doğum sırasında günlük hayatınızdakinden farklı olan stres, adrenalin ve kortizol seviyelerine sahip olabilirsiniz. Bu durum, sizin ıkınma gücünüzü önemli ölçüde artırır. Başı dışarı çıktıktan sonra, bebek kendi kendine nefes almaya başlar.

yeni doğan bebek

Özetle

Gördüğünüz gibi, pasif bir rolleri olmasa da bebeklerin doğum sırasında ne hissettiğini tam olarak bilmek zordur. Bebekler doğuma aktif olarak katılır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.