Çocuk Doğurma Korkusunu Yenmek için Pratik Tavsiyeler

Çocuk Doğurma Korkusunu Yenmek için Pratik Tavsiyeler

Son Güncelleme: 20 Ocak, 2019

İlk defa anne oluyorsanız, veya ilk seferiniz değilse bile çocuk doğurma korkusunu yenmek, doğum tarihi yaklaştıkça ortaya çıkabilecek duygusal bir mücadeledir.

Bu büyük ölçüde doğum yapmanın hem anne hem de bebek için zor, acı verici ve riskli bir deneyim olarak etiketlenmiş olmasındandır.

Fakat bu varsayım gerçeklikten oldukça uzaktır. Doğum tamamen kontrollü bir süreçtir ve kontrol altında tutulan bir hamileliğe sahip anneler için özel bir risk oluşturmaz.

Korkularınızı yenmeniz için size sıklıkla sorulan soruları cevaplayarak şüphelerinizle nasıl savaşacağınızı anlatacağız. Ayrıca, herhangi bir anksiyeteyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacak bazı pratik rahatlama egzersizleri de göstereceğiz.

Çocuk doğurma korkusunu yenmek için tüyolar

Doğum süreciyle ilgili doğru bilgilere sahip olmak çocuk doğurma korkusunu yenmek için oldukça önemlidir. Yanlış bilgilere sahip olmak, yanlış inançlar okumak veya duymak kadar kafa karıştırıcı olabilir.

Rutin kontrolleriniz esnasında jinekoloğunuza doğumla ilgili aklınıza gelen tüm soruları sormanız çok önemlidir.

Doğum yapma sürecinin dünya çapında hastaneler ve kliniklerindeki sağlık uzmanları tarafından tam anlamıyla garanti altına alındığını bilmelisiniz. Anneler ve bebeklere yardım edebilecek teknolojilerle donatılmışlardır.

Çocuk doğurma korkusunun ana sebeplerinden biri olan şüphelerinizi gidermenize yardımcı olmak adına anneler arasında sıklıkla sorulan sorulardan bazıları hakkında konuşacağız.

Sıklıkla sorulan sorular

Epidural hakkında

Aslında epidural anestezi doğum esnasında oldukça faydalıdır zira acıyı 20 dakika içerisinde dindirmektedir. Buna ek olarak annedeki anksiyete seviyesi de fark edilir derecede düşer; bu nedenle bunu doğum süreci esnasındaki en büyük müttefikiniz olarak görmelisiniz.

çocuk doğurma korkusunu yenmek

Uygulanması hakkında, bu anestezi tipi her tıbbi prosedürde en sık kullanılan anestezilerden biridir. Bu nedenle etkisi ve tekniği garantilidir.

Epizyotomi hakkında

Epizyotomi, annenin genital bölgesinde yırtılmalardan kaçınmak adına apış arası bölgesinde vulvanın arkasından anüse doğru yapılan bir kesiktir. Ayrıca bebeğin daha rahat çıkmasına da yardımcı olur.

Evet, bu kulağa pek hoş gelmiyor, farkındayız, fakat bu prosedür uygulanırken hiçbir şey hissetmezsiniz çünkü epidural halihazırda uygulanmıştır. Epidural söz konusu olmadığında lokal anestezi kullanılır.

Soluma hakkında

Hazırlık kurslarında öğrendiğiniz üzere nefes alıp verme rahatlamanız için oldukça önemlidir, bu sayede daha iyi ittirebilir ve bebeğiniz daha iyi oksijen alabilir.

Fakat korku ve anksiyete doluysanız, egzersizleri çok iyi hatırlamıyorsanız veya kurslara gitmediyseniz endişelenmeyin. Doğumhanedeki medikal ekip ile birlikte size tüm süreç boyunca eşlik edecek bir asistan veya ebe bulunur.

Çocuk doğurma korkusunu yenmek için en önemli şey doğum süreciyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmanızdır. Yanlış bilgiler kafamızı karıştırabilir.

Çocuk doğurma korkusunu yenmek için yardımcı olacak egzersizler

Rahatlama ve çocuk doğurma korkusunu yenmek için tavsiyeler oldukça basittir. Bu tavsiyeleri doğumdan sonra bile yapmaya devam edeceğinizi göreceksiniz.

Hamileler için Yoga

Hamileler için yoga derslerine katılabilirsiniz. Bu derslerde geleneksel rahatlama ve meditasyon tekniklerini öğreneceksiniz ve bu esnada dikkatli bir biçimde doğum esnasında kullanacağınız kaslarınızı şekillendireceksiniz.

İhtiyaç duyduğunuzda şekerleme yapın ve dikkatinizi dağıtın

Stres hissettiğinizde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekerlemeleri yapın. Yeterince uyuduğunuzda vücudunuzun dengesini yeniden kurması daha da kolaylaşacaktır.

Aynı şekilde gergin hissettiğinizde dikkatinizi dağıtacak yollar bulun. Bir film izleyin, en sevdiğiniz kitabı okuyun ve eşliğinde bir bardak çay ya da hoşunuza giden bir içecek için.

rahatlatıcı masaj

Masaj

Hamileler için özel bir rahatlatıcı masaj huzur bulmanıza yardımcı olabilir. Bir spa ya da masöze gidemiyorsanız partnerinizden veya ailenizin bir üyesinden ayaklarınızı, bacaklarınızı, kollarınızı, ellerinizi ve omuzlarınızın bir kısmını esansiyel yağlarla hafifce ovmasını isteyebilirsiniz.

Son öneri olarak, hamileler için hazırlık kurslarına her zaman katılmaya çalışın. Doğum hakkında ihtiyaç duyacağınız her şeyi öğrenmenin yanı sıra diğer annelerle iletişime geçebilir ve deneyimleri sayesinde daha sakin olma konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Doğum Yapmakla İlgili Kimsenin Anlatmadığı 7 Şey
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum Yapmakla İlgili Kimsenin Anlatmadığı 7 Şey

Hamileliğin en etkileyici deneyimi olan doğum anı ile ilgili kimsenin anlatmadığı 7 bilgiyi paylaşıyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda doğuma daha bil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.