Bebeğin Doğum Günü ve 10 İpucu

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü sabırsızlıkla beklediniz. O büyük gün geldiğinde sorunsuz bir doğum yaşamak için ihtiyaç duyacağınız ve önceden hazırlamanız gereken şeyler vardır. Bu yazımızda en önemli doğum öncesi hazırlıkların neler olduğuna değiniyoruz.
Bebeğin Doğum Günü ve 10 İpucu

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2021

Dokuz aylık hamileliğin ardından bebeğimize kavuşacağımız o harika güne ulaştık. Her şeyin kusursuz bir şekilde gelişmesi için aşağıda doğum günü size yardımcı olacak on ipucu bırakıyoruz. Bu önerileri yerine getirerek bu eşsiz tecrübenin keyfini yaşayabilir ve sakin kalmayı başarabilirsiniz.

Bebeğin Doğum Günü İçin 10 İpucu

Doğum Çantası

Doğum için o büyük gün yaklaştıkça hastaneye neler götürmeniz gerektiği konusunda düşünmeye başlamanız gerekir. Normal şartlarda bir ay öncesinden her şeyin hazır olması gerekir. Böylece eğer evde olmadığınız bir anda doğum başlayacak olursa, biri eve gidip daha önceden hazırladığınız çantayı alabilir.

Bu çantanın oldukça büyük olması önemlidir. Çünkü hem kendiniz hem de doğacak bebeğinize ait her şeyin çantaya sığması gerekir. Bu tür bir çantayı bebek mağazalarından ya da diğer büyük mağazalardan edinebilirsiniz.

Ancak eğer bu çanta için fazla para harcamak istemiyorsanız evdeki büyük bir spor çantası da aynı işlevi görecektir.

Belgeler

hamile kadın ve pasaportu

Evden ayrılmadan önce gerekli tüm belgelerin yanınızda olduğundan emin olun. Çünkü son anda her şeyi kontrol etmek pek de mümkün olmayabilir. Doğum günü için faydalı bir ipucu: Bu tür gerekli belgeleri haftalar ve hatta bir önceki aydan hazır bulundurun.

Normal şartlarda doğum çantasını hazırlarken hiçbir detayı unutmamanız gerekir. Bunlar arasında kimlik kartınız, varsa sağlık ile ilgili belgeleriniz ve doktorun hamilelik süresince size verdiği ultrason, testler, ilaçlar vb. her türlü rapor bulunmalıdır.

Doğum Günü Malzeme Sepeti

Bazı hastanelerde hem anne hem de bebek için gerekli olan her şey sağlanır. Ancak bazılarında ise annenin hem kendisi hem de bebeği için her türlü ihtiyacı yanında getirmesi gerekir.

Bu durumda yanımızda bulundurmamız gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz: Bebeği rahat bir biçimde emzirmek için ön tarafı düğmeli bir gecelik, emzirme sutyeni, iç çamaşırı, hijyen çantası, terlik ve hastaneden çıkarken giyebileceğimiz rahat kıyafetler. Yenidoğan için ise: pijamalar, tulumlar, bezler, ıslak mendil, sabun, nemlendirici, emzik, popo kremi, şapka, eldiven, atkı ve dışarıda giyeceği kıyafetler.

Doğum Günü ve Teknoloji

Akıllı telefonunuzu ve şarj cihazınızı yanınıza almanız çok önemlidir. Uzun süredir beklediğiniz o değerli bebeğinize kavuştuğunuzda ailenizle iletişim kurmanız gerekecektir. Ayrıca bu güzel bir selfie için bulunmaz bir fırsat olabilir. Pek çok insanın da sizi tebrik etmek için arayacağını unutmayın.

Her Şeyden Önce Güzellik

Saçma gibi dursa da doğumdan günler önce bir kuaföre gitmek çok önemlidir.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hastanede pek çok kişi ziyaretinize gelecektir. Bu nedenle önceden bu ziyaretler için hazırlık yapmak gerekir. Ayrıca istenmeyen tüyleri de almak gerekebilir.

Doğum esnasında elbette bacaklarınızdaki tüylerin ne durumda olduğu önemli değildir. Ancak uzunca bir süre bu tüyleri alma şansınızın olmayacağını da aklınızdan çıkarmayın. Çünkü doğumdan sonra zor geçecek bir dönem sizi bekliyor olacak…

Bunlara ek olarak saçınızı at kuyruğu yapmayı da ihmal etmeyin. Çünkü doğumhanede başınıza ameliyat başlığı takılacaktır. Faydalı bir tavsiye: kuru şampuan kullanın.

Kozmetik Ürünler Kullanmayın

En uygunu hastaneye gitmeden önce doğal bir sabunla banyo yapmaktır.

Vücudunuz için krem kullanmayın. Çünkü eğer daha ciddi bir müdahale gerekir ve ameliyathaneye alınmak durumunda kalırsanız bu tür kremler doktorların işini zorlaştıracaktır.

Ayrıca tırnaklarınıza oje sürmemeniz gerekir. Çünkü işler karmaşık bir hal alır ve kandaki oksijen oranınız ani bir biçimde düşerse tırnaklarınızın rengi değişir ve doktorlar bu renk değişiminden problemi anlarlar.

Bununla birlikte tırnaklarınıza parlatıcı sürmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Fotoğraf

Hayatımızın önemli anlarını ölümsüzleştirmek her geçen gün daha yaygın bir alışkanlık haline geldi. Elbette bunlar arasında çocuğumuzun doğumu o en özel anlar arasında yer almaktadır.

Özel hastanelerin büyük bir çoğunluğunda size bir “albüm” hazırlamakla görevli bir fotoğrafçı bulunur. Ancak bu tür hizmetlerin oldukça pahalı olduğunun altını çizmek gerekir.

Eğer bu seçeneği tercih etmiyorsanız, eşiniz sizin için mutlaka çok güzel fotoğraflar çekecektir.

Önceden Bir Şeyler Yiyip İçin

hamile kadın yemek yiyor

Biraz ekmek ya da kaymaksız yoğurt, meyve, meyve suyu…

Yakın dönemde yapılan bir araştırmadan elde edilen sonuçlar, doğum için hazırlanan kadınların yemek yememelerine yönelik öteden beri bilinen tavsiyeler konusunda soru işaretlerine yol açmıştır.

Bu bağlamda, risk oranı düşük hamileliklerde kadınların doğum öncesinde hafif bir şeyler yemelerinde herhangi bir sakınca olmadığı belirtilmektedir.

Doğum Günü ve Seyahat Planı

Eşinizle doğum yapacağınız hastaneye en kısa hangi yoldan gideceğinizi planlamanız gerekir.

Büyük bir olasılıkla sabah erken saatlerde pek fazla trafik sorunu yaşamazsınız. Ancak eğer doğum saati trafiğin en yoğun olduğu anlardan birine denk gelirse alternatif güzergahları takip etmeniz gerekebilir.

Bu noktada küçük bir hatırlatma yapalım: Doğumların %1 ila %2’si annede herhangi bir kasılma belirtisi olmadan başlar.

Eğer bu durum sizin de başınıza gelirse ve hastaneye gitme şansınız yoksa hemen 112’yi arayarak yardım isteyin.

Nezaket

Doğum günü gelip çattığında anne adayının genellikle karşı karşıya kalacağı tüm prosedürleri unutması artık hastanelerde daha az rastlanan bir problemdir.

Doğum yapan kadınların en çok hoşlarına giden ve talep ettikleri şeylerden biri “ten tene temas” adı verilen uygulamadır. Bu uygulamada, bebek doğar doğmaz annesine verilir ve yaşamının ilk dakikalarını annesine temas ederek geçirir.

Bu süreç yaklaşık olarak yarım saat kadar sürer ve sonunda büyük bir olasılıkla ufaklık annesini emmek için hazır hale gelir.

Ayrıca hastanede ebelere ve tüm sağlık çalışanlarına karşı nazik olmak önemlidir. Çünkü bu çalışanların her biri her şeyin yolunda gitmesi için işlerini yapan insanlardır.

Artık her şey hazır olduğuna göre… Size bol şans diliyoruz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.