Bebeğinizin Hastane Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğum tarihiniz yaklaştığında, bebeğinizin hastane çantasını hazırlamanın zamanı geldi. Bir yenidoğanın bakımı söz konusu olduğunda birçok gerekli öğe vardır. Aynı zamanda, daha az önemli olan şeyler de vardır ve sadece yer kaplarlar. Bugün gerekli olanlar hakkında yardımcı olmak istiyoruz.
Bebeğinizin Hastane Çantası Nasıl Hazırlanır?

Son Güncelleme: 11 Mart, 2020

Hamileliğin son aylarında girdiğinizde, bebeğinizin hastane çantası içerisine ne koyacağınızı bilmek önemli hale gelir. Çoğu zaman, deneyimsizlik ve kaygı devralır ve hamile anneler fazla eşya koyar.

Bebeğimin hastane çantası hangi eşyaları içermeli?

Doğum tarihinizden birkaç hafta önce bebeğinizin hastane çantası hazır bulundurulmalıdır. Hastaneye gitme ve doğum yapma zamanı geldiğinde, küçük çocuğunuzun “valizinin” hazırlanması gerekir.

Ancak, yenidoğanın hayatının ilk günlerinde ihtiyacınız olan temel öğeler nelerdir? Bebeğinizin hastane çantasına kesinlikle eklemeniz gereken öğelerin listesi:

 • 0 yaş veya yenidoğan bebek bezleri: Bugün birçok marka, yeni doğanlar için ideal olan hipoalerjenik materyallerden bebek bezleri üretmektedir. Bazı hastaneler çocuk bezi sağlarken, her ihtimale karşı biraz almak iyi olur.
 • Gazlı bez, tuvalet ispirtosu %70 ve klorheksidin: Hastaneler genellikle bu ürünleri yenidoğanlara sağlar. Ancak, küçük çocuğunuzun hayatının ilk günlerinde her zaman yanınızda olmasını istersiniz. Örneğin bebeğinizin göbek deliğinin uygun hijyeni ve dezenfeksiyonu söz konusu olduğunda bu ürünler vazgeçilmezdir.
 • Bebek losyonu: Bebeğinizin cildinin çocuk bezi ile temas ettiği bölgeler tahrişe eğilimlidir. Nem bu bölgelerde birikebilir ve enfeksiyonun gelişmesine yol açabilir. Küçük çocuğunuzun çantası söz konusu olduğunda koruyucu bir nemlendirici krem şarttır.
 • Hipoalerjenik bebek mendilleri: Yenidoğanların sağlığı ve gelişimi söz konusu olduğunda iyi hijyen şarttır. İlk atıkları temizlemek çok zordur, yani ebeveynlerin sabırlı ve nazik olması gerekir. Zamanı geldiğinde, hipoalerjenik bebek mendillerinin yanınızda olması gerekir.
bebek için hastane çantası

Yenidoğanlarınız için giyim

Yukarıda listelenen öğelerin yanı sıra, aşağıdakiler gibi belirli giysi öğelerini de dahil etmek isteyeceksiniz:

 • Yenidoğanlar için tulum veya zıbınlar: Yenidoğanlar için pamuklu çamaşırları tercih etmeniz önemlidir. Bu malzeme küçük çocuğunuzun hassas cildinin nefes almasını sağlar ve tahrişe neden olmaz. Düğmeli veya ön ya da yandan aşağı doğru geniş bir boynu olan giysiler arayın. Bu faktörler bebeğinizin hem giyinmesini hem de soyunmasını kolaylaştıracaktır. Bebek kıyafetlerinin sık sık kirlendiğini unutmayın, bu nedenle çantanıza birkaç giysi koymanız gerekir.
 • Pijama: Bebeğinizin sıcak ve rahat uyuyabilmesi için pijamaya da ihtiyacı olacaktır. Yenidoğanlar vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler, yani her zaman sıkı giyinmeleri gerekir. Yaz aylarında, çocuğunuzun vücudu güç kazandıkça daha hafif giysiler seçebilirsiniz.
 • Bebek şapkaları: Yenidoğanların kafalarından ısı kaybetme eğilimi vardır, bu da sıcaklık düzenlemesini daha zor hale getirir. Bebeğinizin “valizine” birkaç pamuk şapka koyun. Bu şekilde, bebeğiniz baştan ayağa sıcak ve rahat olacaktır.
 • Çorap: Çoraplar küçük çocuğunuzun ayaklarını soğuktan korumak için önemlidir.
 • Battaniye: Hastaneden ayrılma ve eve gitme zamanı geldiğinde, bebeğinizi soğuktan korumak için bir battaniye anahtar olacaktır.
 • Önlükler ve bezler: Yenidoğanlar beslenme sırasında ve sonrasında çok sık tükürme eğilimindedir. Önlükler ve geğirme kıyafetleri, hastane çantanızda bulunması gereken öğelerdir.
 • Havlu: Hastane, yenidoğanın bakımı için uygun havluları sağlayacaktır. Bununla birlikte, her durumda, doğal liflerden yapılmış küçük, hipoalerjenik bir havlu paketlemenizi öneririz.

“Hastaneye gitme ve doğum yapma zamanı geldiğinde, küçük çocuğunuzun “valizinin” hazırlanması gerekir.”

Bebeğimin hastane çantasına hangi eşyaları almayabilirim?

Yukarıda bebeğinizin hastane çantası için gerekli öğelere baktık. Şimdi, aynı zamanda, aşırıya kaçmayı önlemek için dışarıda bırakılması daha iyi olan unsurlar var:

 • Emzik: Birçok uzmana göre, bebekler emziklerini yaşamlarının ilk ayı boyunca veya ilk yıllarından sonra kullanmamalıdır.
 • Ayakkabılar: Küçük bebek ayakkabıları sevimli olabilir, ancak tamamen gereksizdirler. Aslında, yürümeyi öğrenene kadar çocuğunuza ayakkabı giydirmeyi ertelemek en iyisidir.
emzikle uyuyan bebek
 • Parfüm ve kolonyalar: Çoğu parfüm ve kolonya, bebeğinizin cildini tahriş edebilecek ve alerjiye neden olabilecek alkol içerir. Gereksiz olmasının yanı sıra, kullanımları da ılımlı olmalıdır. Doğrudan bebeğinizin cildine değil, yalnızca giysilere uygulayın.
 • Oyuncaklar: Oyuncaklar, çocuğun bilişsel ve fiziksel gelişiminin önemli bir parçasıdır, ancak bu aşamada değil. Onları evinizde bırakmak en iyisidir, çocuğunuz önümüzdeki aylarda keyfini çıkarabilir.
 • Diş çıkarma oyuncakları: Bebeğinizin diş çıkarmaya başlaması birkaç ay sürecektir. Yani bu noktada elinizin altında olmasına gerek yok.

Bebeğinizin hastane çantasını hazırlamak basit bir görev gibi görünse de, gözden kaçması kolay birçok ayrıntı vardır. Bu basit ama etkili kılavuzun yardımıyla, bebeğinizin çantasını hemen paketlemek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Doğum gününde çantanızda ne olmalı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum gününde çantanızda ne olmalı?

Doğum için hastaneye giderken yanınıza almanız gerekenleri paylaşıyoruz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.