Hamilelikte İstenmeyen Tüyleri Yok Etmek: Etkili Yöntemler

Hamileyseniz ve tüylerinizi nasıl yok edeceğiniz konusunda endişeliyseniz, hayatınızın bu döneminde bazı yöntemlerin diğerlerinden daha güvenilir olduğunu bilmelisiniz. Daha fazlasını öğrenmek için bu yazıyı okuyun. 
Hamilelikte İstenmeyen Tüyleri Yok Etmek: Etkili Yöntemler

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2020

Hamilelik sırasında, hormonlar nedeniyle bazen istenmeyen ve beklenmeyen bölgelerde kalın tüyler oluşabilir. Bu dönemde bazı tüy alma yöntemlerinden kaçınılması gerekir. Hamilelikte istenmeyen tüyleri yok etmek ve bunu yaparken güvenli yolları kullanmak için akılda tutulması gereken bazı ipuçları vardır.

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudunda kan akışında ve hormon düzeylerinde artış olması cildi, tırnakları ve saçları etkileyebilir. Ne yazık ki bu etkenler aynı zamanda tüylerin büyümesine de yol açar. Bu durum doğumun üzerinden yaklaşık 6 ay geçtikten ve emzirme dönemi sona erdikten sonra normale döner.

Bu durumun bir diğer nedeni de hamile kadınlarda östrojen düzeyinin yükselmesidir. Östrojenin yükselmesi, saç büyüme döngüsünün büyüme ve dönüşüm aşamalarını uzatır. Böylece bu dönemde daha az saç dökülmesi olur.

Bu, söz konusu saçlarınızsa harika olabilir ancak koltukaltındaki ve bacaklardaki tüyler için aynı şey geçerli değildir.  Bunu hesaba katarak, hamilelik döneminde istenmeyen tüyleri yok etmek için kullanabileceğiniz bazı etkili yöntemler vardır.

Hamilelik döneminde istenmeyen tüyleri yok etmek

İşte hamilelik sırasında istenmeyen tüyleri yok etmek için kullanılabilecek en güvenli epilasyon yöntemlerinden bazıları. Not alın ve ihtiyaçlarınıza en uygun yöntemi tercih edin.

1. İstenmeyen tüyleri yok etmek: Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler, hamilelik döneminde tüyleri yok etmek için kullanılan en popüler yöntemlerden biridir. Krem kimyasal maddeler içerdiğinden bazen hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu yüzden yalnızca daha önce uyguladıysanız bu yöntemi kullanmalısınız.

Bunun yanında, tüy dökücü kremlerin gelişmekte olan bir fetüse zarar verebileceğini gösteren gerçek bir kanıt olmadığını bilmelisiniz. Ancak bu tür bir ürün kullanmadan önce her zaman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

hamile karın anne baba eller

2. Elektrikli jilet

Elektrikli jiletler hamilelik boyunca kullanılabilir. Söz konusu istenmeyen tüyleri yok etmek olduğunda en güvenli seçeneklerden biridir. Diğer yöntemleri kullanırken olduğu gibi bunu kullanırken de dikkatli olunmalıdır. Sadece temiz ve dezenfekte edilmiş jiletleri kullanın.

3. Ağda

Normalde olduğu gibi ağda kullanarak tüylerinizi yok etmeyi bırakmanız için hiçbir tıbbi neden olmasa da, ağda da bazı elektrikli jiletler gibi cilt hassasiyetiyle ilgili sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle, tüm vücudunuzdaki tüyleri ağdayla yok etmeye kalkışmadan önce, cildinizin küçük bir kısmında ağdayı test etmeniz iyi bir fikirdir. Böylece ağdanın cildinizde ne gibi etkileri olduğunu ve ağda yaparken nasıl hissettiğinizi görebileceksiniz.

“İçerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle bazen hassas ciltlerde tahrişe neden olabilecekleri için tüy dökücü kremleri, yalnızca daha önce uyguladıysanız kullanabilirsiniz.”

4. Tıraş etmek

Daha geniş alanlardaki istenmeyen tüyleri yok etmek için gerekirse tıraş olabilirsiniz. Tıraş evde uygulayabileceğiniz kolay bir seçenektir. Kökler çekildiğinde oluşan acı veya deri yoluyla emilen kimyasallar gibi sorunları içermez.

Bu yöntemde tıraş köpüğü kullanılması gerekir. Çoğu kadın bu işlemi duştayken uygulama eğilimindedir. Duştayken  kayıp düşme riskini göz önünde bulundurarak eşinizden yardım istemenizi öneririz.

5. Lazer tedavileri

Lazer epilasyonun hamilelik döneminde uygulanmasının güvenli olmadığını gösteren klinik bir kanıt yoktur. Ancak genellikle tavsiye edilmez çünkü cilt tonu hamile olduğunuzda artan melanin üretiminden etkilenebilir.

Bu da lazer tedavilerine ve cilt pigmentasyonuna olası kalıcı hasara karşı daha fazla duyarlılık gösterme riski olduğu anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak bebek doğana kadar herhangi türdeki bir lazer tedavisini ertelemeniz en iyisi olacaktır.

bacaklar yatak

6. Elektroliz

Son olarak elektrik yerine ısı kullanılan bir yöntem vardır: Elektroliz. Bu nedenle göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bir seçenek olabilir.

Ancak tıpkı lazerle epilasyon gibi, bu yöntemin hamilelik döneminde uygulanmasının güvenlik seviyesi ile ilgili bir şey söylemenin mümkün olmadığını bilmelisiniz. Hamileyken bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, bu yönteme başvurmadan önce doktorunuzdan yazılı izin almanız gerekir.

Bunun yanında unutmayın ki, hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler vücudunuzdaki tüyleri daha kalın ve daha koyu bir hale getirebilir. Ayrıca bir yandan artan kan akışı cildinizi çok daha hassas yaparken diğer yandan  daha önce tüy olmayan yerlerde tüyler çıkabilir.

Bu faktörler nedeniyle hamilelik döneminde kullanılabilecek en iyi epilasyon yöntemlerini dikkatle gözden geçirmeniz ve durumunuz için en uygun seçimi yapmanız önemlidir. Seçeceğiniz yöntemi belirlemeden önce doktorunuzdan randevu almanız iyi bir fikirdir.

İlginizi çekebilir ...
Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamileyken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Bu yazımızda hamilelik ve lazer epilasyon hakkındaki şüpheleri gidereceğiz. Hamileyken lazer epilasyon yaptırmanın bir zararı var mıdır?


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.