İyi Bir Yaz Hamileliği İçin 7 Öneri

Yaz mevsiminde normal hamilelik koşullarına bir de ekstra sıcaklar eklenince hamile kadınların yazın farklı önlemler alması gerekebilir. Bu yüzden, iyi bir yaz hamileliği için 7 öneri hazırladık, bunları uygulamanın hayatınızı kolaylaştıracağına emin olabilirsiniz.
İyi Bir Yaz Hamileliği İçin 7 Öneri

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2021

Bebeğin kilosunun arttığı hamileliğin son üç ayını, yaz aylarında yaşamak çok zor bir durumdur. Eğer sizin de hamileliğiniz yaza denk gelecekse, iyi bir yaz hamileliği için 7 öneri vereceğimiz bu yazı tam size göre! Okuyun ve hamileliğinizi enerjik ve rahat bir şekilde atlatın.

Güneş ışınları, sinek ısırmaları ve dehidrasyon yaz hamileliğini dayanılmaz hale getiren üç faktördür. Sıcaklık, kan akışını hızlandırdığı için müstakbel annenin de vücut sıcaklığı artar. Tüm bunlar bir araya geldiğinde yazın hamilelik yaşayan bir kadının hayatı çok zorlaşır. İşte bu zorluklarla savaşmanızı kolaylaştıracak öneriler!

İyi bir yaz hamileliği için 7 öneri

Eğer hamileyseniz yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklar, normalden daha fazla yorgun ve uyuşuk hissetmenize sebep olabilir. Bununla beraber, yaz mevsiminin getirdiği pozitif ruh halinin avantajları da çoktur. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayın ve iyi bir yaz hamileliği geçirmeyi garantileyin.

Bol su için

Günde en az iki litre yani yaklaşık olarak 8 bardak su içmek sağlıklı olmanın temel adımlarından biridir. Aynı şekilde, ter yoluyla kaybettiğiniz mineral tuzları almak için izotonik içecekler de içmeyi tercih edebilirsiniz. Meyve suyu ve süt gibi sıvılar tüketmek de vücudunuzda dehidrasyon olmasını azaltır. Ayrıca, serinlemenize, toksinleri ve ödemleri atmanıza da yardımcı olur.

İyi bir yaz hamileliği için havaya uygun giysiler tercih edin

Pamuk ya da keten gibi doğal kumaşlardan yapılmış rahat kıyafetler giyin. Sıkı ve dar giysilerden kaçının. Bu sayede, terin kıyafet ve deriniz arasında kalarak yaratabileceği cilt enfeksiyonlarını önlemiş olursunuz. Buna ek olarak, güneş gözlüğü ve şapka kullanarak kendinizi güneş ışınlarından koruyun. Sırt ve bacak ağrılarından kaçınmak için rahat ayakkabılar tercih edin. Likra ya da elastik özellikteki sentetik kumaşlardan uzak durun.

yaz mevsiminde hamilelik

Cildinizi güneşten koruyun

Yaz ayları boyunca yüksek UV koruma faktörüne sahip güneş koruyucu kremler kullanmanızı öneririz. Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüzünüze ve vücudunuza güneş kremi uygulayın. Hatta, gölgede kalacaksanız bile güneş koruyucu sürerek önlem almanız sağlığınız için en iyisi olacaktır.

Hormonal değişikliklerin üzerine güneşe maruz kalmak melanin üretimini artırır, bu da melazma yani gebelik lekesi olasılığının artması demektir. Bu yüzden, gün ortasında güneşe maruz kalmaktan kaçının ve hamileliğinizin daha güvenli ve sağlıklı olmasına katkıda bulunun.

Hafif egzersizler yapın

Egzersiz yapmak son derece önemlidir. Egzersiz, sadece şekle girmenizi sağlamakla kalmaz, ayrıca size enerji de verir. Yaz aylarında yürüyüşe çıkmak, pilates yapmak ya da yüzmeye gitmek hamile kadınlar için hem güvenli hem de keyifli ve faydalı aktivitelerdir. Yüzmek, kalori yakmanızı sağlar ve siyatik sinirinin üzerindeki baskıyı azaltır. Ayrıca, kaldırma kuvvetinden dolayı vücudunuzun taşıdığı ağırlığın hafiflemesini de sağlar ve sizi serinletir.

“Meyve suyu ve süt gibi sıvılar tüketmek de vücudunuzda dehidrasyon olmasını azaltır. Ayrıca, serinlemenize, toksinleri ve ödemleri atmanıza da yardımcı olur.”

İyi bir yaz hamileliği için meyve ve sebze tüketin

Beslenme uzmanları, hamile kadınların meyve, sebze ve protein açısından zengin bir diyet uygulamasını önermektedir. Meyveler, yüksek oranda su ve lif bulundurur ve hem serinlemenizi sağlar hem de susuzluğunuzu giderir. Bu gıdalar ayrıca, hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin de alınmasını sağlar. Buna ek olarak, meyve ve sebze tüketmek, hamilelikte yaşanan kabızlık, su kaybı ve şişkinlik gibi can sıkıcı durumları da rahatlatır. 

Kendinizi hem içeriden hem dışarıdan yenileyin

Çok lezzetli bir smoothie içmek için başka bir bahaneye ihtiyacınız var mı? Özellikle de glutensiz ve şekersizse çok daha iyi, böylece hiç pişmanlık duymadan içeceğinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, dondurma yiyebilir ve farklı soğuk içecekler de içebilirsiniz. Evde sıkılmak yerine bir alışveriş merkezine gidip gezebilir ya da bir sinema filmine bilet alabilirsiniz. Böylece serin bir ortamda rahatlamış olursunuz.

Vücut sıcaklığınızı düşürmek ve hamileliğinizi kolaylaştırmak için bu farklı seçenekleri mutlaka deneyin. Soğuk jellerle yapılan masajlar, havuzda yüzmek ve klimalı ortamlarda bulunmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, terlemeyi azaltmak ve vücudunuzu rahatlatmak için soğuk suya batırılmış biz bezi boynunuza ve alnınıza da koyabilirsiniz.

yüzen hamile kadın

Sinek ve böcek ısırıklarına dikkat edin

Yazın getirdiği tehlikelerden biri de sinek ve böcek ısırıklarıdır. Bazı böcek türleri, anne karnındaki bebeğe zarar verecek hastalıklar taşıyabilir. Ormana ya da hayvanların yaşadığı yerlere yakın bir bölgede yaşıyorsanız böcek ısırıklarından kaçınmak için uzun parlak renkli kıyafetler tercih etmeniz iyi olacaktır. Böylece böcekleri daha rahat görüp kovalayabilirsiniz.

Eğer böcek kovucu kullanacaksanız teninize değmesi konusunda çok dikkatli olun ve sadece kıyafetlerinizin üzerine kullanın. Yine de ısırılırsanız, kaşıntı önleyici krem uygulayın. Doğru tedavi için bir doktora görünmeniz en iyisi olacaktır.

Sizin de gördüğünüz gibi yazın hamilelik bir kabusa dönüşmek zorunda değil, iyi bir yaz hamileliği geçirmek de mümkün. Bu tavsiyeleri uygulayın ve bu güzel ve eşsiz zamanın tadını daha iyi çıkarın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.