Hamilelik Sırasında Duygusal Değişimler

Hamilelik, kadının hayatında çok özel bir andır. Ayrıca, bu süreçte pek çok dönüşüm de meydana gelir. Bu yazımızda, bu değerli süreçte meydana gelen duygusal değişimlerden bazılarının altını çizeceğiz.
Hamilelik Sırasında Duygusal Değişimler

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Şüphesiz, hamilelik sırasında kadınlar pek çok fiziksel ve duygusal değişim geçirirler. Dokuz ayı en sağlıklı ve en mutlu şekilde geçirebilmek için en uygun yolu bilmek önemlidir.Hamilelik sırasında önemli psikolojik değişimler meydana gelir. Bunlardan bazıları anksiyete, bezginlik ve iç çatışmalardır.

Hamilelik, kadının hayatında özfarkındalık konusunda en önemli anlardan biridir. Duygusal değişimlerin yoğunluğu, bazı kadınların kendilerini bitkin hissetmesine de sebep olabilir.

Sahip olacağınız çocuğu ve başınıza gelecek değişimleri düşünmek yardımcı olabilir. Bu, anne adaylarını bebeğin doğumuna mümkün olduğunca hazır hissettirmeyi sağlar.

Hamilelik sırasında duygusal değişimler

Pek çok kadın, yaşamının bir noktasında çocuk sahibi olmak istemektedir. Bununla birlikte, hamile kaldığınızda ise durum hayal ettiğinizden farklı olabilir.

Buna ek olarak, bazı anneler ruh halindeki iniş çıkışlar, asabiyet ve mutluluk ve üzüntü arasındaki hızlı değişimlerle karşı karşıya kaldıklarında şaşırabilmektedir.Bu yoğun duygular, hormonların fazla yüklenmesinden ve vücudun görüntüsündeki değişimlerden kaynaklanmaktadır.

Aslında, hamile kadınların bu tür duygulara sahip olması normaldir. Bunlar utanılması gereken durumlar değildir. Önemli olan duyguları ifade etme fırsatına sahip olmaktır.

Buna ek olarak, kadınları yargılamadan anladığınızı onlara hissettirmeniz lazım. Bu nedenle, partner, arkadaşlar ve diğer hamile kadınlardan destek almak gereklidir.

hamilelikte baş ağrısı

Üç trimesterde meydana gelen duygusal değişimler

Kadınların duygu durumundaki değişimler, her trimesterde değişir. Her dönem, yeni duyguları da beraberinde getirir. Aşağıda, üç trimesterde meydana gelen duygusal değişimleri açıklayacağız:

Birinci trimester

Hamileliğin ilk trimesterindeki duygusal değişimlerin hafif olması son derece olasıdır. Anne adayı olarak, hamile olduğunuz gerçeğini kabul etmeniz gerekir.

Ardından, gelecek aylar için zihinsel olarak kendilerini hazırlamaya başlarlar. İlk fiziksel rahatsızlık, duygusal ve yorgun hissetmenize sebep olabilir.

İkinci trimester

Şüphesiz, bu trimester anne adayları için pek çok olumlu duyguyu da beraberinde getirir. Pek çok insan, bunun en eğlenceli aşama olduğunu düşünür çünkü kadının duygu yoğunluğu azalır, daha az yorgun hisseder, ağrıları azalır ve cinsel dürtüsü artar.

Üçüncü trimester

Hamileliğin son haftaları boyunca, hamile kadınlarda duygusal stres ve şok görülür. Bunun sebebi kilo artışı, ağrılar ve doğuma ilişkin endişeler olabilir. Ayrıca, kendilerini bekleyen sorumluluklar konusunda bunalmış hissetmeye de başlayabilirler.

“Doğum, hayatınızın aşkıyla tanışacağınızdan emin olduğunuz tek kör randevudur.”

Anksiyete: en önemli duygusal değişim

Anne adaylarının hissettiği en önemli değişimlerden bir tanesi, anksiyete seviyesindeki artıştır. İlk olarak, anksiyete aşağıdaki sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Çocuğun doğumuna ilişkin anksiyete.

En yaygın korku, çocuğun bir sağlık problemi yaşayacağını düşünmektir.

 • Kendileri ve vücutlarındaki değişimlerle ilgili anksiyete.

Bu, kilo ve vücut şeklindeki değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir endişedir. Bununla birlikte, bunlar kadınların üstesinden gelebileceği durumlardır.

 • Çiftin ilişkisine dair anksiyeteler.

Hamilelik ve doğumdan sonraki süreç, çiftlerin alışkanlıklarında pek çok değişime sebep olmaktadır. Örneğin, cinsel istekte azalma meydana gelebilir. Bu, çiftlerin memnuniyetsiz hissetmesine sebep olur. Doğumdan sonra bile, çiftler arasındaki yakın ilişkinin devam etmesi önemlidir.

Ayrıca, hamilelik sırasında kadınlar ani mod değişimleri yaşayabilir. Bununla birlikte, bu dönem aynı zamanda kadınların sevinç ve mutluluk hissettiği bir dönemdir.

hamile kadın

Hamilelikte duygusal değişimlerin semptomları

Eğer kadınlar duygu durumlarındaki değişimlerle ilgili çok endişelenirse, mutlaka bir doktora danışmalıdır. Aşağıda, derhal tıbbi yardım gerektirecek bazı durumları bulabilirsiniz. Eğer bu semptomlardan herhangi birini gözlemlerseniz, hemen doktora gidin:

  • Israrcı ruh hali değişimleri
 • Anksiyete atakları
 • Insomnia
 • Hafıza kaybı
 • Üzüntü ve sık sık ağlama
 • Suçluluk ve işe yaramazlık hissi
 • Sabırsızlık ve kendini kontrol edememe
 • Normalde zevk alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı
 • Sıcak basmaları, karın ağrısı, titreme ve baş dönmesi

Son olarak, bu yoğun duygusal değişimlerin doğumdan sonra ortadan kalkacağını unutmayın. Eğer bu duygu durumları ısrarcı davranırsa, doktora gidin.

Depresyon veya ruh halindeki iniş çıkışlar için herhangi bir ilaç veya doğal tedavi kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Sağlığınız öncelik olduğundan, kendinize dikkat etmeniz gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.