Dördüncü Trimester Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Doğum sonrası olarak da bilinen, gebeliğin dördüncü üç aylık dönemi hakkında bilmeniz gereken bu 8 şeyi kaçırmayın.
Dördüncü Trimester Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2020

İster ilk kez anne olun ister yeni doğum yapmış olun, harika bir hediye aldınız: çocuğunuz. Hamileliğiniz sırasında bebeğiniz ve doğum süreci hakkında çok şey öğrenmiş olabilirsiniz. Ancak, hamileliğin dördüncü üç aylık dönemi olan doğum sonrasını öğrenmeye yeterince zaman ayırmadınız.

Uzman anne olmanın kesin bir yolu yoktur, çünkü ihtiyacınız olan bilgiyi size verecek olan deneyimdir. Ancak bu, pratik ve zaman alır. Dördüncü üç aylık dönemle ilgili bilmeniz gereken şeyler var çünkü ileride olacaklara daha iyi hazırlanacaksınız.

Dördüncü üç aylık dönem ile ilgili 8 önemli husus

1. Dördüncü üç aylık dönemde basit demek kolay demek değildir

Yeni doğmuş bir bebeğin bakımı teoride basit olabilir, ancak yanlış anlamayın – ne kadar zor olabileceği şaşırtıcıdır. Uykusuzluk, işleri ne kadar zor hissedeceğinizde, fiziksel iyileşmenizde ve anne olmayı kabullenmenizde önemli bir rol oynar.

2. İyileşmek için ritminize ihtiyacınız var

En az 16 hafta iyileşemezsiniz ve muhtemelen bir yıl sonrasına kadar tamamen iyileştiğinizi hissetmezsiniz. Bu yavaş iyileşme konusunda kendinizi kötü hissetmeyin, çünkü bu oldukça normaldir. Toplumun dikte ettiklerine bağlı kalmayı aklınızdan bile geçirmeyin, çünkü doğum sonrası iyileşmenin gerçekliği bu değildir.

İyi uyuyamayacaksın, ayağa kalkmak ve oturmak acı verecek, çok kan kaybedeceksin, güçsüz hissedeceksin, göğüslerin her zaman süt sızdıracak ve hatta duş almak bile bir çile olabilir. Kendinize karşı nazik olmalısınız – vücudunuzun büyümesi, uyum sağlaması ve bebeğinizi doğurması dokuz ay (aşağı yukarı) sürdü. Yani mantıklı olarak, işleri tekrar yerine getirmek için zamana ihtiyacı var.

3. Bebeğinizin de dördüncü trimesterde iyileşmeye ihtiyacı var

Bebeklerin de iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır, çünkü bu onlar için kolay bir süreç değildir. Bebeğiniz ağladığında ve huzursuz olduğunda ona karşı empatik olun. Onların da tıpkı sizin yaptığınız gibi doğum sürecini atlatmaları gerekir. Ayrıca bebeğinizin yeni hayatına alışması gerekir.

4. Tıbbi randevularınıza yanınızda birini götürün

Uykusuzluk, hormonlarınız her yerde ve her şey çok yeni olduğundan, doktor randevuları muazzam bir çile gibi görünebilir. Öyleyse, eşinizden, annenizden, kız kardeşinizden veya  yakın bir arkadaşınızdan size eşlik etmesini istemenin tam zamanı.

Her şeyi dinleyecekler, belki de sormayı düşünmediğiniz soruları soracaklar ve randevuda doktorun size söylediği şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaklar.

5. Beklenmedik bir şekilde hayatınıza giren insanlar

Hem hamilelik sırasında hem de sonrasında (doğum sonrası dönemde) yaşayacağınız deneyimlerden biri, size sevgi ve destek sunmak için size ulaşacak insanların olacağıdır. Karşılığında bir şey beklemeden, nasıl olduğunuzu sormak için kaç kişinin size yaklaşacağına şaşıracaksınız.

Son zamanlarda aynı deneyimi yaşamış ve ne kadar zor bir dönemden geçeceğinizi fark etmiş kişiler olabilirler. Şu anda yaşadıklarınızı yaşamış akrabalarınız veya arkadaşlarınız yoksa, yalnızlık duyguları yaşayabilirsiniz.

Ancak, birisi elini uzattığında, onu tutun çünkü tam da ihtiyacınız olan şey ve doğru zamanda harika bir destek olabilir. Buna ek olarak, gelecekte sizin yaşadıklarınızı da yaşabilir ve yardımınıza ihtiyaçları olabilir.

6. Dördüncü üç aylık dönemde küçük zaferleri kutlayın

Yapabileceğiniz en güçlü ve önemli şeylerden biri, küçük zaferleri kutlamak ve o küçük neşe ve mutluluk anları için minnettar olmaktır.

Belki de ilk başta, tırnaklarınızı yapmak, bir teşekkür kartı yazmak ya da biraz huzur ve sessizlik içinde bir fincan çay içmek gibi hayattaki basit şeyleri yapmak istersiniz. Bir süre sonra biraz daha maceraperest olabilir ve öğle yemeği için arkadaş ve akrabalarla buluşabilir, bebeğinizle yürüyüşe çıkabilir, markete gidebilirsiniz vb.

Bunlar kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak şeylerdir ve ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz. Yeni bir anne olduğunuzda, her zamanki gibi masada gerçekten akşam yemeği yiyebildiğinizde veya bir işinizi halledebilecekken kendinizle gurur duymanız tamamen kabul edilebilir. Tabii ki duymalısınız! Aslında gururla parlamalısınız.

7. Dördüncü üç aylık döneminizde yardım istemekten utanmayın

Uzmanlara gelince, yararlanılacak çok sayıda bilgi vardır. Emzirme uzmanları, uyku danışmanları, pelvik taban fizyoterapistleri, doğum sonrası doulas vb. emrinizde olacak.

Bununla birlikte, yardım istemek aynı zamanda annenizden kestirmek için bebeğinize gelip bakmasını istemek veya bir arkadaşınızdan bir torba çocuk bezi getirmesini istemek anlamına da gelebilir. Ve tabii ki, doğum sonrası anksiyete veya depresyon için destek arama seçeneklerini unutmamalısınız. Bu çok önemlidir ve iyileşmenizde büyük bir fark yaratabilir.

8. Her şey geçer…

Her şey geçer ve her şey daha kolay ve daha iyi hale gelir. Belki de insanların “Kolaylaşmaz, sadece farklılaşır” gibi şeyler söylediğini duymuşsunuzdur. Bu doğru değil.

Kolaylaşıyor. Daha iyi uyursunuz, emzirmek (emziriyorsanız) kolaylaşır, kolik kaybolur ve yenidoğanlar sevimli, gülümseyen, sevimli bebekler olur. Yenidoğan aşamasını sevmiyorsanız, o zaman yalnız değilsiniz – oldukça normal!

Yeni bir anne olmak, sonunda hiç ışık olmayan uzun, sonsuz bir tünel gibi görünebilir. Ancak endişelenmeyin, kısa süre sonra çıkış yolunu bulacaksınız ve diğer tarafta kendinizi yeniden keşfedeceksiniz – ve ayrıca dünyanın en tatlı bebeğini de keşfedeceksiniz! Gerçek anneliğe ulaşacaksın ve sen de bu kadar uzun süre uykuda yatan o savaşçı anneyi bulduğun için gurur duyacaksın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.