Doğurganlığı Artıran Yoga Duruşları: Canlandırıcı 6 Asana

Bu faydalı yoga duruşları sayesinde vücudunuzun anneliğe daha iyi hazırlanmasını sağlayın.
Doğurganlığı Artıran Yoga Duruşları: Canlandırıcı 6 Asana

Son Güncelleme: 25 Haziran, 2019

Doğurganlığı artıran ve hamile kalmanızda aktif olarak size yardım edecek altı yoga duruşunu keşfedin. Doğurganlığı artıran yoga duruşları ve bu egzersizlerin neden kadınların anne olmasına yardımcı olduğunu birlikte anlayalım. Bunun cevabı, yoganın kadın vücudu üzerindeki olumlu etkilerinde gizlidir.

Öncelikle yoga, stresi azaltmak için harika bir yöntemdir. Ayrıca, vücudun toksinlerden arınmasını ve kan dolaşımının ve bağışıklık sisteminin gelişmesini de sağlar. Bu tür bir egzersizin katma değeri de hormonları düzenlemeye yardımcı olması ve doğurganlık sorunu olan kadınlarda hormonal tedavilerin daha iyi işe yaramasını sağlamasıdır.

“Hamilelik, yogaya başlamak için iyi bir zaman olabilir çünkü yoga duruşları, bebek bekleyen bir annenin vücudundaki değişikliklere uyum sağlayabilmektedir. Bir kadın yoga duruşları sayesinde, gücünü korumayı, leğen kemiği ve karın duvarını daha güçlü hale getirmeyi, esnekliğini geliştirmeyi ve anksiyeteyi azaltmayı sağlayabilir.

– Esther Azon Lopez, Eduardo Mir Ramos –

Gebe kalmak ve hamilelik sırasında yapmak için en iyi yoga duruşları

1. Oturarak öne eğilme duruşu

Bu duruşu yapmak için bacaklarınızı uzatmalı ve ellerinizle ayak uçlarınıza dokunacak şekilde öne doğru eğilmelisiniz. Bu spesifik poz, sırtın alt kısmındaki, kalçalardaki ve diz arkası kirişindeki kaslardaki gerilimi azaltır. Kasları rahatlatmak, özellikle de yumurtalık ve rahim başta olmak üzere üreme organlarını canlandırır.

2. Doğurganlığı artıran yoga duruşları: Arı nefesi tekniği

Bu yoga duruşu ya da asana, doğurganlığın önündeki en büyük engellerden biri olan stresi azaltmak için idealdir. Dik oturun ve işaret parmağınız, kulak kıkırdağınızın dışına denk gelecek şekilde tutarak derin nefes alın.

Daha sonra, kıkırdağınıza hafifçe bastırarak nefesinizi verin ve bir arı vızıltısı sesini taklit edin (bu da bu duruşun isminin arı nefesi olma sebebidir). Bu uygulamayı 6 ya da 7 kez tekrar edin.

yoga duruşları yapan kadınlar

3. Yaslanmış tanrıça duruşu

Bu duruşu uygulamak için, rahat bir yüzeye uzanarak sırtınızı yere koymalı ve boynunuzu da bir yastıkla desteklemelisiniz. Ayak tabanlarınız düzgün bir şekilde yere değmeli ve dizlerinizi kırmalısınız ve böylece bacaklarınızı iki yana doğru açarak leğen kemiğinizi rahatlatmış olursunuz.

Bu yoga duruşu, iç kasların ve kasıklardaki kasların çalışmasına yardım eder. Ayrıca, tüp bebek uygulaması, stres ve regl ağrısı gibi süreçlerde oluşan fiziksel rahatsızlıkları hafifletir.

İdeal olarak, bu duruşu 10 dakika boyunca koruyabilmeniz gerekir. Bu süre içinde de nefesinizi kontrol etmeli ve pozisyonunuzu değiştirecek herhangi ani bir hareket yapmaktan kaçınmalısınız.

4. Doğurganlığı artıran yoga duruşları: Mum duruşu

Bu duruş tiroit bezini uyarır. Tiroit yetmezliği, kısırlığın başlıca sebeplerinden biridir. Sırt üstü şekilde uzanın, bacaklarınızı ayak tabanlarınız yukarı bakacak şekilde kaldırın. Bacaklarınızın vücudunuzla 90 derece açı yapmasını sağlamanız gerekir. Daha sonra, ellerinizle kalçanızı yukarı doğru kaldırın ve bacaklarınızı daha da yukarı itin.

Bu pozisyonu yaklaşık 90 saniye boyunca tutun. Daha sonra, kalça ve bacaklarınızı yavaşça tekrar indirin, böylece tüm vücudunuz tekrar sırt üstü olarak yere değiyor olacaktır.

5. Bacaklar duvara doğru 

Bu duruşu 15 ila 20 dakika arasında tutmayı denemelisiniz. Bu hareketi yapmak için sırt üstü uzanarak bacaklarınızı bir duvara dik olacak şekilde yaslamanız yeterli olacaktır.

Bu duruşu cinsel ilişki sonrasında uygulamanın hamile kalma ihtimalini artırdığına inanılmaktadır. Buna inanılmasının sebebi, spermlerin vücutta rahim içinde, fallop tüplerine daha yakın bir yerde kalacak olmasıdır.

6. Kobra duruşu

Avuç içleriniz yere tutunacak şekilde yüz üstü uzanın. Ayak tabanlarınız dışa bakacak şekilde ayak parmaklarınızı uzatın. Vücudunuzu yukarı doğru kaldırırken yavaşça ve sakince nefes alıp verin. El, ayak ve kalçalarınız aşağı doğru bakarken sırtınızı dikkatlice yay şekline getirin.

Kobra duruşu, üreme organlarına giden kan dolaşımını geliştirdiği için doğurganlığı artırmak için en çok önerilen yoga duruşlarından biridir. Ayrıca, hormonları dengelemek için de yardımcı olur. Dahası, cinsel ilişki sonrası yumurtanın döllenmesini sağlayan servikal mukus oluşumunu da sağlar.

dışarıda yoga yapan kadın

Hamile kalmak için ve hamileliğinizin sonraki aşamaları için mükemmel bir rutin oluşturmaya özen gösterin. Fiziksel açıdan olumlu faydaları olmasının yanı sıra ayrıca kendinizi daha rahat hissedersiniz ve daha az stres ve anksiyeteye maruz kalırsınız.

Vücudunuza ve zihninize günde sadece kırk beş dakika ila bir saat arasında vakit ayırmanız yeterli. Haydi yoganın harika faydalarından siz de yararlanın!

İlginizi çekebilir ...
Sırtınızı Güçlendirmek İçin Egzersizler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Sırtınızı Güçlendirmek İçin Egzersizler

Sırtınızı güçlendirmek için olan bazı egzersizler sayesinde sırt problemlerinizi hafifletmeniz veya onlardan tamamen kurtulmanız mümkün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barbira Freedman F. (2005). Yoga para embarazo, parto y más. Madrid: Tursen & H. Blume;

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.