Hamileyken İş Bulmak Zor Mudur?

15 Haziran 2020
Ne yazık ki, hamileyken iş bulmak kadınlar için her zaman kolay değildir. Bugünün makalesinde bu konuya bir göz atacağız, bu yüzden okumaya devam edin.

Kadınlar gittikçe finansal açıdan bağımsız hale geliyor ve iş piyasası dünya çapında değişiyor. Bununla birlikte, hala eşitsizlikler var ve hamileyken iş bulmak çok karmaşık olabilir.

Son 25 yılda, kadınlar işgücüne katılmada önemli adımlar attı. Birçok engeli aştılar ve daha önce erkeklere özel olan işleri üstlendiler. Bununla birlikte, hamileyken iş bulmak hala bir sorundur.

Şimdi fırsatlar konusunda daha fazla eşitlik olsa da, hamile kadınlar için olanaklar sınırlı kalmaktadır. Bunun nedeni, hamile bir kadını işe almanın hem gelecekteki anne hem de iş için bir dizi sonucu ima etmesinden kaynaklanmaktadır.

Gelecekteki anne için sonuçlardan bahsettiğimizde, sağlığı ve bebeğinin sağlığı hakkında konuşuyoruz. Vücudu içinde ve çevresinde, bazı insanların mümkün olduğunca sakin bir günlük yaşama sahip olmak olarak yorumladığı uyumu koruması gerekir.

Merkezi sinir, endokrin ve bağışıklık sistemleri arasındaki sıkı bağlantı, annedeki herhangi bir değişikliğin bebeğin gelişimini etkileyebileceği anlamına gelir.

Hamileyken iş bulmak neden zordur?

Hamileyken iş bulmak daha zordur, çünkü bazı durumlarda hamilelik üretkenliği ve sonuç olarak şirket için karlılığı azaltabilir.

Müstakbel annenin mesleğine bağlı olarak, çalışma sağlık riskleri de içerebilir. Bu, işveren için yasal olarak birçok soruna yol açabilir.

Öte yandan, şirketin hamile bir kadın çalıştırırken endişe duyabileceği sonuçlar vardır: aralarında doktor ziyaretleri ve durumu ile ilgili izin günleri vermek bulunmaktadır.

Hamile kadınların karşılaştığı engellere rağmen, ilerleme, kişisel gelişim ve bağımsızlık için tam çalışma hakları vardır. Tazminat hem duygusal hem de ekonomiktir.

hamileyken iş bulmak isteyen kadın

Çalışan hamile kadınlar için koruyucu haklar

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, hamileyken iş bulmanın çok zor olduğu iyi bilinmektedir. Ancak, zaten çalışıyorsanız ve hamile kalırsanız, haklarınızın ne olduğunu bilmelisiniz.

Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, bunlar değişebilir. Temel olarak, çoğunluk aşağıdaki ilkelere dayanmaktadır:

Müstakbel anneyi statüsüne ve eğitimine göre bir aktiviteye geçirmek

Çalışma koşulları kadının profesyonel seviyesine uygun olmalı, onu asla daha düşük bir konuma getirmemelidir.

Doğum izni verin

Bu hamile kadınların en temel haklarından biridir. Yaklaşık 16 ardışık haftadan oluşur. Çocuk doğduktan sonra kadının iyileşmesi için en az altı hafta gerekir.

Bir kadını hamile olduğu için kovmak yasaktır

Bir yönetici bir çalışanının hamile olduğunun farkına vardığında, bu hiçbir koşulda onu kovmanın nedeni olamaz.

“Hamile kadınların karşılaştığı engellere rağmen, ilerleme, kişisel gelişim ve bağımsızlık için tam çalışma hakları vardır. Tazminat hem duygusal hem de ekonomiktir.”

Yüksek riskli gebelikler için özel muamele

Müstakbel annenin hamileliği yüksek riskli bir hamilelikse özel değerlendirmeler isteyebilir. Bunu yapmak için, bu durumu bir doktor raporu ile doğrulamalıdır.

Bazı durumlarda, bir kadının sosyal yardım alma hakkı vardır; bu maaşının %100’üne eşit olmalıdır.

Doğum öncesi doktor randevularına gitme izni

Kadın doğum uzmanı, anneyi olması gerektiği kadar sık görme yetkisine sahiptir. Bu nedenle, yöneticisi ödemelerini azaltmadan bu kontrollere katılmasına izin vermelidir.

hamilelikte stres

Yukarıda listelenen tüm nedenler ve ülkenizdeki yasalara bağlı olan diğerleri nedeniyle, hamileyken iş bulmak biraz karmaşık olabilir. Çoğu işletmenin, performansları üzerindeki tüm etkileri nedeniyle hamile bir kadını işe almaması muhtemeldir.

Günümüzde bir seçenek de evden çalışmaktır. Uzaktan iş yapmak için profesyoneller ile çalışan birçok çevrimiçi platform vardır.

Evde olduğunuz için zamanınızı daha iyi yönetebilir ve bedeniniz ve bebeğiniz yeni bir işe girmeye hazır olana kadar kendinizi profesyonel olarak geliştirmeye devam edebilirsiniz.

  • Desai, Sonalde y Linda J. Waite. (1991): «Women’s Employment during Pregnancy and after the First Birth: Occupational Characteristic and Work Commitment», American Sociological Review, 56: 551-566.