Yeni Trend Fit Anne Nedir?

Hamilelik sırasında egzersiz yapmalı mıyım? Uzmanlar, temkinli olunduğu sürece tavsiye ediyor. Bununla birlikte fit anne trendi, kadınların hamilelik boyunca egzersiz rutinlerini bırakmamasıdır. Bu yazıda fit annelere dair merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız.
Yeni Trend Fit Anne Nedir?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2021

Son birkaç yılda yeni teknolojilerin gelişmesiyle birlikte blog yazarları, influencerlar ve “instamodeller” çok popüler hale geldi. Ancak sosyal medyanın yeni gözdesi fit anne kavramıdır.

Bu trendi hiç duydunuz mu? Bugünkü yazımızda fit annelerle ilgili her şeyi öğrenin.

Fit anneler kimlerdir?

Sosyal medyadaki bu trend günümüzde çok modadır. Aslında Instagram’ın yeni ünlüleri fit annelerdir. Bunlar,  hamilelikleri boyunca egzersiz yapmaya karar verdikleri için ünlü müstakbel annelerdir.

Fiziksel olarak, bu kadınlar egzersiz kıyafetleri giyiyor ve neredeyse mükemmel vücutlara sahiptirler. Her gönderide milyonlarca takipçisi ve beğenisi olan popüler sosyal ağları vardır. Onları seven çok sayıda insanı vardır. Ancak, aynı zamanda onları eleştiren birçok insan vardır.

Fit annelerin temel özellikleri

Bu fit anneleri belirlemek çok kolaydır. Fit anneler, herkes için çok çarpıcı olan çok spesifik özelliklere sahiptir.

Çoğu insan bu annelerin nasıl bu kadar ünlü olduğunu merak ediyor. Diğer bir ayırt edici özellik ise, formda olan annelerin hamilelik sırasında sürekli olarak vücutlarını ve egzersiz videolarını paylaşmalarıdır.

Instagram’da günlük hayatın fotoğraflarını yayınlamak o kadar viral hale geldi ki, gelecekteki fit anne adayları bile bu durumu benimsedi. Ayrıca bazı tartışmalara neden olsa da gönderi başına milyonlarca beğeni alan bir trenddir.

hamilelik, gebelik, hamilelikte egzersiz

Egzersiz rutinini bırakmayan hamile kadınlar için herhangi bir risk var mı?

Geçmişte doktorlar hamile kadınların hamilelikleri sırasında dinlenmelerini ve çok fazla spor yapmamalarını önermişlerdir. Ancak günümüzde atletik ve formda vücutlarından vazgeçmek istemeyen kadın sayısı giderek artmaktadır. Sonuç olarak, hamileyken fitness rutinlerine devam ederler.

Bu hamile kadınlara fit anneler deniyor ve günümüzde sosyal medyada çok popülerler. En ünlülerinden bazıları Chontel Duncan, personal trainer Emily Ross, Sophie Guidolin veya Sarah Stage gibi modellerdir.

Tüm bu fit annelerin hamileliklerini Instagram aracılığıyla belgelediği biliniyor. Orada hamilelikleri sırasında antrenmanlarını ve harika vücutlarını gösteriyorlar. Bu kesinlikle diğer birçok hamile kadının kıskandığı bir görüntüdür.

” Instagram’da günlük hayatın fotoğraflarını yayınlamak o kadar viral hale geldi ki, gelecekteki fit anne adayları bile bu durumu benimsedi. Ayrıca bazı tartışmalara neden olsa da gönderi başına milyonlarca beğeni alan bir trenddir.”

Bu sportif kadınlar, övüldükleri kadar eleştiri de aldılar. Pek çok insan yaşam tarzlarını takdir edip alkışlarken, bazıları da sağlıklı olmadığını söyleyerek yaptıklarını çok katı bir şekilde eleştiriyorlar.

Eleştirilere rağmen sağlıklı olduklarını, bebeklerine mutlu ve doğru bir şekilde büyümeleri için doğru koşulları sağladıklarını söylüyorlar.

Tıbben bakıldığında uzmanlar hamilelik sırasında biraz egzersiz yapmanın, orta düzeyde çalıştıkları sürece son derece sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Yani, çok fazla ağırlık kaldırmamalı veya koşuya çıkmamalıdır.

Bu trendin artı ve eksileri

Hamilelik sırasında daima temkinli olduğunuz sürece egzersiz yapabilirsiniz. Mantıksal olarak bakıldığında, bu alışkanlıklar ve egzersiz sıklığı birinci, ikinci ve üçüncü trimesterde değişecektir. Bu nedenle, antrenmanlarınızı içinde bulunduğunuz hamilelik aşamasına uyarlamanız önemlidir.

Hamile kadınlar için egzersiz yapmanın açıkça görülen faydaları vardır. Aslında  egzersiz yapmak tansiyona iyi gelir, idrar kaçırma riskini azaltır, doğuma yardımcı olur, kiloyu kontrol eder, sindirim rahatsızlıklarını azaltır ve bunlara benzer birçok fayda sağlar. Uzmanlar, annelerin hamilelik sırasında egzersiz yaptıklarında daha az sorunlu doğum yaptıklarını söylüyorlar.

fit anneler, fit, anne, egzersiz

Buna karşı olan noktalara gelince, uzmanlar ayrıca şunları söylüyor:

  • Hamileliğin ilk üç ayında yoğun egzersiz yaparsanız düşük yapma riskiniz yüksektir.
  • Şeker hastası kadınlarda egzersiz kan şekerini düşürür. Aslında bu hipoglisemi olarak da bilinir.
  • Bebeğe verilebilecek olası zararlar. Anne hamilelikten önce egzersiz yapmıyorsa, hamileyken başlamak iyi bir fikir değildir. Yoga gibi sporlar veya hafif aktiviteleri tercih edebilirsiniz.
  • Kırıklar ve burkulmalar. Unutmayın, hamilelik sırasında eklemleriniz çok kırılgandır.

Bunlar sosyal medyanın yeni başlangıcı. Fit anneler binlerce takipçi kazanıyor ve pek çok insan onları seviyor. Ancak bazıları için durum tam tersidir. Bu şüphesiz tartışma yaratan bir konudur. Fit Anneler: Bu sağlıklı bir trend mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.