Gençlerin YouTube Bağımlılığının Üstesinden Gelmek

YouTube, gençler için bağımlılık yaratıcı bir platform olabilir. Bu yazımızda, çocuğunuzun YouTube bağımlılığının üstesinden nasıl geleceğinizi anlatacağız.
Gençlerin YouTube Bağımlılığının Üstesinden Gelmek

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2020

Çocuğunuza ne yaptığını sormaktan ve “YouTube’da video izliyorum” cevabını almaktan yoruldunuz mu? Bu gibi durumlarda, ebeveynlerin gençlerin YouTube’a neden takılıp kaldığını anlaması önemlidir. Peki, çocuğunuzun YouTube bağımlılığının ciddi bir soruna dönüşmesine engel olmak için neler yapabilirsiniz?

Eğer çocuğunuz telefonuyla çok fazla vakit geçiriyorsa, muhtemelen YouTube’dan video izliyordur. Bilgi ve eğlence platformu olan YouTube, izlemeye devam etmek için çok çekici alternatifler sunar. Eğer çocuğunuzun cep telefonu veya internete erişimi varsa, YouTube ile ilgili bilmeniz gereken şey budur.

YouTube Nedir?

YouTube bir video paylaşım platformudur. Kendi videolarınızı yükleyebilir, başkalarının videolarını izleyebilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu platformda izlediğiniz içeriğe beğeni, paylaşım ve yorum yapma imkanınız da vardır.

YouTube, 2005 yılından beri hayatımızdadır. Bu yüzden, internette zaman geçiren kişilerin çoğunun hayatına yerleşmiştir. Ayrıca, Hulu veya Netflix benzeri YouTubeTV şeklinde bir yayın platformu da vardır.

telefona bakan çocuklar

Gençlerin YouTube bağımlılığının olumsuz etkileri nelerdir?

YouTube, kullanıcılarına pek çok seçenek sunar. Tüketime vurgu yapılan bu platformda çocuğunuz çok fazla vakit geçirdiğinde, bunun olumsuz sonuçları olabilir. Gençler için eğlenceli bir seçenek olsa da, bilinmesi gereken bazı tehlikeler vardır.

İçerik konusunda çok az bir denetim vardır ve platform kullanıcıların zaman algısını yitirmesine sebep olur. İzlenilen içerikle ilgili, sürekli olarak çok sayıda benzer video sunar.

Gençler ve yetişkinler bir video izlemek için girdikleri yerden,  30 dakika boyunca çeşitli videolar izleyerek ayrıldıklarını görebilirler. Ve içerik de ilk video konusundan giderek uzaklaşmıştır.

video çeken genç kız

Genç kullanıcılar için tehlike, öyle bir içeriğe ulaşmak istemedikleri halde uygunsuz videolara maruz kalmalarıdır. Bu yüzden, YouTube kullanımı masum bir şekilde başlasa da uygunsuz kullanım ve içerikle sonlanabilir.

YouTube zaman “hırsızıdır”

Formatı sebebiyle, bu uygulama tam bir zaman hırsızıdır ve tek bir video izleyip platformdan ayrılmak neredeyse imkansızdır. İzlediğiniz videonun sonunda benzer bir video otomatik olarak başladığında, izlemeyi bırakmak çok zordur.

Ayrıca, bir video izlerken altta benzer videolar listelenir. Bu kadar seçenek varken, gençlerden sınırlarını kendilerinin belirlemesini beklemek mantıksız olur. YouTube’un her an duygusal ihtiyaçları karşıladığı düşünüldüğünde, öz kontrol son derece zordur.

Bunların yanı sıra, YouTube ebeveynlerin çocukları için uygunsuz olacağını düşündüğü videolar da barındırmaktadır. Bazı videolarda şiddet, argo ve cinsel içerik vardır. Bunları içermeyen durumlarda bile, ebeveynler çocuklarının rol model alabilecekleri vlogger’lardan hoşnut değildir.

Ayrıca, çocukların dijital ayak izi konusunda da endişeler mevcuttur. Eğer gençler YouTube’a kendi içeriklerini yüklüyorsa, bu durumun kötü yargılarının sonuçlarını silmek zor olabilir. Çok izlenme, beğeni, paylaşım ve yorum alma baskısı, içerik üreticisi gençler üzerinde rahatsız edici stres ve anksiyete seviyeleri yaratabilir.

YouTube bağımlılığı: platformun çocuğunuzun hayatındaki olumsuz etkilerini azaltın

Ebeveynler sürekli çocuklarının YouTube kullanımını takip edemese de, belirli denetimler yapmalıdır. Bu bağlamda, YouTube’u gençler için daha olumlu bir deneyime çevirebilmek için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

  • Ebeveyn kontrolü uygulayın.
  • Çocuğunuzla YouTube hakkında konuşun.
  • Çocuğunuza hangi kanalı izlediğini veya nasıl videolar çektiğini sorun.
  • Teknolojik kullanıma süre sınırlaması getirin.

Gençler için, ödev zamanı ya da uyku zamanı geldiğinde teknoloji kullanımını sınırlamak ya da tamamen yasaklamak faydalı olabilir. Eğer teknoloji kullanımına ihtiyaç varsa, teknolojik aletlerin aile yanında kullanılmasını isteyebilirsiniz.

Sınırlamalar, teknolojik aletlerde ve sosyal medyada çok fazla vakit geçirmeyle alakalı yalnızlık ve depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur. YouTube bağımlılığından muzdarip gençlerde riskleri azaltmak için, ebeveynler bütün bunları göz önünde bulundurmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.