Ergenlerde Yaz Aşkı: Nasıl Tepki Vermeli?

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz hiç yaz aşkına kapıldı mı? Ergenlerde yaz aşkı ve bu durumlarda nasıl tepki verilmesi gerektiğiyle ilgili bilmeniz gerekenler için yazımızı okuyun!
Ergenlerde Yaz Aşkı: Nasıl Tepki Vermeli?

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2020

Ergenlik dönemindeki çocuğunuz hiç yaz aşkına kapıldı mı? Ergenlerde yaz aşkı ve bu durumlarda nasıl tepki verilmesi gerektiğiyle ilgili bilmeniz gerekenler için bu yazı tam size göre, okumaya devam edin!

Ergenlik döneminde yaşanan yaz aşkları gençler için önemli dönemlerdir. Ergenler yaz tatillerinden bazen çok heyecanlı bir şekilde ve belki de ilk aşklarını yaşayarak dönerler. Bununla birlikte, ergenlerde yaz aşklarının bazı sonuçları vardır. Bu yüzden, ebeveynlerin çocuklarının davranışlarından haberdar olması ve onları nasıl destekleyeceklerini bilmeleri gerekir.

Ergenlerde yaz aşkı neden bu kadar yaygın?

Yaz mevsimi yeni aşkların en çok ortaya çıktığı zamanlardan biridir. Bunun sebebi aşk ve cinsel arzuyu yöneten testosteron hormonunun yaz aylarında normalden daha çok salgılanmasıdır. Bunun dışında, ergenlerin yaz dönemlerinde daha çok boş zamanı olur. Gençler bu boş zamanlarını genellikle eğlenmek ve yeni insanlarla tanışmak için tatile giderek değerlendirirler. Böylece biriyle tanışıp ilişkiye başlayabilecekleri koşullar oluşmuş olur.

Ergenlik döneminin zirvesindeki gençlerin cinsel arzuları ve duyguları daha belirgin hale gelir. Genç bir insan için bunlar yeni duygulardır. Bu duygularla ilk defa karşılaşan gençler endişeye kapılır, kaygılanır ve özgüven kaybı yaşarlar. Yine de aşık olma arzusu doğal bir arzudur. Bir partner seçerek aşkı yaşama isteği de öyle…

Gençlerde bu duyguların ilk defa ortaya çıkması, ilk aşklarını deneyimledikleri anlamına gelir.  Böylece yetişkinliğe doğru giden yolda ilk adımlarını atmış olurlar. Bu süreç, ergenlerin aşk hayatlarına şekil verir ve hatta bazen gelecekteki ilişkilerini bile belirler.

Ergenlerde yaz aşkları genelde kısa ömürlü olsa da bu aşklar çok yoğun yaşanır. Bir ergen için yaz aşkı çok ciddi bir aşk olabilir. Eğer ilişki yazın sonunda biterse gençler büyük hayal kırıklığı ve acı hissedebilirler. Bu durumlarda çocuğunuza elinizden geldiği kadar destek olmanız çok önemlidir.

yaz aşkı

Ergenlerde yaz aşkı: ebeveynlerin rolü

Yaz aşkları gençlerin hayatında çok güzel zamanlar olsa da bazı riskler de barındırır. Bu risklerden kaçınmak için gençlerin uygun yaşta cinsel eğitim alması çok önemlidir. Böylece birçok sorundan kaçınmak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra ebeveynlerin, çocuklarının içinde bulunduğu bu yeni duruma nasıl tepki vereceklerini bilmeleri çok önemlidir. Çocuğunuz hayatının bu aşamasına gelmeden önce ve geldikten sonra ne yapacağınızı mutlaka bilmelisiniz.

“Aşık olma arzusu doğal bir arzudur. Bir partner seçerek aşkını yaşama isteği de öyle…”

Ergenlikten önce ve ergenlik sırasında

Gün geçtikçe çocuklar cinsellik ve aşk konularına daha erken yaşlarda maruz kalıyorlar. Hatta pek çok zaman çocuklar arasında bu konuların bir oyundan daha fazlası olmadığını görmek mümkün. Bu yüzden çocuğunuzla bu konularla ilgili konuşmaya erkenden başlamak çok önemlidir. Böylece ergenlik çağındaki çocuğunuz yaz aşkına kapıldığında bununla yüzleşmeyi ve bu aşkların olumsuz sonuçlarına daha kolay göğüs gerebilmeyi öğrenecektir.

Çocuğunuzla ergenlik döneminde bedende meydana gelen değişimler ve cinsellik hakkında konuşmanız çok önemlidir. Aynı şekilde, çocuğunuza korunmadan cinsel ilişkiye girmenin tehlikelerinden de mutlaka bahsetmelisiniz. Çocuğunuzla ileride karşılaşacağı duygularla ilgili konuşun. Ona başkalarının duygularına saygı duymanın öneminden bahsetmeyi unutmayın. Bu nitelik, aşık oldukları zaman çok faydalı olacaktır.

Bu konuşma birçok ebeveyn için zor olsa da bunu yapabilirsiniz. Herhangi bir günlük aktivite sırasında, sakin bir zamanda bu konuları çocuğunuzla konuşun, ama onu asla zorlamayın. Örneğin evde oyun oynarken ya da birlikte parkta yürüyüşe çıktığınız zaman çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Son olarak, çocuğunuzla duygusal bağınızı sıkı tutmayı ihmal etmeyin. Bu bağ, ilişkinizi güçlü tutacak ve onlara karşılaştıkları sorunlarla yüzleşmekte güven verecektir.

mutlu çift

İlk yaz aşkı

Ergenlik dönemi sırasında gençlerin deneyimledikleri duygulardan dolayı kafa karışıklığı yaşamaları çok normaldir. Aşkları yoğun ve kısa süreli olabilir. Genellikle, yaz aşklarının kaderinde ani bir şekilde sona ermek vardır. Yine de aşık olma hissi çocukların duygusal durumunu değiştirir. Her şey yeni bir seviyede yaşanır.

Bu süreç sırasında, gençlerin ailelerinin desteğine de ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun ilk yaz aşkını yaşadığını öğrendiğinizde şaşırmayın. Çocuğunuzu anlamaya çalışın, onu dinleyin ve duygularını ifade etmeye teşvik edin. Anlatacaklarını bitirmeden önce ona tavsiye vermeyin.

Hemen tavsiye vermek yerine, güdülerini kontrol etmeyi öğrenmesine yardım edin. Başkalarının baskısına boyun eğmek zorunda olmadığını bilmek onun için çok değerlidir.

Sonuç olarak, yaz aşkları neredeyse her ergenin yaşadığı durumlardır. Şüphesiz ki, bu deneyimlerin etkileri çocuğunuza hayatı boyunca eşlik edecektir. Bu etkilerin olumlu etkiler olması için çocuğunuza yardım etmek konusunda elinizden geleni yapın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.