Ergenlik Çağındaki Gençler Yazın Neler Yapabilir?

Tatilde çocuklarınızla birlikte neler yapabileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazıda yaz mevsimini eğlenceli aktivitelerle dolduracak bazı seçeneklerden bahsedeceğiz. 
Ergenlik Çağındaki Gençler Yazın Neler Yapabilir?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Tatil zamanı geldiğinde çocuklarınızın yaz mevsimi için planları olmaması sizi endişelendiriyor mu? Boş zamanlarını nasıl eğlenceli bir şekilde geçirebilirler? Kolay olmayabilir ancak ergenlik çağındaki gençler için aşağıdaki fikirlerden yararlanarak yaz mevsimine özel eğlenceli planlar yapabilirsiniz.

Ergenlik çağındaki gençler için yaz planları

Yaz mevsimi kısmen kısa sürer. Şehirde veya yurtdışında uzun bir seyahata çıkmak için yetmeyebilir. Ancak boş zamanlarını güvenli ve ucuz bir şekilde geçirmek isteyen ergenlik çağındaki gençler için pek çok seçenek vardır.

1. Yaşadığınız yerdeki turistik aktiviteler

Çocuklarınız yaşadıkları şehri ne kadar iyi tanıyorlar? Yaz mevsimi, yaşadıkları şehri, turist gibi keşfetmeleri için harika bir seçenektir. Görmek için bakarlarsa, yaşadıkları şehirde ziyaret edilebilecek pek çok ilginç yer olduğunu fark edebilirler.

Çocuklarınız müzeleri, tiyatroları ve normalde keşfetmeye zaman bulamayacakları diğer önemli yerleri ziyaret edebilirler. Sinemaya, eğlence parklarına ve karnavallara gidebilirler. İyi zaman geçirmeleri garanti gibi görünüyor.

Son olarak sadece şehirde bisiklete binmek veya bir hafta sonu gezisi planlamak, özellikle arkadaşları da katılırsa eğlenceli ve dinlendirici olabilir.

2. Gençler için yaz kursları

Ergenlik çağındaki gençler, yaz mevsiminde kursa gidebilirler. Yaz mevsimi bunu gerçekleştirmek için harika bir fırsattır. Tatil boyunca eğlenirken bir yandan öğrenmek için çok güzel bir yoldur. Benzer ilgi alanları olan insanlarla tanışacaklar, yeteneklerini keşfedecekler ve geliştirecekler.

Tavsiye edilen kursları makyaj, fotoğrafçılık, tiyatro workshopları, marangozluk, yaratıcı yazarlık, bilgisayar programcılığı, yemek pişirme, masaj ve müzik olarak sıralayabiliriz.

kamp alanı çadırlar ergenlik çağındaki gençler

3. Dışarıda geçireceğiniz bir gün planlamak

Bir park veya şehirde bulunan yeşil bir alan, çocuğunuzun ailesi ve arkadaşlarıyla iyi vakit geçirmesi için harika bir ortam olabilir. Favori yemeklerini veya atıştırmalıklarını hazırlayın. Unutulmaz bir gün geçirecekler.

4. Kitap okumak

Çocuğunuz okumayı seviyorsa onu teşvik edin. Özellikle de evde geçirilen yaz günlerinde, sıkıldığında veya yapacak bir şeyi olmadığında bunu yapın. Harika bir roman, kısa hikaye, çok satan bir kitap veya ilginç buldukları başka herhangi bir şeyi okuyabilirler.

Yaz mevsiminde yapılabilecek diğer aktiviteler

Ergenlik çağındaki gençler için yapılabilecek sayısız yaz planından biri de onları denize, nehire veya yüzme havuzuna yüzmeye götürmektir. Böyle bir şansı onlara sunmayı unutmayın.

Bu arada bir topluluk için gönüllü çalışabilirler. Başkalarına yardım etme şansı onların da kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

Bir başka fikir de onları bir konsere davet etmektir. Sizinle ya da arkadaşlarıyla gidebilir. Bazı şehirlerde her zaman bu tür aktiviteler vardır. Güzel yanı tonlarca para harcamanız gerekmemesidir. Ayrıca genç insanlar genellikle gösterilere gitmeyi severler.

Çocuğunuz adrenalini ve yükseklikleri seviyorsa bir diğer ilginç seçenek de ekstrem sporlardır. Paraşüt sporu yaparak bir gün geçirebilir. Neden olmasın? Tam anlamıyla benzersiz bir deneyimdir.

Son olarak, ergenlik çağındaki gençler için onların yaş gruplarını hedefleyen bir televizyon dizisinden daha ilginç bir şey yoktur. Bir bölüm bile kaçırmak istemeyeceklerdir. Bugünlerde favori dizilerine erişmelerini sağlayacak çeşitli platformlar mevcuttur.

Uzun dönemli yaz planları

Gençlerin keyifle yapabilecekleri daha uzun yaz planlarından bazıları şunlardır:

  • Dil öğrenmek: Evden, online, bir öğrenme merkezinde veya yurtdışında dil öğrenilebilir. Birden fazla dil konuşmak gelecekte pek çok fırsat yaratacaktır. Öncelikle bunun, gerçekten istedikleri bir şey olduğundan emin olun. Ayrıca onlar için doğru bir seçim olup olmadığını da değerlendirin.
  • Küçük bir bahçe oluşturmak: Bu, ergenlik çağındaki çocuğunuzu tüm yaz boyunca meşgul edebilir. Küçük kavanozlarda dekoratif bitkiler yetiştirebilir veya sebzelerin yetiştiği bir bahçe oluşturabilir. Böylece sebzeleri toplama zamanı gelene kadar onlara bakması için gereken motivasyona da sahip olacaktır.
  • Aktivite kampları: Gençler, 16 yaşından itibaren iş odaklı aktivite kamplarına katılabilirler. Gönüllüler arkeolojik işler ve topluluk işleri de dahil tercih ettikleri aktivitelere katılırlar.
  • Kazı yapma, imkanları az olan kişilere yardımcı olma ve çevreye iyi bakma gibi işler yapabilirler. Bu kamplar pek çok ülkede mevcuttur ve hükümetler bu kampların sponsorluğunu yaparlar. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayabilirler.

“Yaz kursları tatil boyunca öğrenirken bir yandan da eğlenmek için harika bir yoldur. Gençler benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışır, yeteneklerini keşfeder ve geliştirirler.”

Gençler için kamplar

Ergenlik çağındaki bazı gençler tüm yaz boyunca süren kamp türlerini tercih ederler. Yemek pişirme, çevre, macera, spor gibi farklı konulara odaklanılan pek çok özel kamp vardır. Çocuğunuz en çok hoşuna giden kampı seçebilir.

Kalitesi ve yüksek güvenlik standartlarıyla ünlü bilindik bir kampı tercih etmeyi düşünün. Ayrıca bütçenize uyan uygun fiyatlı kamplar arayın. Farklı seçeneklerin fiyatları arasında uçurum olabilir.

piknik park gençler

Hak edilen bir tatil

Son olarak pek çok ergen tamamen dinlenmek için bir yaz tatiline ihtiyaç duyar. Bunun nedeni pek çok gencin okul yılını stresli ve zor bulmasıdır. Bu nedenle hak edilmiş bir dinlenme – özellikle de derslerine çok çalıştılarsa- hem işlerine yarar hem de onlar için faydalıdır.

Bu harika yaz planları sayesinde çocuklarınız, evde veya seyahatte, her şekilde harika vakit geçirecekler. Bu fikirleri onlarla paylaşın ve sonra da tatillerini planlamarına yardım edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.